מייל פנימי בפוקס: להטיל ספק בהתחממות כדור הארץ

פורסם: 18 בדצמ׳ 2010, 10:41 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 12:00 18/12/2010

מנהל רשת החדשות בוושינגטון הורה לכתבים כי יש לסייג כל אזכור להתחממות הגלובלית, בטענה ש"לא מתפקידנו כעיתונאים להציג סברות אלה כעובדות"


ארגון Media Matters פרסם התכתבות פנימית של אחד ממנהלי רשת פוקס ניוז, שהורה לכתביו כי יש לסייג בזמן שידור כל אזכור להתחממות כדור הארץ.

מנהל משרדי הרשת בוושינגטון, ביל סאמון, התייחס במייל פנימי לכתבה ששודרה בערוץ בתוכנית "Happening Now". הכתב וונדל גולר דיווח כי העשור האחרון הוא החם ביותר שתועד בהיסטוריה. פחות מ-15 דקות לאחר מכן, לפי "מדיה מאטרס", סאמון שלח לצוות את המייל שהודלף, בו הוא מסביר כי יש להשאיר בספק את תיאוריות ההתחממות הגלובלית.

"עלינו להימנע מלקבוע כי כדור הארץ מתחמם (או מתקרר) בכל שלב ולהזכיר מיד כי התיאוריות האלה מבוססות על נתונים שחוקרים הטילו בעבר ספק באמיתותם", נכתב במייל. עוד נאמר כי "לא מתפקידנו כעיתונאים להציג את הסברות האלה כעובדות, במיוחד לאור התעצמות הדיון על כך".

לפי מדיה מאטרס, המייל נשלח בדצמבר שנה שעברה, בזמן שמנהיגי 200 מדינות נפגשו בוועידה בקופנהגן כדי להגיע להסכם בדבר שינויי האקלים. ההוראה להתייחס כך לסוגיית האקלים, לפי הארגון, היא למעשה נקיטת עמדה פוליטית מופגנת מצד הרשת.

הטלת הספק בהתחממות הגלובלית, נושא שהדמוקרט אל גור נלחם כדי להעלותו לסדר היום, מחזקת את הטענה נגד רשת פוקס ניוז על כך שהיא נוקטת במובהק בדעות ימניות ובדעותיה של המפלגה הרפובליקאית בפרט. הרשת הכחישה בעבר את הביקורות וטענה כי אמנם המגישים שלה הם שמרנים, אך הכתבים והמגישים מקפידים לדווח בצורה אובייקטיבית.

רבים מהמגישים ברשת פוקס ניוז, בהם ביל אוריילי, גלן בק ושרה פיילין, אכן מזוהים עם המפלגה הרפובליקאית ובעלי דעות שמרניות. בק, שמנחה תוכנית פרשנות פוליטית המשודרת אחר הצהריים, אף מזוהה עם עמדות קיצוניות.

ב-2009 הצהיר המנחה כי המדיניות הכלכלית של הנשיא ברק אובמה היא "קומוניסטית", "סוציאליסטית", "גזענית" ואף "פשיסטית". עוד אמר כי לנשיא אובמה "שנאה עמוקה לאנשים לבנים ולתרבות לבנה". בעקבות זאת 80 מפרסמים ביקשו שלא לשדר פרסומות שלהם בזמן התוכנית שלו.

לפני כשבוע אסר המנהל סאמון גם להשתמש בביטוי "אופציה ציבורית" וביקש להחליפו ב"אופציה ממשלתית" בכל הקשור לרפורמה בביטוח הבריאות של הנשיא אובמה, כיוון שלפי הסקרים הציבור מגיב לצירוף זה באופן שלילי.

למרות הביקורת החריפה, פוקס ניוז היא הרשת המובילה בצפייה בארצות הברית, עם ממוצע של 1.1 מיליון צופים ביממה, בעוד המתחרה סי-אן-אן מגיעה ל-435 אלף צופים ביממה בממוצע. השנה האחרונה היתה הגרועה ביותר שידעה רשת סי-אן-אן מאז עלייתה של הרשת המתחרה, פוקס ניוז, ב-1996.

לכתבה בהארץ
Comments