נזקי ההתחממות: ב-2010 פוצו החקלאים ב-170 מיליון שקל - זינוק של 45% בתשלומי הביטוח לעומת 2009

נשלח 16 בינו׳ 2011, 5:37 על ידי Sustainability Org
 16.1.2011 עמירם כהן

בעקבות ההתחממות הגלובלית של כדור הארץ, שהסיבות לה עדיין מצויות במחלוקת, היתה 2010 השנה החמה ביותר בישראל מאז החלו מדידות הטמפרטורה בארץ ישראל בראשית המאה הקודמת. החורף שעבר היה חם וקצר בצורה חריגה לעומת החורפים הקודמים, והקיץ היה חם מאוד וארוך מאוד בהשוואה לממוצע הרב שנתי. גם הסופה בעוצמה חסרת התקדים, שהתרחשה בראשית דצמבר, גרמה לנזקים כבדים. סופה זו, גם היא מוסברת בשינויים הדרמטיים שהתרחשו באקלים כדור הארץ בעשורים האחרונים המוסברים בהתחממות האטמוספירה.

כתוצאה מכל אלה, חל זינוק של למעלה מ-45% בסכומי הפיצויים ששילמה החברה הממשלתית לביטוח נזקי טבע בחקלאות (קנ"ט) למבוטחיה, שהסתכמו ב-170 מיליון שקל בהשוואה ל-118 מיליון שקל ב-2009.

מפירוט הפיצויים ששולמו עולה כי 27 מיליון שקל שולמו למגדלי הפירות בשל הקיטון ביבולים, שמוסבר בהעדר "מנות קור" במטעים בחורף, ו-30 מיליון שולמו למגדלי הפירות בשל נזקי החום לפרי בקיץ. הנזקים לענף התבטאו גם בעליית מחירים חדה לצרכנים, שהורגשה בעיקר בפירות הקיץ, האפרסק, הנקטרינה, השזיף, דובדבן, האגסים והענבים. בגין נזקי הסופה שמהירותה עלתה על 100 קמ"ש, שולמו לחקלאים פיצויים בסך 55 מיליון שקל.

ענף הירקות ספג נזקים שפוצו ב-50 מיליון שקל, בעיקר לגידולי העגבניות, תפוחי אדמה, פלפל וירקות נוספים.

מגדלי הפלחה (חיטה, שעורה, כותנה וכילי) פוצו ב-30 מיליון שקל בעיקר פוצו החקלאים בדרום הארץ בשל הבצורת והסופה.

נזקים כבדים נגרמו למגדלי העופות בשל פגיעת מחלות קשות בעופות והמגדלים פוצו ב-16 מיליון שקל.

לכתבה בדהמרקר

Comments