פרו: קרחון עורר צונאמי שכיסה עיירה שלמה

פורסם: 13 באפר׳ 2010, 11:48 על ידי: Sustainability Org

הקרחון הענק קרס לתוך אגם במערב המדינה ויצר צונאמי בגובה של 23 מטר. לפחות 50 בתים ומפעל התפלה נהרסו. אדם אחד נעדר

סוכנויות הידיעות | 13/4/2010 12:54    
גורמים בפרו מסרו אמש (ב') כי לפחות 50 בתים נהרסו בכפר במערב המדינה, אחרי שקרחון התפרק וגרם לצונאמי ענק באגם מקומי.
 
דיווח על הצונאמי בפרו. צילום מתוך יוטיוב
 
האירוע התרחש ביום ראשון, כאשר הקרחון – שהגיע לגודל של ארבעה מגרשי כדורגל – נפל לתוך אגם 513 ליד העיירה קרחואז שבהרי האנדים.

כתוצאה מכך נוצר באגם צונאמי בגובה של 23 מטר, שהרס לפחות 50 בתים בעיירה. שירותי החירום מסרו כי גם נהרס מתקן להתפלת מים, נגרמו נזקים לבתים נוספים, הסכרים של האגם קרסו ונגרמו הצפות קשות בכל האזור.

תחילה נמסר כי לפחות שישה בני אדם נעדרים  וככל הנראה הם קבורים מתחת להריסות או נסחפו בשיטפון הגדול. אולם המושל סזאר אלברז מסר אתמול כי חמישה מהם נמצאו בחיים. שני בני אדם נוספים נפצעו והועברו לבית חולים.

הרשויות פינו את היישובים באזור מחשש לקריסה נוספת של קרחונים. "בגלל ההתחממות העולמית, הקרחונים עומדים להתנתק וליפול על האגמים המוצפים האלה. זה מה שקורה", אמר המושל אלברז.

בפרו נמצאים 70 אחוז משדות הקרח הטרופיים של העולם. דוח של הבנק העולמי מ-2009 הזהיר כי הקרחונים בהרי האנדים והפסגות הקפואות של ההרים עלולים להיעלם לחלוטין בתוך 20 שנה, אם לא יינקטו צעדים כדי לצמצם את ההתחממות העולמית.

ב-1970 גרמה רעידת אדמה למפולת של קרח, סלעים ובוץ מהר הואסקרן על העיירה יונגאי, לא הרחק מקרחואז. יותר מ-20 אלף בני אדם נהרגו באסון הכבד.

Comments