אקלים-גייט: זיכוי נוסף למדענים

פורסם: 10 ביולי 2010, 0:52 על ידי: Sustainability Org

דוח עצמאי שבדק את פרטי הפרשייה מזכה לחלוטין את חוקרי האקלים. "אין ספק ביושרם המקצועי" נכתב במסמך

סוכנויות הידיעות | 7/7/2010 16:58    
זיכוי נוסף למדעני האקלים מפרשת האקלים גייט, שהתפוצצה בשנה שעברה: דוח עצמאי שבדק את הראיות בפרשייה המורכבת מצא שאין ראיות של חוסר יושר מצד החוקרים או חשד לשחיתות. "אין ספק ביושר המקצועי של המדענים", כתב מחבר הדוח, איש הממשל הבריטי לשעבר מיואר רסאל. "אך", מציין ראסל, "המדענים יכלו להפגין פתיחות ושקיפות". 

 
בצורת. התחממות כדור הארץ היא לא בלוף
בצורת. התחממות כדור הארץ היא לא בלוף צילום: רויטררס

הדוח של ראסל הוא השלישי שמפורסם בעקבות האקלים-גייט שהתפוצצה בנובמבר בשנה שעברה, שבועות ספורים לפני ועידת האקלים בקופנהגן. אז נחשפו מסרי דואר אלקטרוני רבים שנשלחו אל ומאת מדעני היחידה למחקר אקלימי באוניברסיטת מזרח-אנגליה, אחד הגופים המרכזיים בעולם בתחום זה. מתחלופת המכתבים עלה כי המדענים ביצעו, כביכול, מניפולציות שונות בנתונים ובחישובים כדי לבסס את הקביעות בדבר התחממות כדור הארץ, והתעלמו, כביכול, מממצאים שהיה בהם כדי להטיל ספק בתיאוריה המקובלת על המשבר האקלימי. על פי אותן טענות הם גם מחקו ממחשביהם, ולא במקרה, חלק ניכר מן הנתונים הראשוניים שעליהם ביססו את חישוביהם, וכך מנעו מחוקרים אחרים לבחון את אמיתות המסקנות שפרסמו.

הדוח, כאמור, מזכה את המדענים, אבל כולל גם ביקורת בעיקר על רמת השקיפות של החוקרים. פעילות החוקרים, על פי הדוח, לוותה בהתגוננות יתר. "הם לא נענו לפניות לגיטימיות שהגיעו אל שולחנם", אמר ראסל. "בסופו של דבר", אומר מחבר הדוח, "צריך להתייחס למה שעשו המדענים, לא למה שאמרו". לדבריו, אין כל מקום לפקפק ביושרם המדעי ובתחזיות המקצעיות שלהם.

Comments