קו הגובה בו יורדים בדרך כלל שלגים יטפס בשנים הקרובות בגלל התחממות כדור הארץ

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 3:50 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 21/10/2010
 
מחקר של ארגון אונסק"ו מעריך שקו הגובה בו יורדים בדרך כלל שלגים יטפס בשנים הקרובות בגלל התחממות כדור הארץ. המשמעות: אתרי סקי נמוכים ייאלצו להיפרד מהמעטה הלבן.

דווקא כשעונת הסקי העולמית בעיצומה, חוקרים של האו"ם מקלקלים את החגיגה: הם טוענים שבטווח הארוך, ההתחממות הגלובלית תגרום לקו השלג - קו הגובה שבו יורדים שלגים בדרך כלל - לעלות. המשמעות: אתרי סקי נמוכים יחסית לא יזכו לראות שלג, לבטח לא בכמות ואיכות שמתאימות לגלישה. 

אתרי הסקי באירופה מגוונים מבחינת גובהם: האתר בלילהאמר שבנורווגיה למשל, נמצא רק 180 מטר מעל פני הים. כדי לגלוש באתר שאמוני באלפים הצרפתים לעומת זאת, צריך לטפס לגובה של 4,000 מטר מעל פני הים. בצפון אמריקה, אתרי הסקי לרוב גבוהים אף יותר; הנמוכים שבהם נמצאים בגובה 1,500 מטר מעל פני הים. הנקודה הגבוהה ביותר בחרמון הישראלי, לשם השוואה, היא בגובה 2,236 מטר מעל פני הים.

החוקרים, מתוכנית הסביבה של ארגון אונסק"ו, טוענים שבגלל ההתחממות הגלובלית, "קו השלג" יטפס ואתרי סקי נמוכים יאבדו את המעטה הלבן שלהם. על פי הדיווח ב"גרדיאן", אוסטריה תחוש בשינוי באופן דרמטי. תוך 40 שנה, יעלה "קו השלג" שלה בכ-300 מטר.  

מכון המחקר הצרפתי לשלג טוען כי עליית טמפרטורה של פחות משתי מעלות צלזיוס, תקצר את עונת השלג באתרים הנמוכים מ-1,500 מטרים מ-170 ימים ל-135 ימים בלבד. איגוד ספורט החורף השוויצרי טוען שעונת השלג במדינה התקצרה ב-12 ימים מאז 1995.  

אתרי סקי רבים כבר נערכים ליום שאחרי. הם החלו לשלב פעילויות ספורטיביות ואטרקציות שזמינות כל השנה, ואינן נסמכות על השלג כמו למשל טיולים רגליים בהרים, מסלולי אופניים או דיג ושיט באגמים. אתרים אחרים הקימו מסלולי גולף בתחתיתם כדי לפתות תיירים גם מחוץ לעונה, ולפצות על ההפסדים בשל התקצרות עונת הסקי. וישנם גם כאלה שלא מוותרים בקלות, ורכשו מכונות לייצור שלג מלאכותי - חלקן אגב, תוצרת ישראל.
 
Comments