חם לכם? // פרופ' מנאס"א: יש הוכחה להתחממות הגלובלית

פורסם: 5 באוג׳ 2012, 4:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 באוג׳ 2012, 4:11 ]

לפי מחקר של ג'יימס הנסן, עלתה השכיחות של גלי חום, הגורמים לעליית מחירי המזון; משמש לדבריו הוכחה להתחממות הגלובלית

מאת סוכנויות הידיעות, 5/8/2012

בחודשים האחרונים נרשמות ברחבי העולם תופעות חריגות של מזג אוויר, בצורת באזורים נרחבים בארה"ב ובבריטניה, לעומת גשם חריג בעוצמתו באזורים אחרים באותן מדינות. לפי פרופ' ג'יימס הנסן מנאס"א, תופעות מזג האוויר האלה הן סימנים נוספים להתחממות הגלובלית מעשה ידי אדם.

לפי מחקר שביצע הנסן, מקרים שבהם נרשמו גלי חום - הכוללים טמפרטורות גבוהות וחריגות בין 1950 ל-1980 היו בתדירות של 1 ל-300. כיום, תדירות של מקרים כאלה מתקרבת כבר ל-1 ל-10. הנסן מזהיר כי הכל תוצאה של מעשה ידי אדם. "זו לא סתם תיאוריה מדעית - זאת עובדה מדעית".

במחקרו הביא הנסן, שמכונה גם "הסנדק של ההתחממות הגלובלית", דוגמאות לכמה מקרים חריגים של מזג האוויר בשנים האחרונות: גלי חום חריגים שנרשמו בקיץ 2010 ברוסיה ובמזרח התיכון שהובילו למותם של אלפים; הבצורת הקשה שנרשמה בטקסס ובאוקלהומה בשנה שעברה; גלי החום שנרשמו החל מ-2003 באירופה.

הדו"ח של הנסן נכתב עוד לפני הבצורת הנוכחית בארה"ב, שבמהלכה נרשמו באזורים רבים טמפרטורות שיא, מה שהוביל לעלייה חריגה במחירי המזון. מחקרו של הנסן חריג בכך שהוא משתמש במתמטיקה פשוטה ולא במודלים מסובכים של חיזוי אקלים כדי להוכיח את טענתו. "זה קורה בתדירות גבוהה מספיק, על פני אזורים נרחבים מספיק כדי שאנשים יוכלו לראות שזה מתרחש", הוא אומר. אך יש גם מדענים שחולקים על הנסן ואומרים שאי אפשר להגיד שמקרים של גלי חום הוא תוצאה של התחממות גלובלית.

גלי הבצורת האחרונים בארה"ב הביאו בשבועות האחרונים את מחירי התירס, הסויה והחיטה לשיא - מה שעשוי לגרור אחריו גלים של עליית מחירים בכל העולם. ביום שישי עלה מחיר התירס ב-1.5% והגיש ל-8.07 דולר לבושל, קרוב למחירי השיר של 8.24 דולר לבושל שנרשמו רק ביולי. התחזיות בארה"ב לא צופות שיפו בשבוע וטוענות כי היובש צפוי להימשך.

הנסן מקווה כי המחקר החדש ישנה את דרך החשיבה של האנשים לגבי שינויי אקלים ויגרום לממשלות לנקוט בפעולה. "יש עדיין זמן לפעול ולהימנע מהחרפה במצב, אבל אנחנו מבזבזים זמן יקר", סיכם הנסן.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:
Comments