חשש בישראל: עליית מפלס הים תסכן את הבנייה בערי החוף

פורסם: 6 בינו׳ 2010, 10:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 במאי 2011, 7:02 ]
מאת עדי חשמונאי, תאריך פרסום: 5/1/2010
 
הבנייה בקו החוף של ישראל מותאמת לתחזיות שדיברו על עלייה של חצי מטר בפני הים. אך כעת מתברר כי התחזיות היו אופטימיות מדי: מפלס הים התיכון יעלה במאה השנים הקרובות בכמטר וחצי. המשמעות: נזקים גדולים לחופי יפו ועכו.
 
האם ערי החוף של ישראל נמצאות בסכנה? לפי תחזיות חדשות, מפלס הים התיכון יעלה במאה השנים הקרובות ב-1.40 מטרים - זאת בעיקר כתוצאה מהתחממות כדור הארץ. ההערכות החדשות שונות מקודמותיהן - שדיברו על עלייה של 50 סנטימטר בלבד, וכעת מסתבר כי הבנייה בקו החוף של ישראל לא מותאמת להתחממות הגלובלית.
 
משמעות התחזיות החדשות היא שיש להתאים את תוכניות הבינוי הצמודות לחופים ולהרחיקן מקו החוף הנוכחי. המשרד להגנת הסביבה פנה אתמול (ב') לראש מינהל התכנון במשרד הפנים בבקשה להעלות לדיון עקרוני בקשה להעלות את הקו ממנו מותר לבנות בניינים לאורך החוף (קו אפס האיזון הארצי) הנקבע לפי מפלס הים התיכון.
 
"לאור עליית מפלס הים המשמעותית שהתרחשה כבר בעשורים האחרונים (יותר מ-10 ס "מ ב-20 השנים האחרונות) ולאור המגמות המדאיגות הצפויות, נראה כי נדרשת בחינה חוזרת לצורך תיקון אפשרי בהגדרות החוק", כתב גידי ברסלר, מתכנן אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה.
בשנת 2003 העריכו מומחים כי פני הים יעלו בחצי מטר במאה השנים הקרובות, ובהתאם לכך חוקק חוק השמירה החופית, הקובע היכן ייבנו המבנים לאורך החוף. "היום, חמש שנים אחרי החקיקה, מתברר שהערכת המומחים הייתה אופטימית מדי" כתב דרור עזרא, רכז ים וחופים מפלגת הירוקים לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, "והתחזית היום אומרת כי במסגרת ההתחממות הגלובלית מפלס הים יעלה ב-1.4 מ' במאה השנים הקרובות".
 
לדברי הגיאולוג הימי ד"ר יעקב ניר; בית ינאי, שחלק מבתיו כבר נמצאים היום בסכנת קריסה, יהיה המקום הראשון בארץ שיספוג את הנזקים, אחריו יבואו חופי יפו ועכו. בנוסף רוחב החופים החוליים בכל רחבי הארץ יצמצם בצורה ניכרת בטווח של מאה השנים הקרובות. "במשך שנים אנחנו צועקים שמדינת ישראל תכשיר בדחיפות מהנדסים גיאולוגים", אומר ניר, "אנחנו חייבים לייצר דור של אנשים שיהיו מספיק טובים כדי לדעת איך להתמודד עם עליית המפלס ולא פחות חשוב עם עליית מפלס הנדל"ן באזור החופים".
 
Comments