הזדרזו לבקר: פסל החירות עלול להיפגע קשות משינויי האקלים

פורסם: 4 ביוני 2016, 10:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 ביוני 2016, 10:36 ]
דו"ח של אונסק"ו קובע כי אחד הסמלים הידועים של ניו יורק עלול להינזק קשות מעליית פני הים והסופות הרבות שפוקדות את האזור; עפ"י הדו"ח, גם אי הפסחא ליד צ'ילה, בסכנה
שירות כלכליסט 30.05.16, 16:51

שינויי האקלים עלולים לפגוע קשות בפסל החירות בניו יורק, כך קובע דו"ח חדש של אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. 

 

 

על פי הדו"ח, שנקרא "אתרי מורשת עולמית ואתרי תיירות באקלים משתנה", שינויי האקלים מהווים את אחד הסיכונים הגדולים ביותר לאתרי המורשת המפורסמים בעולם. "עלינו להבין, לנטר ולהתייחס בצורה רצינית יותר לסיכונים שמציבים שינויי האקלים", אמרה מכטילד רוסלר מנהלת מרכז המורשת של אונסק"ו. בין האתרים שבסיכון ציינו בדו"ח כאמור את פסל החירות בניו יורק ואת אי הפסחא ליד צ'ילה.

 

בדו"ח נכתב שלמרות שפסל החירות נראה "יציב ועמיד" הוא למעשה נמצא "בסיכון משמעותי כתוצאה מההשפעות של שינויי האקלים". הסיכונים הללו כוללים את עליית פני הים, התדירות הגוברת של הסופות והאינטנסיביות הגדלה שלהן. הפסל המפורסם אמנם לא נפגע בסופת ההוריקן סנדי שפגעה בחוף המזרחי של ארה"ב ב-2012, אך 75% מהאי ליברטי בו נמצא פסל החירות הוצף, והאתר נסגר למשך תשעה חודשים.

 

 

אי הפסחא, המוכר גם בשם ראפה נואי, נמצא במרחק של 3,000 ק"מ מול חופי צ'ילה, וידוע בזכות פסלי האבן הענקיים הנמצאים בו. על פי הדו"ח, ההשפעות הפוטנציאליות על האי כתוצאה משינויי האקלים כוללות את עליית פני הים, שיטפונות ושחיקה.

 

"שינויי האקלים משפיעים על אתרי מורשת בכל רחבי העולם", מסר אדם מרקהאם, הכותב  הראשי של הדו"ח. "כמה מפסלי אי הפסחא עלולים לשקוע בים בשל השחיקה". לדבריו, ההשלכות הללו עלולות להוביל לכך שחלק מאתרי המורשת יאבדו את המעמד המיוחד.
לכתבה בכלכליסט
Comments