סוכנות האנרגיה הבינלאומית: שיא בפליטות הפחמן עשוי להוביל לשינוי אקלימי מסוכן

נשלח 30 במאי 2011, 12:26 על ידי Sustainability Org

הגידול החד בפליטות הפחמן לאטמוספירה בשנה שעברה, על אף המיתון העולמי, מבשר רעות

30/5/2011, סוכנויות ההודעות

פליטות גז החממה רשמו את הגידול החד ביותר אי פעם בשנה שעברה, והגיעו לשיא של כל הזמנים - כך לפי הערכות סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA), שלא פורסמו באופן רשמי.

לדברי פאתיח בירול, הכלכלן הראשי של הסוכנות, העלייה החדה מהצפוי הופכת את היעד של מניעת התחממות גלובלית של יותר מ-2 מעלות צלזיוס ככל הנראה ליעד שלא ניתן יהיה לעמוד בו. עלייה של 2 מעלות צלזיוס מהווה לטענת מדענים 'שינוי אקלימי מסוכן'.

בשנה שעברה הוזרמו 30.6 ג'יגה-טונות של פחמן דו-חמצני לאטמוספירה, בעיקר משריפת דלקים. מדובר בעלייה של 1.6 ג'יגה-טונות לעומת 2009, לפי הערכות ה-IEA, הנחשבות לאמינות ביותר בתחום פליטות הפחמן. נראה שגם למיתון החמור ביותר זה 80 שנה לא הייתה השפעה בולמת על הגידול בפליטות הפחמן.

פרופ' לורד ניקולס שטרן, בית הספר לכלכלה של לונדון
פרופ' לורד ניקולס שטרן, בית הספר לכלכלה של לונדון

פרופ' לורד ניקולס שטרן מבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE), מחבר דו"ח רב השפעה בנוגע לשינוי אקלימי עבור ממשלת בריטניה ב-2006, הזהיר כי אם המצב יימשך התוצאות יהיו עגומות. "המשך המגמה הנוכחית פירושה כי יש סיכוי של 50% שהטמפרטורות הממוצעות בעולם יעלו ביותר מ-4% עד שנת 2100", אמר. "שינוי שכזה יפגע בחייהם ובפרנסתם של מאות מיליוני אנשים על פני כדור הארץ, ויוביל להגירה המונית ולמלחמות. זהו סיכון שכל אדם שפוי יבקש לצמצם באופן משמעותי".

לכתבה בדהמרקר

Comments