שינויי מזג האוויר הביאו אותי לבגוד

פורסם: 20 בפבר׳ 2012, 9:41 על ידי: Sustainability Org

מחקר חדש קובע כי שינויים אקלימיים שגורמת ההתחממות הגלובלית, מקצינים את חוסר הנאמנות לבן זוג יחיד בקרב ציפורים, שחשות בסכנה ומבקשות להותיר כמה שיותר צאצאים, בתקווה שלפחות אחד מהם ישרוד

הארץ, 20/2/2012
 
מתברר שלא רק יחסים בין בני אדם מושפעים ממתח נפשי. מחקר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי PLoS ONE קובע כי שינויים באקלים כתוצאה מההתחממות הגלובלית מגבירים את נטייתן של ציפורים להזדווג בתקופה קצרה עם כמה בני זוג, במקום להיות נאמנות לשותף אחד. על פי המחקר, ציפורים חשות בסכנה כתוצאה ממזג האוויר המשתנה והבלתי צפוי, ובוחרות להזדווג עם בני זוג רבים בניסיון לשפר את הסיכויים שלפחות לאחת מהנקבות יהיו הגנים לשרוד בשינויים שיבואו, ולהטיל בהצלחה את ביציה.

בתקופת הזדווגות מסוימת, ציפורים בדרך כלל נקשרות לשותף אחד, ולעתים אף מקננות עם אותה הציפור במשך כמה שנים ברציפות. לפני שנות התשעים, הנטייה הזאת להיות "נאמנים" לכאורה הובילה מדענים להאמין כי יותר מ-90% מכל מיני הציפורים הן מונוגמיות, אולם הודות למחקרים שנעשו בתחום הגנטיקה בעשרים השנים האחרונות, הסברה הרווחת כיום היא שמרבית הציפורים לא דבקות בשותף אחד כל חייהם.

חוקרי אבולוציית האקולוגיה שערכו את המחקר, קרלוס בוטרו ודסטין רובינשטיין מאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, אספו מידע על יותר מ-200 זנים של ציפורים, ובהם שחפים, אווזים, ברווזים, בזים ודרורים. הם טוענים כי שינויים משמעותיים בטמפרטורה מקצינים את חוסר הנאמנות בקרב ציפורים, שהיתה קיימת תמיד. "אם מגמת השינויים באקלים העולמי תימשך, באזורים שיושפעו נראה עלייה מתמדת בהזדווגות של ציפורים עם כמה בני זוג", אומר בוטרו.

שקנאים במספנה בעיר מחצ'קלה שברוסיה, אתמול. נאמנות הציפורים זה לזו תלויה במידת התרומה של כל אחד מהשניים להישרדות. צילום: אי-פי

את הנתונים שאספו על מנהגי ההזדווגות של הציפורים, השווו המדענים לרישומי הטמפרטורה והמשקעים באזורים הסמוכים לאזורי הקינון. מן ההשוואה התברר כי באזורים שבהם האקלים פחות יציב, הנקבות הטילו יותר ביצים שבהן לא נמצא הדנ"א של בני זוגן, וכי ציפורים החליפו ביניהן בני ובנות זוג בתדירות רבה יותר בין עונות ההטלה. "בהתחשב במיקום ובסוג הציפור, תנודות מזג האוויר יוצרות לחץ שמוביל בעקיפין ל'הפקרות מינית'", אמר בוטרו למגזין האמריקאי סיינטיפיק אמריקן, "אם קר באופן חריג, למשל, בסביבה לא יהיו צמחים או חרקים למאכל, ועולה חשש שגוזלים יקפאו משום שאין להם נוצות להגנה מפני הקור".

החוקרים מסבירים כי הסיבות לבחירת הנקבה להזדווג עם כמה בני זוג היא לא גנטית גרידא, אלא נובעת גם מיכולתו של הזכר לתרום להישרדות הצאצאים. כך למשל, שחפית שמביא לקן כמות גדולה של דגים לאורך עונה אחת, עלול לא למצוא מזון בעונה שאחריה, ולגרום לנקבה לחפש בן זוג טוב יותר. נוסף על כך, שינויים באקלים יכולים גם לבטל את ההשפעה שיש למראה חיצוני בתהליך החיזור. "זכר שנראה מאוד מושך בשלב מסוים, יכול לאבד את נתוניו המושכים אם יאכל פחות בגלל מחסור במזון", אמר בוטרו, "איכותו של בן זוג פוטנציאלי תלויה בהקשר".

לכתבה בהארץ

 
Comments