קול האומנים: טמפרטורה - תערוכה קבוצתית בנושא משבר האקלים - דברי פתיחה

פורסם: 23 ביוני 2018, 1:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 ביוני 2018, 12:54 ]
טמפרטורה - תערוכה קבוצתית בנושא משבר האקלים, פרי יוזמתם של האמנים גדעון סער ואיל בן צבי.
אוצרת: עדי אדר, מפיק: גדעון סער.
אירוע הפתיחה החגיגי נערך ביום חמישי ה-21.6, בשעה 19:00, בהאנגר 2, נמל יפו.

ביוני 2017 הודיעה ממשלת טראמפ על פרישתה של ארצות הברית מהסכם פריז - הסכם בו 196 מדינות התחייבו לנקוט צעדים משמעותיים להפחתת פליטות גזי החממה ולעצירת משבר האקלים. בעקבות החלטתו של טראמפ, ולאחר שנחשף לנושא ההתחממות הגלובאלית כבר בשנת 2008, החליט גדעון להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי. לאחר ששלח מצגת עם עבודותיו בנושא האקלים ל155 ראשי ממשלות, החליט ליזום תערוכה בנושא, ויחד עם איל בן צבי החל לאסוף אמנים לתערוכה בנושא ההתחממות הגלובאלית.

דברי הפתיחה
את דברי הפתיחה בתערוכה נשאה אורית בן-צבי אסרף, חוקרת בתחום החינוך הסביבתי באוניברסיטת בן גוריון בנגב:

האיום הגדול ביותר על הבריאות העולמית במאה ה־21 הוא שינויי האקלים. כבר היום אנו עדים לאירועים רבים יותר של מזג אוויר קיצוני, שינויים בתפוצת וקטורים נשאי מחלות והתפשטותו של חוסר הביטחון התזונתי. כל אלו ימשיכו ואף יגברו מכיוון שהטמפרטורה הגלובלית מוסיפה לעלות. טמפרטורת כדור הארץ צפויה לעלות עוד ב-2 מעלות צלסיוס עד שנת 2100. שינויים אלו עלולים להוביל לפגיעה משמעותית ברווחת האדם ובמערכות הטבעיות.

אירועי מזג אוויר קיצונים ועוצמתיים הינם בעלי השפעה גדולה על האדם וסביבתו. עליית פני הים מתחילה לעצב מחדש את שוק הנדל"ן של מיאמי. בתים על קו המים כבר נמכרים ב-7% פחות מבתים דומים, וההתלהבות מהחיים ממש מול הים מתחילה להתפוגג.

בישראל מחקר חדש שנערך במכון ויצמן עקב אחרי מסלולי הסערות המצפינים כתוצאה מההתחממות הגלובלית. מסקנת המחקר: רצועת המדבר מתרחבת צפונה ותבלע בעתיד הלא רחוק את רובה של ישראל. מחקר של המכון המטאורולוגי מצביע על כך שקיימת מגמה מובהקת של התחממות בכל אזורי הארץ. במישור החוף, השפלה, צפון הנגב שיעור ההתחממות גדול יותר. נמצא שחל גידול מובהק בשכיחות גלי החום, בשני העשורים האחרונים, בהם הטמפרטורה היומית הממוצעת עולה על הממוצע ב-6 מעלות צלסיוס במשך 3 ימים רצופים בחודשי הקיץ.

מרבית החוקרים בקהילה המדעית סבורים שהסיבה העיקרית לשינויי האקלים היא פעילות האדם הגורמת לפליטה מוגברת של גזי חממה. אולם רק 50% מהאמריקאים מאמינים שהאדם אחראי להתחממות הגלובלית ושליש מאמינים שהסיבה היא שינויים טבעיים באקלים כדור הארץ. מבחינתו של הציבור האמריקני שמירה על הסביבה מהותה היא פגיעה בכלכלה.

ומה איתכם?
לתקן את העולם, פירושו לתקן את החינוך.

פיתחו בגוגל וחפשו. יש מידע רב בקשר לפתרונות אפשריים. היכנסו לאתר האגודה לאקולוגיה וסביבה. בחרו פשוט ללמוד!!
הפעילו חשיבה ביקורתית המתרכזת בהחלטה למה להאמין ומה לעשות.

כתבות קשורות:
Comments