העתיד כבר כאן, והוא חם

פורסם: 7 באוג׳ 2012, 5:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באוג׳ 2012, 5:17 ]

אירועי חום קיצוניים שאנו עדים להם באחרונה יהפכו יותר ויותר תכופים. עדיין יש זמן לפעול ולמנוע הידרדרות במצב

ג'יימס הנסן, 7/8/2012
 
תגיות: שינויי אקלים, התחממות כדור הארץ
כשהעדתי בפני הסנאט בקיץ החם של 1988, הזהרתי מפני העתיד הצפוי לנו בשל שינויי האקלים. ציירתי אז תמונה עגומה של תוצאות העלייה המתמדת בטמפרטורות בעקבות השימוש בדלקים שמקורם במאובנים. אבל היום יש לי וידוי: הייתי אופטימי מדי. התחזיות שלי בדבר עליית הטמפרטורות הגלובלית התבהרו כנכונות, אבל כשלתי בלנבא כמה מהר העלייה הממוצעת הזאת תוביל לעלייה בטמפרטורות של מזג האוויר הקיצוני.
שדה תירס שנפגע בבצורת במערב התיכון של ארה''ב. השלכות מטרידות על העתיד
שדה תירס שנפגע בבצורת במערב התיכון של ארה''ב. השלכות מטרידות על העתיד צילום: רויטרס
בניתוח חדש של שישה עשורים של טמפרטורות גלובליות עמיתיי ואני חושפים עלייה מדהימה בתדירות של קיצים חמים במיוחד, עם השלכות מאוד מטרידות - לא רק על העתיד, כי אם גם על ההווה. זה לא מודל אקלים או תחזית מזג אוויר, אלא אבחנות מדויקות על אירועי מזג אוויר וטמפרטורות.

הניתוח שלנו מראה שכבר לא מספיק לומר שההתחממות הגלובלית תעלה את הסיכוי למזג אוויר קיצוני ולחזור על ההסתייגות שאי אפשר לקשר שום אירוע יחיד של מזג אוויר ישירות לשינויי האקלים. נהפוך הוא. הניתוח שלנו מראה שבנוגע לגלי החום הקיצוניים של התקופה האחרונה, אין שום הסבר מלבד שינויי האקלים.
הסיכויים משתנים
את גל החום הקטלני באירופה ב-2003, גל החום האימתני ברוסיה ב-2010 והבצורות בטקסס ובאוקלהומה בשנה שעברה אפשר לייחס לשינויי האקלים. ברגע שהמידע ייאסף, בעוד מספר שבועות, סביר להניח שנוכל לומר את אותו הדבר על הקיץ החם שארצות הברית עוברת עכשיו.

אירועי מזג האוויר הללו אינם רק דוגמה למה ששינויי האקלים עלולים להביא עמם. הסיכוי שהם נוצרו בגלל השתנות טבעית הוא כמעט אפסי. לסמוך על הסיכוי הזה זה כמו להתפטר מהעבודה ולמלא לוטו בכל בוקר כדי לשלם את החשבונות. 

לפני 24 שנים הצגתי את הרעיון של "קוביית אקלים" כדי לעזור להבחין בין השינויים ארוכי הטווח של האקלים לבין ההשתנות היום-יומית של מזג האוויר. יש קיצים חמים יותר ויש חמים פחות. יש חורפים קשים ויש קלים יותר. זאת השתנות טבעית.

אבל ככל שהאקלים מתחמם, גם ההשתנות הטבעית משתנה. באקלים נורמלי, בלי התחממות גלובלית, שתי פאות של הקובייה ייצגו מזג אוויר קריר והרגיל, שתי פאות ייצגו מזג אוויר נורמלי, ושתי פאות ייצגו מזג אוויר חם מהרגיל. אם נטיל את הקובייה שוב ושוב, או עונה אחרי עונה, נקבל השתנות מאוזנת של מזג באוויר לאורך הזמן. אבל אם נוסיף לקובייה את שינויי האקלים, הסיכויים משתנים. אנחנו נשארים עם פאה אחת של מזג אוויר קריר מהרגיל, אחת עם ממוצע, וארבע עם מזג אוויר חם מהרגיל. גם עם שינויי האקלים, עדיין נראה קיצים קרירים מהרגיל או חורף קר ומוכר. אבל אל תתנו לזה להטעות אתכם.

זה העולם ששינינו ועכשיו אנחנו צריכים לחיות בו - העולם שגרם את גל החום של 2003 באירופה, שבו מתו כ-50 אלף בני אדם, ואת הבצורת בטקסס ב-2011, שגרמה נזקים בשווי העולה על חמישה מיליארד דולר. המידע שבידינו מראה שאירועים מעין אלה יהפכו יותר ויותר תכופים.
עדיין יש זמן לפעול ולמנוע הידרדרות במצב, אבל אנחנו מאבדים זמן יקר.

אפשר לטפל באתגר של שינויי האקלים באמצעות העלאת הקנסות על חברות מזהמות בפחמן. זה יעודד יוזמות וייצור כלכלה שמבוססת על אנרגיה נקייה ומיליוני מקומות עבודה. זה פשוט, הוגן ויעיל.
העתיד כאן עכשיו. והוא חם.

ג'יימס הנסן מנהל את מכון גודארד למדעי החלל בנאס"א. הטור פורסם לראשונה ב"וושינגטון פוסט"
 
 
Comments