ארה"ב: טורנדו אלים היכה, העיירה נמחקה

פורסם: 4 במרץ 2012, 7:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במרץ 2012, 7:23 ]

לפחות 15 בני אדם נהרגו כשטורנדו קטלני פגע בעיירה קטנה באינדיאנה. "מריסוויל איננה", אמר השריף. "הגג קרס עלינו", סיפרה ניצולה

מאת סוכנויות הידיעות, 3/3/2012
 
תגיות: טורנדו,אינדיאנה
סוער במערב התיכון: לפחות 15 בני אדם נהרגו בעקבות פגיעה של סופות טורנדו קטלניות בשתי עיירות במדינת אינדיאנה. מעדויות שהגיעו מהמקום, אחת העיירות נמחקה לחלוטין.
נזקי הטורנדו באינדיאנה
נזקי הטורנדו באינדיאנה צילום: אי-פי
בפעם השנייה השבוע, ולאור סערות עזות שמשפיעות על חלק ניכר מארצות הברית, נוצרו המשפכים ההרסניים. היום נודע כי סופות הטורנדו הובילו לפגיעה חמורה בעיירות מריסוויל והנריסוויל, בנות אלפיים תושבים כל אחת. "מריסוויל פשוט איננה", אמר שריף המחוז צ'אק אדמס.

צילומי אוויר של הנריסוויל הראו כי בתים רבים ניזוקו, חלקם נותרו ללא גג, ובשטח פזורים שברי עצים, ציוד וכלי תחבורה. באחד מהמקרים נצפה טרקטור שמעוצמת הרוח הוטח ונחת על גגה של משאית סמוכה.
טרם הסופה פורסמה אזהרה

"זה היכה בנו בפתאומיות", אמרה אחת התושבות. "הגג פשוט החל לקרוס עלינו. זה קרה כל כך מהר שלא ידעתי מה לעשות. רציתי להתחבא בארון, אבל אפילו את זה לא הספקתי לעשות".

על פי הדיווח, בית הספר בעיר נהרס כמעט כליל, ובמוסד נוסף קרסה קומה שלמה. למרות שהלימודים לא התקיימו, כוחות ההצלה והכיבוי סורקים את בתי הספר כדי לוודא שאין לכודים.

מרכז החיזוי האמריקאי מסר כי טרם הסופה פורסמה אזהרה חמורה לאינדיאנה, כמו גם לקנטאקי, טנסי ואוהיו. באותן מדינות נמסר על מזג אוויר קיצוני ועל גשמים עזים, שהובילו לסגירה זמנית של שדות תעופה ולביטול של מספר טיסות.

בטנסי לפחות 20 בתים ניזוקו כתוצאה מהרוחות, ושישה בני אדם פונו לבית החולים.

צילום: רויטרס
נזקי הטורנדו באינדיאנה צילום: רויטרס
 

נזקי הטורנדו בארה"ב: כמו פצצה שהופעלה

בארה"ב מתחילים לסייע לאלפים שנותרו חסרי קורת גג אחרי הסופות שהותירו 37 קורבנות ונזקים עצומים. והיו גם סיפורים מצמררים

מאת צח יוקד, ארה"ב, 4/3/2012
 
תגיות: טורנדו
תושבי המערב התיכון של ארצות הברית ודרומה מתחילים היום (א') לבחון את הנזקים אחרי שסדרה של סופות טורנדו הותירה קרוב לארבעים הרוגים ומחקו כליל עיירות שלמות. בנוסף נרשמו כמה סיפורים מרגשים, בהם תינוקת שהועפה למרחק עצום מביתה ואיבדה את כל בני משפחתה הקרובה.
 
לוקחים את מה שנשאר אחרי הטורנדו.
לוקחים את מה שנשאר אחרי הטורנדו. צילום: רויטרס
 
המערכת הקטלנית החלה ביום שישי ונמשכה גם אתמול כשהיא פוגעת בלא פחות מתשע מדינות, מאינדיאנה בצפון ועד אלבמה בדרום. בסך הכל נמנו עד כה לפחות 37 קורבנות: 18 בקנטקי, 14 באינדיאנה, שלושה באוהיו ועוד שניים באלבמה ובפלורידה.

האמריקאים התרגלו במרוצת השנים לסופות טורנדו רבות עוצמה, אלא שאף אחד מהם לא היה מוכן לממדי ההרס האדירים שנראו אתמול. מאות בתים שנחרבו עד היסוד, בניינים שגגותיהם נתלשו, מכוניות שהועפו באוויר, משאיות הפוכות ומאות עצים עקורים - כל אלה נראו בסוף השבוע.

"זה היה כמו פצצה שהופעלה והכל התבקע. לבנים ועצים נפלו, ויש פשוט המון שברים", אמר מושל אוהיו, ג'ון קייסיץ', אחרי שביקר בחלק מהעיירות שנפגעו.

הלילה תמו כנראה התקוות כי ניתן יהיה למצוא ניצולים בין ההריסות אחרי שנערכו סריקות במבנים שנפגעו באופן הקשה ביותר. כעת מתפנות הרשויות לטפל באלפים שנותרו ללא קורת גג כשעדיין לא ברור היכן ישהו בתקופה הקרובה. "יש לנו קהילות שלמות ושכונות שלמות שנמחקו לחלוטין. זו טרגדיה נוראית", אמר מפקד יחידת החילוץ של משטרת אינדיאנה, ג'רי גודין.
צילום: MCT
ההרס בווסט ליברטי, קנטקי, אחרי הטורנדו. צילום: MCT
 
פעוטה לבד בשדה

לצד האסון נרשמו כמה סיפורים שלא יאומנו. בעיירה סאלם שבאינדיאנה, נדהמו כוחות ההצלה למצוא תינוקת כבת שנתיים נטושה במגרש ריק, לאחר שהופרדה מהוריה. היא נמצאה במרחק 16 ק"מ מביתה במצב אנוש ואושפזה בבית החולים. בני משפחתה הקרובים – הוריה, אחיה בן השלוש ואחותה בת החודשיים וחצי – נספו בסערה.

עדיין לא ברור כיצד הגיעה הפעוטה לשדה הנטוש. מקרה דומה נרשם גם במחוז ג'פרסון שבאינדיאנה: ילד בן ארבע והסבתא רבתא שלו נמצאו שרועים על האדמה במרחק של 30 מטר מהמקום שהיה ביתם ונמחק לחלוטין על ידי הסופה.

בווסט ליברטי שבקנטקי ניצלו במזל רב חייהם של סטפן בורטון, שתפס את ידה של בתו בת ה-23 ומשך אותה למרכז הבית, רגע לפני שהסופה החריבה את קירותיו. "לקחתי אותה למרכז הבית, ליד הארונות. החזקתי בה בכל הכוח והרגשתי את הרוחות מכות בעוצמה בגבי," סיפר בעודו עומד בין חורבות ביתו.

אבל הסופות גרמו בעיקר להרס של קהילות שלמות. "זה היה מקום כל כך יפה ושליו," אמר אנדי בל, תושב קנטקי, כאשר מסביבו עשרות בתים הרוסים, רכב הסעות של בית ספר מקומי תקוע בתוך חדר האוכל של אחת המסעדות, ושולחנות בית הספר שבאזור מפוזרים בכל עבר. "ברגע אחד הכל נמחק. הכל הלך. אין יותר כלום," הוא אמר.

"זה קרה תוך 30 שניות. ראיתי את שתי הסופות מגיעות, ותוך דקה הבתים נהרסו," סיפרה סוזי לנר שמתעדת סופות טורנדו באזור זה שנים רבות. "דבר כזה מעולם לא ראיתי," הוסיפה.

 

כתבות קשורות:
 
 
Comments