הטייפון בפיליפינים: יותר מ–1,200 הרוגים וכמיליון חסרי בית

פורסם: 15 בנוב׳ 2013, 23:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בנוב׳ 2013, 23:46 ]

מספר ההרוגים עלול עוד לעלות; הסופה העזה בשנים האחרונות גרמה להרס רב בעיר טקלובאן, שם נסחפו רחובות שלמים

רויטרס, גרדיאן, 10/11/2013

לפחות 1,200 בני אדם נהרגו בפיליפינים לאחר שהטייפון העוצמתי "האיאן" הכה בסוף השבוע במדינה, כך טען אמש (שבת) ארגון הצלב האדום. בכיר במשטרה העריך כי למעלה מעשרת אלפים איש נהרגו. הטייפון, שהיקפו היה גדול יותר מכל שטח המדינה והוא נחשב לאחת הסערות העזות המתועדות, החל אמש להתקרב לווייטנאם, שם פונו מבתיהם מאות אלפי בני אדם כצעד ביטחון. יממה לאחר שהגיע הטייפון לשיאו, נאבקו צוותי ההצלה להגיע לאזורים מרוחקים שהגישה אליהם קשה בשל כבישים שנסחפו או נחסמו, וההערכות הן כי מספר הנפגעים עלול עוד לעלות.

אחד המקומות שנפגעו בצורה הקשה ביותר הוא עיר הנמל טקלובאן שבאי לייטה, הנמצאת כ–580 קילומטרים דרומית־מזרחית לבירה מנילה. לפי הערכות כ–1,000 בני אדם נהרגו בעיר הזאת בלבד, כך הודיעה גוונדולין פאנג, מזכ"ל הצלב האדום הפיליפיני, שהוסיפה כי עוד כ–200 נספו במחוז סאמאר. עדי ראייה מסרו כי גופות המכוסות ביריעות פלסטיק מונחות ברחובות. "כמעט כל הבתים בעיר נהרסו. רבים מהם ניזוקו כמעט לגמרי. רק מעטים נותרו על תלם", אמר רב סרן ריי באלידו, דובר הרשות הלאומית לטיפול במצבי אסון.

נציג משלחת האו"ם שהגיעה לטקלובאן, סבסטיאן רודס סטמפה, אמר כי "הפעם האחרונה שראיתי אירוע בקנה מידה כזה היה בצונאמי ב–2004. יש פה הרס מאסיבי, מכוניות מושלכות ורחובות שהפכו לעיי חורבות". נמל התעופה בעיר נהרס כמעט לגמרי כשמי ים שוצפים שטפו אותו. מנהל הנמל, אפרן נגראמה, אמר כי מי הים הגיעו לגובה ארבעה מטרים. "זה היה כמו צונאמי. נמלטנו דרך החלונות, ואני נאחזתי בעמוד עץ גדול במשך שעה, כשגשם, מי ים ורוח התנפלו על נמל התעופה. אחדים מהעובדים שלי נאחזו בעצים וכך שרדו. התפללתי כל הזמן עד שהמים יירדו", הוסיף.

כמיליון אנשים בכל המדינה מצאו מקלט ב–37 מחוזות, אחרי שהנשיא בניגנו אקינו קרא לאלה שהיו אמורים להיות בדרכו של הטייפון להימלט מהמקומות המסוכנים. פינוי התושבים מהאזורים הנמוכים וממדרונות הגבעות החל שלושה ימים לפני פגיעת הטייפון.

צפו בנזקי הטייפון ''האיאן'': לחצו כאן


עוצמת "האיאן", שהיה "טייפון־על" בדרגה 5, נחלשה היום לדרגה 4, למרות שחזאים אומרים שהוא עלול להתחזק מחדש מעל לים סין הדרומי בדרכו לווייטנאם. השלטונות ב–15 מחוזות בווייטנאם קראו לספינות לחזור לחוף והחלו להתכונן למפולות קרקע אפשריות. כ–300 אלף בני אדם הועברו למקומות בטוחים יותר במחוזות דא־ננג וקוואנג נאם בלבד.

מטאורולוגים אמרו שפגיעת הטייפון הייתה אמנם קשה אך לא במידה שחששו, משום שהסופה נעה במהירות רבה, ולכן פחתה סכנת השיטפונות והמפולות כתוצאה מגשמי הזעף. הסופה פגעה ביום שישי בלייטה וסאמאר עם משבים במהירות 275 קמ"ש וגלים בגובה 6-5 מטרים. היא נחלשה מעט כשהתקדמה מערבה, ובשבת אחרי הצהריים פגעה במחוז מינדורו עם רוחות שמהירותן 185 קמ"ש ומשבים של עד 220 קמ"ש.

"האיאן" היה הטייפון השני בדרגה 5 שפקד השנה את הפיליפינים אחרי "אוסאגי" בספטמבר. כ–20 טייפונים פוקדים את הפיליפינים מדי שנה בממוצע, ו"האיאן" היה הטייפון ה–24 השנה. האיאן חזקה יותר מסופת הטייפון "בופה" שפקדה את המחוז הדרומי מינדנאו ב–2012. 1,800 בני אדם הוגדרו אז מתים או נעדרים.

http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2161775.1384090056!/image/154620255.jpg
צילום: רויטרס

http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2161778.1384090147!/image/2460631183.jpg
צילום: אי-פי

http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2161199.1384034131!/image/3778841129.jpg
צילום: אי-פי

הקשר בין הטייפון ההרסני בפיליפינים להתחממות העולמית

מדענים קשרו מוקדם יותר השנה בין התחממות האוקיינוסים ובין התחזקות הסופות הטרופיות: "יש להניח שמהירות הרוח תגבר, אך הסופות יתמעטו"

הארץ, 10/11/2013
נתוני הרשויות בפיליפינים מראים כי עוצמתן של סופות הטייפון המגיעות למדינה גדלה והולכת. "הסופות מתחזקות, במיוחד מאז שנות התשעים", אמר רומולו וירולה, ראש הרשות הלאומית לסטטיסטיקה בפיליפינים, "ואם סיבת הדבר היא השינוי האקלימי, טוב יהיה אם ניערך לסופות קשות עוד יותר בעתיד". התחממות האוקיינוסים עשויה להתבטא בהתמעטות הסופות הטרופיות ובה בעת בהתחזקותן, כתבו חוקרים בדו"ח שחיבר צוות בין־ממשלתי בנושא שינויי האקלים, שהתפרסם השנה. "יש להניח שמהירות הרוח הממוצעת של סופות הציקלון הטרופיות תגבר, אך הן יתמעטו". מהירות הרוח בסופת הטייפון האיאן בשעה שהיכתה באיים סאמאר ולייטה שבפיליפינים ב-04:40,... לכתבה בהארץ

סופות הטייפון העוצמתיות בהיסטוריה

מהירותו של הטייפון "האיאן" הגיעה ל-313 קמ"ש בלב ים, המהירות הרביעית הגבוהה ביותר שנמדדה מעולם. 4 מתוך 5 הסופות התרחשו ביפן

ישנם כמה מדדים עבור מטראולוגים ומומחים למזג אוויר לבחינת עוצמתן של סופות. מהירות, לחץ אוויר, מספר הרוגים, אמדן נזק, קוטר ומשקעים הם רק כמה מאותם מדדים. מטראולוגים מסוימים מגדירים את "האיאן", סופת הטייפון שפגעה בפיליפינים בסוף השבוע והביאה למותם של כ-10,000 בני אדם, כסופה הטרופית העוצמתית ביותר מאז התחילו המדידות בתקופה המודרנית. על פי אחד המדדים - מהירות הסופה עם הגיעה ליבשה - הטייפון "האיאן" אכן שבר את השיא העולמי. אך עם משבי רוח שהגיעו ל-313 קמ"ש בים, ושפגעו ביבשה ב-235 קמ"ש, היא מגיעה למקום הרביעי בדירוג שכולל את מהירות כל הסופות, גם אלו שנחלשו עם הגיעם ליבשה. צפו בנזקים שגרמה... לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
מומחי אקלים מצביעים בדוח ההתחממות הגלובלית על הקשר בין האדם להתחממות כדור הארץ

Comments