חורף ללא שלג בפינלנד: מי מרוויח ומי מפסיד?

נשלח 27 בדצמ׳ 2011, 6:26 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 בדצמ׳ 2011, 6:28 ]
חג המולד במדינה הסקנדינבית נראה שונה השנה. סנטה קלאוס נמצא בכל פינה ועצי האשוח מקושטים, אך השלג טרם הגיע. לא רק עסקי פינוי השלג נפגעו, גם אירועי סקי בוטלו ובגדים חמים נשארו על המדפים. חנויות האלקטרוניקה זוכות מההפקר
AFP, 27/12/2011

רחובות הלסינקי לובשים חג עם קישוטי חג מולד ופרסומות למתנות. ובכל זאת, משהו עדיין חסר - שלג. היעדר הפתיתים הלבנים משפיע לא רק על הלקוחות, אלא גם על הפעילות העסקית של עסקים שונים, כגון אתרי סקי, קמעונאים, חברות פינוי השלג ועוד.

 

השפעות מזג האוויר

המצב הנוכחי הוא ניגוד מוחלט לשנה שעברה, אז ירד שלג כבד והפינים התגאו במערכת מתוחכמת במיוחד לפינויו. אבל כעת, הלסינקי רושמת טמפרטורות מתונות במיוחד בדצמבר, עם שלג קל פה ושם. "בתחילת דצמבר החודש נרשמו טמפרטורות נמוכות ב-6 מעלות צלזויס לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה", אמר המטאורולוג פולי יוניקן. המצב פוגע בעסקים רבים.

 

הסתיו היבש הוביל לביטול של שני אירועי סקי גדולים בעיר Levi שבצפון פינלנד: מרוץ ה-World Cup ואירוע ה-European Cup. היעדר השלג, והגשמים הרבים שבאו במקומם, פגעו גם בחנויות קמעוניות. 
 
בסקר שנערך לאחרונה, 42% מהקמעונאים החברים באיגוד דיווחו כי העסקים ספגו פגיעה בתוצאה מתנאי מזג האוויר. "לרוב בגדים חמים הם להיט לקראת חג המולד, אבל השנה הם פשוט לא נמכרים", אמרה יאנה קורג'נוג'ה מאיגוד הסחר של פינלנד. "ציוד לסקי ספג גם הוא פגיעה וקמעונאיות הספורט מסרו כי הן לא מצליחות למכור מוצרים לחורף".  
אך הבעיות של עסק אחד הן נקודת האור של עסק אחר. העסקים שסבלו בעקבות השלג הכבד של שנה שעברה הם הזוכים של העונה הנוכחית, לדברי קורג'נוג'ה, "במהלך שני החורפים האחרונים קמעונאיות מוצרי החשמל סבלו משום שהלקוחות חששו ממחסור במקומות חנייה ומהובלת הציוד הכבד לביתם באמצע הסערה. השנה חנויות האלקטרוניקה רשמו עלייה במכירות".
 

כתבות קשורות:
Comments