דוח: קרחוני הקוטב הצפוני נמסים בקצב גבוה יותר

פורסם: 4 במאי 2011, 7:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במאי 2011, 7:22 ]

מסמך שיוגש בשבוע הבא למדינות האזור הארקטי קובע כי הקרחונים נמסים מהר יותר. החשש: גם קצב עליית מפלס הים יגדל. המפלס צפוי לעלות ביותר ממטר אחד עד לשנת 2100

סוכנויות הידיעות | 4/5/2011 16:53
תגיות: התחממות כדור הארץ, קרחונים,עליית מפלס המים
 
העולם מתחמם מהר יותר? על פי ההערכות חדשות השלג באזור הארקטי, מסביב לקוטב הצפוני, נמס מהר יותר. עובדה המעלה את החשש גם לעלייה משמעותית בפני הים, כבר במאה הזו.
הקוטב הצפוני. הקרחונים מופשרים בקצב מואץ
הקוטב הצפוני. הקרחונים מופשרים בקצב מואץ צילום: איי-פי
 
הדוח שהוכן על ידי ה-AMAP, התוכנית הבינלאומית לניטור באיזור הארקטי, הוא אחד הדוחות המקיפים ביותר שנעשו בנושא. הדוח המלא יימסר בשבוע לשמונה שרי החוץ של מדינות הים הארקטי. ממצאי הדוח העיקריים פורסמו על ידי סוכנות הידיעות AP. מטרת ארגון AMAP היא לייעץ למדינות המקיפות את הקוטב הצפוני - ארצות הברית, קנדה, רוסיה, נורווגיה, דנמרק, איסלנד, פינלנד ושבדיה,  - בעניין האיומים הסביבתיים באזור.

על פי אותו הדוח, הטמפרטורות בקוטב הצפוני בשש השנים האחרונות היו הגבוהות ביותר מאז החלו המדידות בשנת 1880. הדוח סותר כמה תחזיות שהוצגו בשנת 2007 על ידי פאנל המומחים של האו"ם לעניין שינויי האקלים. אחת מהתחזיות הללו היא הקצב בו נמסים הקרחונים בקוטב הצפוני. כמות השלג קטנה בכל בקיץ בהדרגה, ובאופן עקבי, מאז שנת 2001. הדוח הנוכחי מעריך כי תוך 40 שנה לא יוותר כלל שלג בעונת הקיץ באזור.

הדוח של  AMAP מציג הערכה שונה מזו של האו"ם, גם בעניין גובה מפלס הים. לטענת מחברי הדוח, הפשרת הקרחונים בקוטב הצפוני צפויה לגרום לעליית מפלס הים ב-90 סנטימטר עד 160 סנטימטר עד לשנת 2100. זאת לעומת ההערכות של מומחי האו"ם שצפו עלייה של לא יותר מ-60 סנטימטר.

Comments