עוד מבוכה למדעני האקלים - הפעם בגלל הוריקנים

פורסם: 28 בינו׳ 2010, 7:20 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 26/1/2010
 
טענה שהופיעה בדו"ח של מומחי האו"ם, לפיה יש קשר בין התחממות כדור הארץ לריבוי והתגברות של הוריקנים והצפות, כבר השתרשה בשיח הציבורי והפוליטי. אפילו הנשיא אובמה הזכיר זאת בנאומיו. כעת מתברר שהטענה מבוססת על מחקר שלא נבדק לעומק, ושאפילו מחבריו של המחקר חזרו בהם.

עוד מבוכה לפאנל המומחים של האו"ם בנושא שינוי האקלים - הפעם בגלל טענה שהופיעה בדו"ח האחרון שלו לפיה התחממות כדור הארץ קשורה להתגברות המספר והעוצמה של הוריקנים והצפות.

הפאנל ביסס את הטענות שלו על מחקר מ-2006 שלא עבר ביקורת על ידי מומחים באופן שעובר כל מאמר מדעי. הפאנל אף התעלם מאזהרות של יועצים מדעיים שאמרו שההוכחות המופיעות בדו"ח לא מוצקות, ולא סייג את הפרסום אפילו כאשר מחבריו של המחקר חזרו בהם מטענותיהם, משום שחשו שלא הוכיחו את השערתם באופן מספק. 

המחקר ביקש לבדוק האם ניתן להסביר את העלייה השנתית של שמונה אחוזים בעלות ההוצאות העולמיות בשל אירועי מזג אוויר קיצוניים משנת 1960 בריבוי האוכלוסיה והבנייה. ריבוי זה קשור גם לעליית טמפרטורה, מה שמעיד לכאורה על זיקה להתחממות כדור הארץ. אם המחקר היה מוכיח זאת, היה לטענה הזו משקל רב בשיח הפוליטי והמדעי, משום שהיא הייתה מוכיחה שפליטת גזי חממה והתחממות כדור הארץ גורמת לתוצאות הרסניות כבר עתה, ומסכנת בני אדם ממש כעת.  

אלא שהחוקר לא הצליח למצוא התאמה בין ההשפעה של אסונות טבע ובין הפיתוח והצמיחה הכלכלית. הוא אף ציין כי העלייה בעלות ההוצאות על אסונות טבע קשורה לעונת ההוריקנים הקשה של 2004-2005. אפילו מזמין הדו"ח, חוקר סביבה מאוניברסיטת קולורדו, הזהיר את ה-IPCC שאין להצביע על הזיקה בין אסונות טבע להתחממות משום שהיא לא הוכחה. 

אפילו אובמה הוטעה

ובכל זאת, הפאנל הבין-ממשלתי לנושא שינוי האקלים (IPCC) טען שהתחממות כדור הארץ כבר מגבירה את התדירות והעוצמה של אסונות טבע. טענה זו השתרשה בשיח הפוליטי והציבורי, בעיקר בארה"ב, שעדיין נושאת את צלקות הוריקן קתרינה. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזכיר זאת בנאום בסתיו שעבר, ושרים וראשי ממשלות בעולם ציינו אף הם את הזיקה הזו בין התופעות בהתבטאויותיהם. היא אפילו עמדה במרכזם של כמה דיונים בוועידת האקלים בחודש שעבר בקופנהגן, לרבות דרישה מצד מדינות מתפתחות לפיצוי של 100 מיליארד דולר מהמדינות העשירות שגרמו לפליטת גזי חממה.  

המבוכה הנוכחית מגיעה שבוע אחד בלבד לאחר שראש הפאנל נאלץ להודות בטעות שהופיעה באותו דו"ח מ-2007 ובו טענה לפיה הקרחונים בהימלאיה יתמוססו וייעלמו תוך 20 שנה. אלא שהתברר שמדובר בטענה שגויה ומטעה, שצוטטה מתוך כתבה עיתונאית משנת 1999.  

שורה של מבוכות

כל זאת, עוד בטרם נשכחה לגמרי המבוכה של חשיפת תכתובת הודעות הדואר האלקטרוני בין בכירי הפאנל, בו הם לכאורה מדברים על סילוף מידע באופן שיתמוך בעמדתם, וניסיון למנוע ממחקרים מנוגדים לעמדתם להגיע לפרסום.  

כעת, לאחר שנחשף כי אין הוכחה מדעית לקשר בין התחממות כדור הארץ להתגברות הוריקנים לא הוכחה מדעית, יבחן ה-IPCC מחדש את הטענה המופיעה בדו"ח שלו.  

פרופ' ז'אן-פסקל ואן פרסל, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הקתולית בלובן שבבלגיה, ומשמש כסגן נשיא של ה-IPCC אמר: "אנו מעריכים מחדש את הראיות ונפרסם סקירה בנושא שינוי האקלים והקשר לאסונות טבע ואירועי מזג אוויר קיצוניים עם הממצאים המעודכנים ביותר. חרף הרושם שנוצר מהאירועים האחרונים, ה-IPCC מעביר את כל המחקרים שהוא כולל בדו"חות שלו תחת ביקורת מדעית נוקשה". 

למרות המבוכה, מדענים טוענים שאין לתקוף את הפאנל באופן חמור כל כך משום שלעיתים אין מנוס מטעויות, במיוחד כשמדובר באיסוף של מידע רב כל כך וממקורות מגוונים. מי שעמד בראש הוועדה שבחנה את המחקרים שנכנסו לדו"ח ב-2007 הגן על הפאנל ואמר כי הדו"ח היה מדויק בעת שנכתב, ושהוא מייצג את "תמונת המצב" של הידע המדעי שהיה קיים בשעתו. "המדע מתקדם. אם משהו מתברר כשגוי, אנו יכולים לתקן זאת בפעם הבאה".
 

כתבות קשורות:
Comments