מזג אוויר משוגע: "ברד? הרגשתי כאילו זרקו עליי בלוקים"

פורסם: 29 באוק׳ 2015, 13:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 באוק׳ 2015, 13:50 ]
ישראל קמה הבוקר לסערה של רוחות אדירות, גושי ברד בגודל כף יד, קריסת עשרות עצים, עמודי תאורה ומנופים. אדם אחד נהרג, צעירה נפצעה קשה, שלושה בינוני ועוד 15 קל. אסף מכפ"ס: "הנסיעה לעבודה הייתה המפחידה בחיים שלי, לא חשבתי שזה יכול לקרות בארץ". מה גרם לסערה? ומה התחזית לימים הקרובים?
25/10/2015, כתבי ynet

"זו הייתה הנסיעה הכי מפחידה שהייתה לי בחיים. נסעתי בכביש עוקף בני ציון, בירידה מכביש 4 לכיוון שפיים. היה חושך והתחיל ברד. הרגשתי כאילו זורקים עליי בלוקים. עצים קרסו וגם עמודי תאורה. בעלייה לכביש החוף ראיתי משאית שנפל עליה עמוד תאורה והיא חסמה את כל הכביש. עכשיו יש לי דליפת מים בתוך המשרד בהרצליה פיתוח. אני אוהב מזג אוויר חורפי, אבל היום זה היה משהו שלא חשבתי שייתכן בארץ", כך מספר היום (א') אסף דקל, תושב כפר סבא, שהנסיעה הבוקר לעבודה הפכה עבורו למסע מסוכן. 

  

חרף התחזית לשבוע חורפי, איש לא היה מוכן למזג האוויר הסוער שפקד הבוקר רבים מאזורי הארץ. מהצפון ועד הנגב ירדו גשמים חזקים, נשבו רוחות אדירות ונגרמו נזקים גדולים. הסערה הובילה לקריסת עצים ואפילו מנופים באתרי בנייה. מזג האוויר גבה את חייו של פועל בניין כבן 20 אחרי שקיר קרס עליו באתר בנייה בפרדס חנה.

 

עץ קרס במרכז תל אביב (צילום: ירון ברנר)
עץ קרס במרכז תל אביב (צילום: ירון ברנר)

גשום גם בשדה בוקר בדרום (צילום: יערה גולדמן)
גשום גם בשדה בוקר בדרום (צילום: יערה גולדמן)
 

בחדרה נפצעה באורח קשה צעירה בשנות ה-20 לחייה לאחר שעץ נפל על אוטובוס שבו נסעה. היא פונתה לבית החולים הלל יפה בעיר. בהתנחלות הר ברכה קרס אוהל ובמקום נפצעו נער כבן 17 באורח בינוני וצעירה כבת 20 באורח קל. בתאונת דרכים בין אוטובוס למכונית פרטית בכביש 60 סמוך לאריאל, נפצעה נהגת הרכב הפרטי באורח בינוני. היא החליקה ככל הנראה עקב מזג האוויר ונחבלה באגן ובגפיים. מד"א פינה אותה לבית החולים בילינסון.

 

15 בני אדם נפגעו קל בתאונת דרכים בין אוטובוס לשני כלי רכב פרטיים בכביש 85. התאונה אירעה בשל מזג האוויר בקטע שבין כרמיאל לדיר אל אסד. הפצועים פונו לחדר המיון במרכז הרפואי לגליל בנהריה. מקרב נוסעי האוטובוס הובאו שישה מבוגרים ושישה ילדים בני 15-9. שלושה נפגעים נוספים היו בכלי הרכב הפרטיים.

 

כביש 977 מצומת גומא לכפר בלום, נחסם לתנועה לשני הכיוונים בשל עצים וכבלי חשמל שקרסו על הכביש. ברציפי נמל חיפה הופסקה העבודה עקב מזג האוויר הסוער.

 

באזור המשולש דיווחו תושבים על כדורי ברד גדולים במיוחד שניפצו שמשות של כלי רכב בזמן נסיעה. עמודי חשמל ושלטי חוצות קרסו ונפלו על כבישים. כתב ynet חסן שעלאן נקלע לסערה בכביש 444, סמוך לטירה. גושי ברד ניפצו את שמשות המכונית שלו ופצעו אותו. "התקשרתי לאשתי ואמרתי לה שאני רואה את המוות מול העיניים ושתשמור על הילדים", סיפר. "לא ידעתי מה עלול לקרות אחרי מזג אוויר כזה".

 

מטוס אל על בסערה (צילום: בן טייב, רש"ת)
מטוס אל על בסערה (צילום: בן טייב, רש"ת)
סערה בשומרון  (צילום: מועצת יש"ע)
סערה בשומרון (צילום: מועצת יש"ע)

גשמים בשומרון (צילום: מועצת יש"ע)
גשמים בשומרון (צילום: מועצת יש"ע)

(צילום: מועצת יש"ע)
(צילום: מועצת יש"ע)

מתחם חודורוב, בין תל אביב לחולון
מתחם חודורוב, בין תל אביב לחולון
( צילום: חגית צור)
( צילום: חגית צור)

תקרה קרסה בבי"ס בבן שמן ( צילום: שלו אוחיון ומתן אסטיב )
תקרה קרסה בבי"ס בבן שמן ( צילום: שלו אוחיון ומתן אסטיב )

צומת גומא בצפון ( צילום: אביהו שפירא)
צומת גומא בצפון ( צילום: אביהו שפירא)

(צילום: אסף שולמן)
(צילום: אסף שולמן)

מושב משמרת הבוקר (צילום: אסף שולמן)
מושב משמרת הבוקר (צילום: אסף שולמן)

עץ שקרס בבית יהושע ( צילום: דליה טיבי)
עץ שקרס בבית יהושע ( צילום: דליה טיבי)תחנת הסעה במושב אודים בשרון
תחנת הסעה במושב אודים בשרון

קריסת עץ במפעל רדמיקס בנתיבות ( צילום: גיל סמדג'ה)
קריסת עץ במפעל רדמיקס בנתיבות ( צילום: גיל סמדג'ה)
עננים שחורים מתקרבים ליבנה (צילום: דוד בר יוסף)
עננים שחורים מתקרבים ליבנה (צילום: דוד בר יוסף)

(צילום: גיא יוחננוף)
(צילום: גיא יוחננוף)

הצפה ברחוב הסדנאות בהרצליה (צילום: רותם בר)
הצפה ברחוב הסדנאות בהרצליה (צילום: רותם בר)

תוצאות הסערה במכון וינגייט ( צילום: רועי גליקשטיין)
תוצאות הסערה במכון וינגייט ( צילום: רועי גליקשטיין)

קריסת עמוד חשמל בכביש החוף (צילום: אורי שחר)
קריסת עמוד חשמל בכביש החוף (צילום: אורי שחר)

בנוסף ירד ברד במקומות שונים, וגולשים שלחו ל-ynet תמונות של גושי ברד בגודל כף יד. שדה דב נסגר להמראות ולנחיתות לכמה שעות ונפתח רק לקראת הצהריים. לעומת זאת, בנמל התעופה בן גוריון הטיסות נמשכו כרגיל למרות מזג האוויר הסוער ומשבי רוח של 50-40 קשר, גשם וברד. בעקבות תקלות חשמל באזור המרכז, צפויים שיבושים גם בתנועות הרכבות.

 

בעקבות פגעי מזג אוויר נחסמו לתנועה כמה רחובות בתל אביב. ברעננה ובנתניה דיווחו על נפילות עצים ומנוף שקרס, וכך גם ברחוב בגין בתל אביב. הפסקות חשמל החלו בגבעת שמואל, פתח תקווה, רמת השרון ונתניה. ביישוב יצהר בשומרון קרסו שישה עמודי חשמל ונעקר גג מבנה המקווה. לא היו נפגעים.

 

סטאס גולובין מהרצליה סיפר: "כשיצאתי מהבית לעבודה ראיתי שהשמשה הקדמית סדוקה בגלל הברד. השמשה לא התנפצה, אז יכולתי לנסוע, אבל הפעלתי את הביטוח. אישית אני אוהב מאוד את מזג האוויר החורפי הזה, אבל באמת קצת מסוכן היום וצריך להיות זהירים. אני שומע על עצים ועמודי תאורה שקורסים ואנשים שנפגעו. הילדים שלי קטנים אז הם מתלהבים מזה מאוד".

 

רותם, תושב הוד השרון, סיפר: "אשתי ואני נסענו ברכב בבוקר והתחילה הסופה המשוגעת הזו. ראינו בצד הדרך מנוף שמתנדנד בצורה רצינית ועפים ממנו דברים. כרגע התקשרו אלינו מהגן של הילדים ודיווחו לנו שיש הפסקת חשמל. הגננת אמרה שיש תאורת חירום אבל ביקשה ממי שיכול לבוא לקחת את הילדים שיעשה זאת".

( צילום: רועי גליקשטיין)
( צילום: רועי גליקשטיין)

מפדלים כדי לברוח מהגשם, הבוקר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
מפדלים כדי לברוח מהגשם, הבוקר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

קריסת עץ בכפר סבא, היום (צילום: אלי נודלר)
קריסת עץ בכפר סבא, היום (צילום: אלי נודלר)

כפר סבא, הבוקר (צילום: אביאל פינקוייס)
כפר סבא, הבוקר (צילום: אביאל פינקוייס)

גושי ברד, הבוקר בקיבוץ רמת הכובש (צילום: מיכל רוצקי )
גושי ברד, הבוקר בקיבוץ רמת הכובש (צילום: מיכל רוצקי )
 

גיל סדמג'ה סיפר ל-ynet: "אני גר בשדרות ועובד בנתיבות. למשרד שאני יושב בו יש חלונות מאוד גדולים ושקופים, כך שרואים כל מה שקורה בחוץ. עץ בן 30 שנה קרס כאן על אחת המכוניות ומחץ את כולה. ברגעים אלה ממש החל לרדת פה מבול. אני עובד במפעל לבטון וכשיורד מבול מתבטלות כל היציקות ואין עבודה, אז כולם מאושרים. אז כרגע אין עבודה, אנחנו יושבים ונחים. את העץ שנפל על המכונית חתכנו. אני לקחתי שני בלוקים ענקיים לקמין".

 

חזאי חברת "מטאו טק", צחי וקסמן, הסביר שמזג האוויר היה צפוי, אך הגיע מוקדם מכפי שהעריך: "הוא החל לקראת 9:00 בבוקר, ועל פי המודלים שלנו היה נראה שזה יקרה בשעות הצהריים ואחר הצהריים".

 

ברד בגודל נדיר?

על כדורי הברד הגדולים הסביר: "בענני סערה מצויות טיפות מים שאינן קופאות, אף שהטמפרטורה בענן הרבה מתחת לאפס. הטיפות עולות ויורדות בתוך הענן ופוגשות טיפות אחרות, או גרגירי אבק וחול או מלח ים, ש'מטיילים' באטמוספירה באופן חופשי. ברגע שהטיפות מקוררות היתר פוגשות גרגיר אבק וחול או גרגיר קרח קטן, נוצרת כדורית קטנה של ברד. ברגע הזה היא עדיין קטנה מידי וקלה.

 

"במצב ששרר אצלנו הבוקר כדורית הברד הזו עלתה וירדה בתוך הענן עשרות פעמים ובמהלך הטיול הזה לכדה עוד ועוד טיפות מים מקוררות יתר, הלכה וגדלה עד שהפכה מספיק כבדה. בשלב זה גברה על המערבולות בתוך הענן שנושאות אותה מעלה ומטה, וכשהיא מספיק כבדה היא מצליחה לרדת מטה בתור ברד". לדבריו, כדורי הברד היו גדולים מאוד "מפני שהמערבולות הקפיצו אותה כל-כך הרבה פעמים והלבישו עליה כל כך הרבה שכבות של קרח, כך שהייתה מספיק גדול וירדה מטה. דווקא במזג אוויר חם יורד הברד מהסוג הזה, ולא בחורף".

 

- מה בעצם קרה?

"זו תופעה שמאפיינת את עונת הסתיו בארץ. היא לא מתרחשת בחורף, אלא בעיקר בעונות שבהן חל מפגש משמעותי בין שני גושי אוויר בעלי הבדלי טמפרטורה שונים. כלומר אוויר שהוא חם ולח בשכבות הנמוכות שקרובות לפני האדמה, ואוויר קר שחדר למזרח הים התיכון לתוך תנאים שגרמו לאי-יציבות מאוד חזקה. כאשר אוויר קר פוגש אוויר חם הטבע מיד שואף לאזן בין השניים בכל מקום, אבל כמובן שזה לא מתאפשר, וזה מה שגורם לתנועה של אוויר באטמוספירה.

 

"מה שקרה זה שאותו מפגש נוצר לפנות בוקר מעל מזרח הים התיכון - אוויר חם ולח ששורר באזור שלנו, מול גוש אוויר קר שחדר לאזורנו מבולגריה ורומניה. ולכן הצורך של הטבע הוא לערבל את שני הגושים האלה על מנת להגיע כמה שיותר מהר למצב שווה. בתוך העננים נוצרו מערבולות חזקות והן יצרו פרצי רוח שהגיעו לקנה מידה שלא מבייש גם הוריקן מדרגה ראשונה. משבי הרוח הגיעו ל-120 קמ"ש. זה מה שהביא לקריסת העצים והמנופים".

 

- מה צפוי לנו מחר?

"מחר יכולות להיות סופות גשמים, ברקים ורעמים, אבל אני נוטה להאמין שהסיכוי לאירועי רוח כאלה יורד והולך כשאוויר קריר יותר זורם לאזור שלנו. צריך לזכור פרט חשוב: טמפרטורת המים בים התיכון גבוהה בשתי מעלות מעל הממוצע לתקופה זו. זה המון וזה יכול לספק אנרגיה גדולה יותר לעננים".

 

לקראת הערב צפוי הגשם להתחזק וקיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה: קריית שמונה 20-31, קצרין 17-29, צפת 16-27, טבריה 20-31, נצרת 18-28, חיפה 20-29, תל אביב 21-29, ירושלים 17-28,

אשקלון 21-29, עין גדי 26-33, באר שבע 20-30, ערד 18-29, מצפה רמון 17-26, אילת 23-35.

 

מחר תורגש ירידה ניכרת בטמפרטורות והן יהיו רגילות לעונה. גשם ירד לפרקים במרבית אזורי הארץ ובמשך היום ייחלש הגשם ויתמעט. בלילה ישוב הגשם להתחזק בעיקר לאורך החוף וקיים חשש להצפות ושיטפונות בנחלי המזרח והדרום.

 

ביום שלישי גשם יירד לפרקים בצפון הארץ ובמרכזה מלווה בסופות רעמים. הגשם יתפשט בהדרגה גם לדרום וקיים חשש לשיטפונות והצפות במקומות המועדים. הטמפרטורות יהיו קרירות מעט מהרגיל לעונה. ביום רביעי עדיין יהיה קריר מהרגיל יוסיף לרדת גשם ירד לפרקים מהצפון ועד לנגב מלווה בסופות רעמים, וקיים חשש לשיטפונות והצפות במקומות המועדים.

לכתבה באתר ynet


במרכז ת"א: מנוף קרס בשל הרוחות. צפו

הרוחות העזות הובילו לקריסת מנוף של חברת ד.נ.ס מנופים במתחם הבנייה עזריאלי שרונה במרכז תל אביב. למרבה המזל, לא היו נפגעים. כביש בגין מרחוב קפלן נחסם לתנועה
אלי סניור ונועם (דבול) דביר  25/10/2015


Comments