מה יקרה אם העולם יתחמם ב-2 מעלות צלזיוס

פורסם: 24 בפבר׳ 2018, 7:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 בפבר׳ 2018, 8:06 ]

 ומדוע אנחנו מנסים להימנע מכך?


התקציר שלהלן מבוסס על כתבה מאת ג'ייסון לדרמן שפורסמה ב-23/2/2018 באתר Popular Science.

אם העולם יתחמם בשתי מעלות צלזיוס, נדפקנו. כדי להימנע מכך, חברות האו"ם חתמו על הסכם פריס, הסכם בינלאומי שמטרתו לשמור את הטמפרטורה העולמית כך שלא תעלה מעל 2 מעלות צלזיוס מעל רמתה לפני התקופה התעשייתית, משמע לפני שמפעלים החלו לפלוט גזי חממה לאוויר.

ב-20 השנים האחרונות, היתה התייחסות לסף שתי-המעלות הזה במדיניות ובהסכמים שנעשו באיחוד האירופי, ה-G8 (עכשיו ה-G7) ואחרים.

אז מה עושה את שתי מעלות הצלזיוס הללו לכל כך חשובות?

הכל החל בשנת 1975, כאשר כלכלן בשם ד"ר ויליאם נורדהאוס ראה בהתחממות הגלטבלית כאיום על הכלכלה העולמית וטען שעליה בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת מעל 2° צלזיוס תשנה את האקלים בדרכים שלא נראו במאות אלפי השנים האחרונות.

מהיכן לקח הכלכלן את המספר 2°C? מכיוון שהוא ידע שפחמן דו-חמצני (CO2) גורם להתחממות כדור הארץ, נורדהאוס חישב מה יקרה אם כמות ה-CO2 באטמוספירה תוכפל - דבר שיוביל לעליה של 2° צלזיוס בטמפרטורה העולמית הממוצעת. הוא גם חזה, לפי קצב פליטת ה-CO2 באותם ימים, שנגיע לאיזור הסכנה בערך בשנת 2030.

שתי מעלות צלזיוס לא עושים רושם כעליה משמעותית. ככל הנראה לא תחוש בהבדל בתנודה של שתי מעלות במהלך יום ממוצע. אבל שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית מתייחסים למגמות ארוכות טווח.

במהלך המאה ה-20, הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת היתה בערך 14° צלזיוס. מאז 1880 העולם התחמם בכמעט 1°C, אבל שני שליש מהעליה הזו חלה מאז שנת 1975 - השנה בה נורדהאוס כתב את נייר העמדה שלו. מאז כל שנה במאה ה-21 היתה אחת מ-20 השנים החמות שנרשמו מאז החל תיעוד הטמפרטורות.

הפעם האחרונה שבה כדור הארץ היה כל כך חם היתה לפני 11,000 שנים. האוקיינוסים מכסים כמעט 70% מכדור הארץ, ונדרשת כמות עצומה של אנרגיה כדי לחמם כמות גדולה כל כך של מים, מבלי להזכיר כמות עצומה של קרקע ואוויר אותם צריך לחמם גם כן, כך שעליה של שתי מעלות בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת משמעה שהטמפרטורה עולה ביותר מ-2°C במקומות רבים בעולם.

אנחנו חשים בתוצאות המעשים שלנו - זו הסיבה מדוע נראה שמזג האוויר "השתגע" ונראה מוזר ביחס לעבר. הוריקן "הרווי" פגע ביוסטון ב-2017. כמות הגשמים שירדה היתה ללא תקדים ובסבירות גבוהה פי 10 מ"יד המקרה", היא היתה תוצאה של התחממות גלובלית שנובעת ממעשי ידי אדם. למעשה, הערכת האקלים הלאומית האחרונה שנעשתה בארה"ב לאחרונה הסיקה שהלחות הקיצונית (הצטברות אדי מים באטמוספירה) עלתה בכל האזורים מאז שנות ה-50. בצורות וגלי חום התגברו כמו שנראה בקליפורניה, אשר בשנים האחרונות סבלה מקיטון בכמות הגשמים, מקרקע יבשה יותר, ומהתפשטות שריפות.

אם נתחמם בלמעלה מ-2°C, העולם יהיה יבש בהרבה, דבר שישפיע על כלכלות במדינות רבות, על החקלאות, על התשתיות, ועל דפוסי מזג האוויר. עליית הטמפרטורות תזיק למערכות אקולוגיות ועל מיני בעלי חיים שלא יצליחו להסתגל, ובכלל זה בשוניות האלמוגים ובאזורים הארקטיים בקוטב הצפוני. ערי חוף תוצפנה ואיים נמוכים ייעלמו לחלוטין כתוצאה מעליית מי הים כתוצאה ממי הקרח הנמסים ממדף הקרח בגרינלנד בקצב הולך וגובר. 2 מעלות צלזיוס יכולות לקבוע את גורלן של אומות שלמות לאבדון.

הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים (The Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) - ארגון אשר מייעץ לממשלות על הגורמים וההשלכות של שינוי האקלים - לומד עכשיו כיצד ייראה העולם אם הטמפרטורות הממוצעות תעלינה בשלוש מעלות צלזיוס (3°C), ארבע מעלות (3°C), ולמעלה מכך. עליה כזו תוכל להביא להכחדה משמעותית של זנים (בעלי חיים וצמחים), סיכונים משמעותיים לבטחון המזון באזורים שונים בעולם, ולחוסר יכולת לעבוד בחוץ, ולחיות, באזורים שונים ברחבי העולם.

האם ארצות כמו ארה"ב, סין, והודו יכולות לא רק להגביל אלא להוריד את כמות ה-CO2 שהן פולטות במטרה לשמור על עליית הטמפרטורה העולמית הממוצעת מתחת לסימן ה-2 מעלות צלזיוס? התחזית הינה עגומה. מחקרים המבוססים על נתוני IPCC טוענים שקיים סיכוי של 95% שנעבור את קו 2°Cעד שנת 2100 - וכי לא ניתן יהיה להימנע מההשפעות המזיקות של ההתחממות הגלובלית. יש לנו את הכוח להפחית את הפליטות שלנו כדי לתחום את עליית הטמפרטורות לפרוץ לתחום הגבוה. הזמן אוזל.

What happens if Earth gets 2°C warmer?

מקור: Popular Science popsci.com

כתבות קשורות:
למעשים יש תוצאות
Comments