מעבר לנקודת האל-חזור (או איך רוסיה הפסיקה לפחד והתחילה לאהוב את ההתחממות הגלובלית)

פורסם: 21 בינו׳ 2012, 2:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 בינו׳ 2012, 2:55 ]

21/01/2012 מאת אוהד קרני

אחד מהמאפיינים המעניינים של ההתחממות הגלובלית, שהופך אותה לכל כך קשה לחיזוי, הוא חוסר הלינאריות שלה. התחזיות על ההתחממות הצפויה נעות בין שתי מעלות לשש מעלות עד סוף המאה ה-21. הסיבה המרכזית לחוסר ודאות זו היא מנגנוני היזון חוזר חיוביים ושליליים, המגבירים ומחלישים במידה בלתי צפויה את ההשפעות הישירות של פליטת גזי חממה. לצערנו, העדויות המצטברות עד כה מראות כי מנגנוני ההיזון החוזר החיובי, אשר מאיצים את ההתחממות, משפיעים יותר ממנגנוני ההיזון החוזר השלילי, המאיטים אותה. תמונות של הטונדרה הקפואה בסיביר, אשר צולמו על ידי לוויין ריגול לפני יותר מארבעים שנה ולאחרונה שוחררו לציבור, נותנות לנו המחשה ויזואלית לאחד מהתהליכים ההרסניים הללו, אשר עלול לדחוף את ההתחממות הגלובלית בשעטה קדימה.

לפני (1966) ואחרי (2009) - צמחייה משתלטת על הטונדרה הסיבירית המפשירה

איי שם, בצפון מערב רוסיה, באדמת הטונדרה של מערב סיביר, קבורים מליארדי טונות של חומר אורגני רקבובי קפוא. בארבעים השנים האחרונות הטמפרטורה הממוצעת באזור זה, המכסה שטח הכפול בגודלו מגרמניה, עלתה בלמעלה משלוש מעלות, פי ארבע משיעור ההתחממות הממוצע בשאר העולם. כתוצאה מכך, מידי קיץ מפשירים בקצב הולך וגובר חלקים נוספים של הפרמפרוסט, שכבת הקרקע העליונה שהייתה קפואה בעשרת אלפים השנים האחרונות. החומר האורגני המתחמם, הכלוא בקרקע זו, מתחיל לשחרר לאטמוספירה גז מתאן – גז חממה בעל השפעה גדולה פי עשרים מזו של פחמן דו-חמצני. ככל שההתחממות הגלובלית תתגבר, ישתחרר עוד גז מתאן מן הרקבובית הסיבירית, וככל שעוד מתאן יפלט, תואץ ההתחממות הגלובלית – בלולאה אכזרית וכמעט בלתי ניתנת לעצירה.

עד כאן החלק הפסימי ועכשיו לחלק העצוב. על פי הערכות מומחים, רוסיה, שמלבד הטונדרה המפשירה בשטחה שוכנות גם כמה מרזרבות הנפט והפחם הגדולות של העולם, דווקא תצא מרווחת מן ההתחממות הגלובלית. ככל שהעולם יתחמם יותר, החורף הרוסי הקשה יתקצר ויתמתן וקרקעות שהיו בלתי ניתנות לעיבוד או יישוב יהפכו נוחות יותר ובכך תתחזק הכלכלה הרוסית. באופן דומה גם קנדה תהנה מהמשבר האקלימי. לאור זאת, יאמרו הציניקנים, אין להתפלא על הגוש החוסם אותו הובילו רוסיה וקנדה, כנגד הארכה של פרוטוקול קיוטו לצמצום ההתחממות הגלובלית בוועידת דרבן האחרונה. מדוע שמדינות אשר ייהנו מההתחממות יעשו מאמץ כדי לבלום אותה? ככל שמתבססת ההכרה שיש להן מה להרוויח מן המשבר האקלימי, מדוע לא לשים מקלות בגלגלים של אלו המנסים לעוצרו? והרי לכם עוד מנגנון היזון חוזר ובלתי צפוי היכול להאיץ או להאט את ההתחממות – הגורם האנושי.

לפוסט של אוהד קרני בבלוג ירוק ונוצץ

 
כתבות קשורות:
Comments