ועידת האו"ם לשינוי אקלים: אנו על סף גרימת שינויים בלתי הפיכים לכדור הארץ

נשלח 30 בנוב׳ 2011, 1:06 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2011, 1:07 ]

"ברית מדינות האיים הקטנים" התריעה במהלך הוועידה מהיעלמותן תחת מפלס פני הים העולה

אי-פי רויטרס, דרבן, 30/11/2011
 

דרבן (אי-פי ורויטרס). הארגון המטאורולוגי הבינלאומי, (WMO), המסונף לאו"ם, התריע אתמול כי הטמפרטורות בעולם ממשיכות לעלות ועומדות על סף שעלול להוביל לשינוים בלתי הפיכים בכדור הארץ.

בהערכה השנתית שלו על הטמפרטורה הממוצעת בעולם, קובע המשרד כי 2011 ניצבת במקום העשירי ברשימת השנים החמות בהיסטוריה, מאז תחילת הרישום ב-1850. 13 השנים החמות ביותר בהיסטוריה נרשמו ב-15 השנים האחרונות. כמו כן, ים הקרח הארקטי המשיך להתכווץ השנה ונפחו כעת הוא הקטן ביותר מאז תחילת הרישום.

"המדע אמין ומוכיח כי העולם מתחמם", אמר סגן מנהל "הארגון הבינלאומי למטאורולוגיה", אר.די. ג'יי לנגואסה. לדבריו, פעילות אנושית היא גורם התורם משמעותית לכך. "שינוי האקלים הוא מגמה אמיתית", אמר לנגואסה. "אנו כבר רואים את ביטויו במזג האוויר ובדפוסי האקלים מסביב לעולם".

נורות המופעלות על ידי דיווש אופניים במהלך ועידת האקלים בדרבן שבדרום אפריקה, אתמול. צילום: אי–פי

2011 היתה שנה של מזג אוויר קיצוני, אומרים במשרד. בצורת במזרח אפריקה הותירה עשרות אלפי מתים, שיטפונות קטלניים פקדו את אסיה ו-14 אסונות מזג אוויר גרמו בארה"ב לנזקים בסכום של כמיליארד דולר כל אחד.

דו"ח WMO, המבוסס על עשרת החודשים הראשונים של השנה, פורסם בז'נווה ובוועידת שינוי האקלים של האו"ם, שנפתחה שלשום בדרבן שבדרום אפריקה. הדו"ח, שפורסם ביום השני לוועידה, מספק תמונה עגומה ל-192 המשתתפים בה, המנסים לגבש דרכים להגבלת פליטת גזי החממה. משתתפי הוועידה קבעו להם למטרה לשמור על הטמפרטורה מלעלות ביותר משתי מעלות צלזיוס מעל הטמפרטורה שנרשמה בעידן הקדם-תעשייתי. כיום ניצבת הטמפרטורה על 1.4 מעלות מעל ממוצע הטמפרטורות ב-1750.

מדינות העולם החליטו בשנה שעברה בוועידת קנקון במקסיקו כי קיצוץ משמעותי בפליטת גזי חממה הוא צעד הכרחי כדי לשמור על הטמפרטורות בטווח של שתי מעלות צלזיוס מעל הטמפרטורה הממוצעת בעידן הקדם-תעשייתי. אולם נראה לא סביר שהמשתתפות יסכימו לחתום בוועידה הנוכחית על האמנה המחייבת לקצץ בפליטת גזי חממה עקב מחלוקות עמוקות בין מדינות עשירות לעניות.

בוועידה הודיעה "ברית מדינות האיים הקטנים" (AOSIS) כי מדינות השוכנות על איים קטנים עלולות להיעלם תחת מפלס הים העולה אם אמנה שתטפל בשינוי האקלים תתעכב בעוד עשור.

האיחוד האירופי קורא לחתום על הסכם עולמי עד 2015 ועל יישומו עד 2020. אולם נציגי ברית AOSIS הודיעו כי לוח זמנים כזה עלול להיות אטי מדי מכדי להפוך את מגמת העלייה במפלס פני הים.

"איננו עומדים לתמוך בעיכוב הזה, שבו תומכות רוב המדינות הגדולות, משום שהוא אינו פועל בהתאם למדע", אמר המתווך הראשי של הברית לענייני כספים, סלווין הארט, בשולי הוועידה בדרבן.

הארט אמר כי משתתפות הוועידה צריכות לקחת בחשבון את מצבן של מדינות באיים הקריביים, באיי האוקיינוס השקט, באפריקה ובמקומות אחרים, שסובלות מבצורת חמורה, עלייה במפלס פני הים והוריקנים עזים, הכל עקב שינויי האקלים.

"בלב כל הסכם צריך להיות נטוע העיקרון שאסור לוותר על שום מדינה", אמר הארט. "אין דרך להגן מוסרית על הסכם שיביא לחורבנה של מדינה. איננו מוכנים לחתום על הסכם כזה. השלכותיו על כמה מהאיים יהיו הכחדה".

לכתבה בהארץ

 
 
Comments