חם במזרח התיכון? יהיה גרוע אפילו יותר

פורסם: 7 בדצמ׳ 2012, 5:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 בדצמ׳ 2012, 5:09 ]

דוח של הבנק העולמי שהוצג בוועידת האקלים של האו"ם בדוחא הזהיר כי מדינות המזה"ת וצפון אפריקה יסבלו ביותר ממגמות ההתחממות העולמית

סוכנויות הידיעות | 5/12/2012 15:36
תגיות: התחממות עולמית,אמנת קיוטו
דוח חדש של הבנק העולמי שפורסם היום (ד') מזהיר כי ההתחממות העולמית עלולה להשפיע בעיקר על מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. במקביל, נמשכים הדיונים בקטאר בניסיון להאריך את אמנת קיוטו לצמצום פליטת גזי החממה.

מהדוח שהציגו אנשי הבנק העולמי בכינוס האו"ם בדוחא, עולה כי לפי המגמות הנוכחיות, הטמפרטורות הממוצעות במזרח התיכון צפויות לעלות בעוד שלוש מעלות עד שנת 2050 ופי שניים בטמפרטורת הלילה.

ההערכה היא כי אם הטמפרטורות אכן יעלו באופן חד, יסבול אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה מבצורות קשות שיחריפו יותר את המחסור במים – עלייה של 60 אחוז בדרישה למים בשנת 2050 לעומת גידול של עשרה אחוזים במחסור במים עד 2050.
עוד שלוש מעלות עד 2050. בדואי באתר נופש בחצי האי סיני.
עוד שלוש מעלות עד 2050. בדואי באתר נופש בחצי האי סיני. צילום: רויטרס

עוד עולה מהדוח כי ההתחממות הניכרת תפגע בביטחון המזון באזור, בעיקר במדינות המפרץ הפרסי שמייבאות מזון עבור התושבים. צפויה גם פגיעה קשה ביבולים וירידה בתוצרת, ובעקבות זאת גם ירדו ההכנסות של משקי הבית.

"השינוי האקלימי הוא מציאות עבור התושבים במדינות הערביות", אמרה אינגר אנדרסן, סגנית נשיא הבנק העולמי לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה. "זה משפיע על כולם – במיוחד על העניים שלא יכולים להתאים את עצמם – ובעת שהאקלים הופך ליותר קיצוני, גם ההשפעות יחריפו. כעת זה הזמן לנקוט בפעולות ברמה המקומית והאזורית כדי להגדיל את יכולת ההתמודדות".

בבנק העולמי המליצו למדינות האזור לאסוף מידע אקלימי שיאפשר להן לחזק את השירותים הבסיסיים, לשפר את הגישה לשירותים כמו חינוך, בריאות ותברואה וחיזוק רשתות הביטחון הסוציאלי. עוד נקראו המדינות לשפר את התשתיות כדי להתמודד עם התופעות של ההתחממות העולמית, כמו מערכות ניקוז טובות יותר למקרה של שיטפונות ובניית קירות לעצירת המפלס העולה של פני הים.
באן: אין לנו זמן לבזבז

נציגי מדינות העולם מכונסים בדוחא לוועידת האקלים של האו"ם כדי לדון בהתמודדות עם ההתחממות העולמית והדרכים לעצירתה. מהדיווחים עולה כי ישנם חילוקי דעות בין המשלחות שמונעות הגעה להסכם.

ביומיים שנותרו לדיונים, צריכים הנציגים להסכים על הארכתה של אמנת קיוטו - שמטילה על 37 מדינות מתועשות מגבלות על פליטת גזי החממה – אשר אמורה לפוג בסוף החודש. אם לא יושג הסכם, יישאר העולם בלי אמנה בינלאומית מחייבת.

כמו כן, עלול המבוי הסתום לפגוע במאמצים לקבוע תוכנית עבודה ליישום אמנה חדשה עד שנת 2015. בוועידה שנערכת בקופנהגן בשנה שעברה, הסכימו מדינות העולם על הצורך בניסוח האמנה שאמורה להיכנס לתוקף עד שנת 2020.

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הגיע לדוחא בניסיון לעודד את הנציגים להתגבר על המחלוקות. "חייבים לעמוד בדד ליין. אין זמן לבזבז, אין זמן לאבד", אמר היום. "השינוי האקלימי מתרחש מהר הרבה יותר ממה שמבינים. המדע הבהיר זאת היטב: ההתנהגות האנושית גורמת לשינוי האקלימי, ולכן הפתרון חייב להגיע מאתנו".

באן הבהיר כי ההתחממות היא "איום על כולנו". "סימני הסכנה נמצאים מסביבנו", אמר. "אף אחד לא חסין מהשינוי האקלימי – עשירים או עניים. זה אתגר קיומי עבור כל המין האנושי – על אורח חיינו, על התוכניות שלנו לעתיד. עלינו לקחת בעלות. אנחנו, יחד, הבעיה. לכן אנחנו צריכים את הפתרונות".


כתבות קשורות:
Comments