ואף על פי כן - הוא מתחמם

פורסם: 30 בנוב׳ 2009, 6:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2009, 10:36 ]
מאת פרופ' דני רבינוביץ', מועד פרסום: 30/11/2009
 
מכחישי שינוי האקלים, ואלה שטוענים שהאשמה אינה בנו נשטפו לאחרונה בגל של אופוריה. לשיטתם, תכתובות דוא"ל שנחשפה לאחרונה הוכיחה סוף סוף שהתחממות כדור הארץ היא המצאה של קליקה סגורה ורודנית של פסבדו-מדענים, ליברלים שמאלנים, שעסוקים בהסתרת מידע. שמחתם מוקדמת מדי.
ישנם מכחישים של משבר האקלים המשרתים במודע את האינטרסים של כלכלת הפחמן. הם קשורים לקבוצות החשיבה שהקים הימין השמרני בארה"ב, לעתים במימון חברות אנרגיה גדולות כמו אקסון מוביל, ומטרתם היא לקעקע את אמינות החוקרים שמדווחים כבר למעלה מ-20 שנה על התחממות כדור הארץ.  

ישנם גם מכחישנים תמימים ושוחרי טוב, שבאמת היו רוצים להאמין ששום דבר חריג לא מתרחש סביבנו; שהצמיחה תמשיך לעד; שהמדבריות לא יתרחבו ויכולת ייצור המזון לא תיפגע; שתפוצה של מחלות ומגיפות לא תתגבר, שיהיו תמיד די מים מתוקים וקו החוף לא ישתנה; שסערות כמו "קתרינה" לא ישובו ושילדינו ונכדינו ימשיכו ליהנות מהשגשוג שהביאה המהפיכה התעשייתית באין מפריע. 

לכולם – בעלי הענין והאופטימים הנאיבים – יש לאחרונה קצת קורת רוח. "הגרדיאן" הלונדוני, ואחריו עיתונים ואתרים רבים ברחבי העולם, דיווח על פריצה למערכת המחשבים של המרכז למחקר אקלימי באוניברסיטת איסט אנגליה. הפריצה חשפה תכתובות דואר אלקטרוני בין מדענים, ביניהם כמה מהמובילים בפאנל הבין ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC) שהוא הגורם המייעץ לאמנת האקלים של האו"ם.

בכמה מהמיילים יש משפטים שמעידים על הבלטת ממצאים מסוג אחד והצנעת אחרים. כמה מהמיילים כוללים ביטויים לא אקדמיים על ספקני משבר האקלים. קריאה מסויימת בהם עלולה לעורר את הרושם שתהליך השיפוט המדעי של מאמרים בתחום האקלים נחטף זה מכבר, ומוחזק בידי קליקה סגורה של מדענים שאינה נותנת לספקנים דריסת רגל.

זה הספיק לאתרי האינטרנט של מכחישי המשבר – חלקם אגב פרויקטים רבי שנים ומושקעים, עם קהל קוראים ימני, אנטי-אינטלקטואלי ומחוייב – להישטף בגל אופוריה. המיילים המביכים, לשיטתם, הם הוכחה לכך שהתחממות כדור הארץ היא המצאה של פסבדו-מדענים, רובם ליברלים שמאלנים, שעסוקים בהסתרת מידע. השמחה שלהם מוקדמת.  

סתימת הפיות שלא היתה 

גם אם במבט ראשון נראה שחלק מכותבי המיילים ריכזו בידיהם יותר מדי כוח והתנהגו כקליקה שמוודאת שרק אנשי שלומה מפרסמים בכתבי עת מדעיים, ומצוטטים בדו"חות החשובים של ה-IPCC, מבט מעמיק יותר חושף שבפועל ההשפעה שלהם היתה פחות דרמטית. 

הנה דוגמא: אחד המיילים המצוטטים ביותר בימים האחרונים הוא זה ששלח ב-2004 ד"ר פיל ג'ונס, אחד משני העורכים של הפרק השלישי – והחשוב ביותר – בדו"ח קבוצת המחקר הראשונה של ה-IPCC. ג'ונס כותב לאחד ממכריו על מאמר שכתבו שני ספקני אקלים ידועים, מק-קיטריק ומייקלס. המאמר שלהם טוען שאת הטמפרטורה הגבוהות שנרשמו לאחרונה במקומות שונים בעולם יש לזקוף לחובת החום שנפלט מערים גדולות ואתרי ייצור, ולא לחובת התחממות האטמוספירה.  

ג'ונס מכנה את המאמר "זבל" וכותב גם שככל שהדבר תלוי בו ובעמיתו לעריכה, קווין טרנברט, הם יעשו הכל כדי שהמאמר לא ייכנס לדו"ח.

המייל הזה נכתב כאמור ב-2004, כשמאמרם של מק-קטריק ומייקלס כבר יצא לאור בכתב העת הנחשב Climate Research שעובר בקרה מדעית. כלומר, למרות היותם ספקני אקלים מוכרים, ולמרות הזלזול והטינה של ג'ונס, הם בכל זאת הצליחו להכניס את מאמרם לכתב עת נחשב.  

יתרה מזאת: המאמר המדובר, זה שתואר בידי ג'ונס כ"זבל", בסוף דווקא כן נכנס לפרק השלישי של דו"ח קבוצת העבודה הראשונה של ה-IPCC שיצא לאור ב-2007 בעריכת ג'ונס וטרנברט. הוא מוזכר בעמוד 244 של הפרק, בפסקה מפורטת למדי שדנה בו, מסכמת את טענתו העיקרית, ומנמקת מדוע הוא פחות משכנע מהסברים אלטרנטיביים. סתימת פיות לא הייתה פה.

הסתרת הספק שלא נבראה

מייל מצוטט אחר נכתב בידי אותו קווין טרנברט. במייל הזה הוא כותב לקולגה על דאגתו מכך שלדעתו, מדעני האקלים (כולל הוא עצמו), אינם מבינים די הצורך תהליכים של אצירת אנרגיה ואיחסונה במערכת האקלים, ושהבנה טובה יותר של הנושא הזה עשויה לשנות את ההסבר שלנו לשינוי אקלים. הספקנים קפצו על המציאה כמוצאי שלל רב, בין השאר בגלל מעמדו המרכזי של טרנברט בקהילה המדעית, כמי שערך את הפרק המדעי החשוב ביותר של הדו"ח הרביעי של ה-IPCC.  

הם מיהרו לתאר אותו כמי שלא מאמין בהסבר התיאורטי המרכזי של הדו"ח שהוא עצמו ערך, וכמי שעסוק באופן אקטיבי בהסתרת ספקותיו, שהתגלו רק כתוצאה מהפריצה לשרת האוניברסיטה באנגליה. ובכן, גם זה לא ממש מדוייק. טרנברט, מסתבר, לא שמר את הרעיונות הללו לעצמו ולא הסתיר אותם. להיפך. בתחילת 2009 הוא פרסם אותם במאמר בכתב עת מכובד, לעיני דכולא עלמא.  

הכדור מתחמם - למרות הספקנים והשחצנים

ההסבר המדעי המקובל לשינויים המהירים שעוברים על האטמוספירה, ובעקבותיהם על המערכות תומכות החיים של כדור הארץ, התגבש בעבודת נמלים עמלנית ובלתי תלויה של אלפי חוקרים. הוא נבנה למרות המאפיין המשעשע ביותר של הקהילה המדעית - היותה מורכבת מאנשים חקרניים, דעתניים, ואינדיבידואליסטים מושבעים.  

חוקרי אקלים, פיזיקאים, אוקינוגרפים, חוקרי קרחונים, בוטנאים, זואולוגים, גיאולוגים ואחרים אוספים נתונים, בודקים אותם מול תיאוריות, מתווכחים בינם לבין עצמם ועם אחרים, מנסים להיות מקוריים, ללכת נגד הזרם, להיות חכמים ומתוחכמים ואובר-חוכעמים. עד שבסופו של יום הם מתכנסים סביב אמירה שרק הולכת ונעשית ברורה יותר: כדור הארץ מתחמם, וזה קורה בגלל פעילות האדם, וגם אם מדענים בעלי שררה כותבים לפעמים מיילים קצת שחצניים ומעגלים פינות, זה לא יקרר את האטמוספירה באלפית המעלה. 

  • הוֹמוֹ קוֹמְבּוּסְטַאנְס - האדם השורף, הוא הבלוג של פרופ' דני רבינוביץ המוקדש להתחממות הגלובלית ולשינוי האקלים >>> לחצו כאן

לכתבה ב-ynet


כתבות קשורות:

מזימה זדונית או קלות דעת?

ניר שביב: העולם מתחמם, אבל לא בגללנו

Comments