אוסטרליה 2050: הבניינים ישמשו לגידול מזון, רכבות ירחפו על פני המים

פורסם: 16 במרץ 2010, 13:18 על ידי: Sustainability Org
אדריכלים אוסטרלים מפורסמים חוששים שגידול האוכלוסייה ושינוי האקלים יחייב את תושבי היבשת לחיות על איים, וגם מתחת לפני המים
סוכנויות הידיעות 16.03.10, 21:55

אוסטרליה בשנת 2050 - שינויי האקלים יגרמו לעליית פני הים שיציפו את אזורים שלמים, בנייני מגורים ישמשו לגידול מזון, ואנשים ינועו ממקום למקום בלהקות על מסילות המורכבות מפס אחד הממוקמות מעל פני הים.

 

בעיר אחרת, התושבים יגורו על איים צפים כשהבתים שלהם ממוקמים הן מעל והן מתחת לפני הים, האוכלוסייה תעזוב את היבשה לטובת הים בגלל שהאדמות הראויות ילכו וייעלמו בעוד שהשווי שלהן ירקיע שחקים.

 

  אוסטרליה, 2050. "השמיים ייפלו"צילום: רויטרס
הדמיה של רכבת אוסטרלית בעוד 40 שנה (צילום: רויטרס)

אלה רק כמה תרחישים אורבניים אפשריים שהציעו כמה מהאדריכלים המפורסמים ביותר באוסטרליה כחלק מתערוכת "רעיונות לערים אוסטרליות ב-2050 והלאה", שתוצג בביאנלה לאדריכלות בוונציה.

 

התרחישים הללו עשויים אולי להישמע כאילו הם לקוחים מספר מדע בדיוני, אך אדריכלים ודמוגרפים רבים מתעקשים שהערים האוסטרליות חייבות להשתנות באופן מהותי על מנת שיוכלו להתמודד עם הגידול באוכלוסייה ושינויי האקלים הצפויים, ולא יסבלו מחוסר יציבות חברתית והתפוררות עירונית.

 

  אוסטרליה, 2050. "הערים יתפרקו" (2 תמונות) צילום: רויטרס
עיר אוסטרלית ב-2050. ורכבות אוסטרליות מרחפות על פני המים (צילום: רויטרס)

"אם לא נפעל כראוי...השמיים ייפלו, או שהערים שלנו יתפרקו, אין לנו מספיק מים, ואין לנו מספיק אנרגיה", אמר ברנרד סאלד, דמוגרף מוביל במדינה.

 

אוסטרליה שרדה בהצלחה יחסית את המשבר הכלכלי העולמי, בעיקר הודות לכך שסין רכשה את המשאבים שלה, ואף שייצוא משאבים צפוי להמשיך ולעזור לכלכלה בעשורים הבאים,

 

השגשוג העתידי מאוים על ידי אוכלוסייה גדלה ומזדקנת. דו"ח שפרסמה הממשלה בפברואר מצביע על כך שהאוכלוסייה באוסטרליה צפויה לגדול ב-60% ל-35 מיליון איש עד 2050, אך כבר עכשיו ערים מתקשות להתמודד עם מספר התושבים שלהן.

 

שטחה של אוסטרליה אמנם גדול פי שניים מזה של אירופה, אך רוב האוכלוסייה מתגוררת לאורך רצועת החוף הדרום מזרחית. למעשה 50% מהתושבים מתגוררים בשלוש הערים הגולות - סידני, מלבורן ובריסבן, בשטח המקביל לגודל של ברוניי.
 
Comments