עידן הקרח חוזר? כותרת חסרת אחריות

פורסם: 17 בינו׳ 2010, 0:22 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 1/1/2010
 
למרות תמונות השלג מארצות הברית ומאירופה המדענים מסבירים: העולם ממשיך להתחמם. החוקרים מאמינים שצפויה בלימה במגמת העלייה בטמפרטורות – אבל היא תתחדש בעוד שלושה עשורים.
 
שני מדעני אקלים בכירים בישראל, פרופ' דני רוזנפלד מהאוניברסיטה העברית וד"ר ברוך זיו מהאוניברסיטה הפתוחה דחו בביטול את הדיווח שהופיע ב"דיילי מייל" הלונדוני, לפיו "החל מיני עידן קרח". לטענת השניים מדובר ב"ניסוח פרוע, כותרת סקסית וחסרת אחריות שנועדה למשוך תשומת לב". את התחזית הם הגדירו כ"בלתי מבוססת לחלוטין".
 
פרופ' רוזנפלד אמר ל-nrg מעריב כי המדען שסיפק את הנתונים עבור הדיווח הזה "נחפז מדי להסיק מסקנות נמהרות והתחזית שלו היא על סמך אירוע חורף אחד". לדבריו, הבריטים אמנם סובלים בימים האחרונים מחורף קר וקשה במיוחד אבל אילו הם היו מגיעים בסוף השבוע לישראל, הם היו נתקלים כאן בחום בלתי-רגיל.

"ומה היו אומרים?", שואל פרופ' רוזנפלד, "שהכול בגלל ההתחממות הגלובאלית? הם לא היו מדברים כבר על מיני עידן קרח". פרופ' רוזנפלד הוסיף בבדיחות הדעת: "חבל שלא ניתן להתקזז: שהם יקבלו מאיתנו מעט חום ואנחנו נקבל מהם את המשקעים שחסרים לנו עדיין".
תנודה חד פעמית
"עובדה היא, שאוויר קר מאד זורם עתה מהקוטב, נע דרך צפון-מערב אירופה ואנגליה לכיוון צפון-מערב אפריקה בעוד שבכיוון ההפוך, זורם אוויר חם מהקו המשווה, צפונה ואנחנו נמצאים במסלול שלו – ולכן התחממנו. אבל זה נובע מהאיזון בזרימות שקיים תמיד על ומעל כדור הארץ. כאשר באירופה קר – אצלנו חם, ולהיפך", מסביר פרופ' רוזנפלד.

עוד ציין פרופ' רוזנפלד כי אותו מרכז רציני לאיסוף מידע בקולורדו העוקב אחר כמויות הקרח והשלג חישב כי ב-2007 כמות הקרח באוקיאנוס הארקטי עלתה באופן חד, אבל עדיין לא הגיעה לרמתה ב-2006 וב-2009 יש פחות קרח ושלג – כך שאפשר לומר שהתופעה שייכת להתחממות ולאו דווקא מצביעה על מגמת התקררות. לטענתו, מי שמסתמך על תמונת המצב הנוכחית דומה לאדם הרץ להשקיע את כל חסכונותיו על סמך תנודה חד פעמית שהבחין בה ביומיים האחרונים בבורסה וחושב שמדובר במגמה.

מגמה ברורה
ד"ר זיו הדגיש כי קיימות תנודות לא סדירות במרווחים של כ-30 שנה לערך לכאן או לכאן, בהתחממות ובהתקררות בעולם. "אבל בסך הכול במאה השנים האחרונות המגמה היא ברורה: העולם נמצא בהתחממות גלובאלית".
לטענתו, ב-1940 הסתמנה התחממות ובשנות ה-70 הייתה התקררות ואז החלו להישמע תחזיות של רודפי סנסציות שאנחנו בפתחו של עידן קרח. אבל אחר-כך שוב הורגשה ההתחממות. "ההערכה המקובלת יותר כיום על רוב המדענים היא שיתכן שלכמה שנים תהיה אכן בלימה במגמת העלייה בטמפרטורות – אבל היא תתחדש, כנראה בעוד שלושה עשורים. החורף הנוכחי באירופה בוודאי משפיע על מצב הרוח הכללי ומביא חוקרים להציג לתחזיות מוזרות", מדגיש ד"ר זיו.

לדברי זיו, החורף הנוכחי בישראל הוא דווקא אחד החמים ביותר בעשורים האחרונים.  גל חום של חמישה ימים בתחילת ינואר עם 25 מעלות בשפלה, הוא בהחלט חריג. כשם שחריג הקור העמוק באירופה - אבל אין זה אומר שאנחנו בפתחו של עידן קרח, אפילו לא מיני עידן. "כשבאירופה במאה ה-17 חוו חורף קשה וטענו שהיא עוברת מיני עידן קרח, בשאר העולם היה חם". בנוסף ציין ד"ר זיו שהמעבר לעידן קרח אינו מתרחש בבית אחת, גם לא בתוך עשורים בודדים, אלא תהליך הנמשך מאות בשנים. "לכן אין מקום להסיק מסקנות מקפיצה שחלה בחורף אחד".
 
Comments