ישראל באמת מתייבשת

פורסם: 30 בספט׳ 2009, 12:26 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 30/9/2009
 
מדענים קובעים כי הטמפרטורה הממוצעת בישראל תזנק בשבע מעלות עוד בדור הזה. ישראל ואזורים דומים יהיו מקרי קצה להתחממות הגלובלית המהירה.
 
כדור הארץ צפוי להתחמם בקיצוניות רבה יותר משחזו בעבר, והטמפרטורה הממוצעת תזנק בכארבע מעלות עד 2060 - כך צופים כמה מחקרים שהוצגו השבוע בכנס בינלאומי באוניברסיטת אוקספורד. סכנת שינוי האקלים, שהעיסוק בה הגיע לשיאו עם הענקת פרס נובל לשלום לאל גור ב-2007, נדחקה מעט מדעת הקהל בהשפעת המשבר הכלכלי העולמי, אך המחקרים החדשים מצביעים על כך שתסריט בו חלקים גדולים מכדור הארץ יתייבשו מתקרב במהירות.

לפי התחזית, אזורים על גבול המדבר - כמו ישראל - עשויים להתחמם בשבע מעלות בממוצע. ממצאים אלה מקבלים חיזוק ממחקר בנושא כמות המשקעים בישראל שהתפרסם החודש, אשר מצביע על התייבשות משמעותית של רוב חלקי המדינה בעשורים האחרונים.

"אנו צפויים לראות שינוי קיצוני של האקלים עוד בימי חיינו", קבעו המומחים. התחזית האקלימית המוסמכת ביותר, של הלשכה המטאורולוגית הבריטית (Met Office), קבעה כי התחזיות הפסימיות שפירסם לפני שנתיים פאנל המומחים לענייני שינוי אקלים של האו"ם היו אופטימיות מדי. לדברי החוקרים, התחזיות שפורסמו עד כה לא הביאו בחשבון במידה מספיקה את השפעת כריתת היערות ושינויים בהרכב האוקיינוסים, המתרחשים במהירות גדולה בתקופתנו.

המודלים הממוחשבים החדשים שבהם השתמשו המטאורולוגים חוזים כי "במקרה הטוב" תעלה הטמפרטורה הממוצעת בעולם בארבע מעלות עד 2070. בקטבים עשויה הטמפרטורה לעלות ב-15 מעלות עד סוף המאה הנוכחית, ובאזורים מסוימים באפריקה תעלה הטמפרטורה ב-10 מעלות בממוצע.
 
המחקר בנושא מגמות האקלים בישראל פורסם בכתב העת המדעי Climatic Change על ידי הפרופסורים הנדריק ברוינס והמו קאפלה מהמכונים לחקר המדבר של אוניברסיטת בן גוריון. החישוב מבוסס על היחס בין משקעים להתאדות, והוא מתבסס על נתונים מכמה עשרות תחנות מטאורולוגיות בישראל שנאספו בין 1970 ל-2002.

לדברי הפרופ' ברוינס, "הממצאים מראים בבירור שיש תהליך של התייבשות ברוב חלקי הארץ, חוץ ממישור החוף. ההתייבשות הכי מובהקת היא באזורים הצחיחים. המדבר הופך להיות הרבה יותר יבש מאשר קודם. לגבי מישור החוף - שם לא מצאנו שינויים, ונראה שהלחות וכמות הגשם נותרו די יציבים ביחס לטמפרטורה".

ברוינס סבור שההסבר לכך הוא שינוי במסלול של השקעים הברומטריים, המביאים לירידת גשם. "אני מתרשם שבשנים האחרונות המסלול של השקע שמביא גשם די מקביל למישור החוף. הוא לא חודר כמעט פנימה", אמר. עם זאת, ברור שגם תושבי מישור החוף יסבלו מהתייבשותם של מאגרי המים. "השתמשנו כמעט בכל הרזרבות של מי התהום. כבר היום המצב חמור מאוד, אבל אם המגמה הזאת תמשיך המצב יכול להיות גרוע הרבה יותר".
 
לכתבה בוואלה
Comments