צפי: 2010 - השנה הכי חמה מתחילת המדידות

נשלח 16 בנוב׳ 2010, 8:18 על ידי Sustainability Org
בשנה שעברה פקדו את ישראל סופות גשמים בתקופה זו ממש, אבל השנה - כלום. השירות המטאורולוגי: זה נובמבר החם ביותר ב-50 השנים האחרונות, והשנה החמה ביותר מאז החלו למדוד
יעל דראל, 16/11/2010

מזג האוויר השתגע? בנובמבר אשתקד, פקדו גשמים עזים את כל רחבי הארץ וגרמו להצפות ושטפונות בערים ובכבישים הבינעירוניים. בערים רבות, בעיקר באזורי השרון ומרכז הארץ, הוצפו רחובות שלמים, כלי רכב נתקעו במים, וכמה נהגים חולצו מרכבם על ידי כוחות ההצלה. היו גם שנים כמו 2004 למשל - שאפילו ירד שלג בצפון הארץ בחודש זה.

 

השנה לעומת זאת - כלום. בשירות המטאורולוגי אף דיווחו שיום א' השבוע, היה אחד הימים החמים ביותר אי פעם בחודש נובמבר, עם טמפרטורות ששברו שיאים של שנים. על פי ההערכות, לא רק חודש נובמבר שובר שיאים, אלא השנה הנוכחית כולה צפויה לשבור שיא ולהירשם כשנה החמה ביותר מאז תחילת המדידות בישראל.

 

ובחזרה לחצי הראשון של חודש נובמבר אז המעלות שנמדדו היו גבוהות מהממוצע. כך למשל, במישור החוף, בשפלה ובצפון הנגב נמדדו בין 37-34 מעלות צלזיוס ובעמקי הצפון וחיפה נמדדו בין 34-32 מעלות. החום הבלתי צפוי היכה גם בהרים ובאזור ים המלח, שם נמדדו 31-29 מעלות. ברצועת החוף המרכזית והדרומית נרשמו גם כן מעלות גבוהות - בין 31-27 מעלות צלזיוס.


כך זה נראה בעונה זו אשתקד 

 

חם מהממוצע

המדידות שנלקחו במספר תחנות מדידה בארץ מגלות, כי ביחס לחודשי נובמבר בעבר - החודש הנוכחי נחשב לחם ביותר שהיה ב-50-40 השנים האחרונות.

 


דוגמאות לא חסר: למשל בבית דגן נמדדו 36.6 מעלות והמדדים מראים כי מדובר בטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה במקום מאז שנת 1962. כך גם באילון שם נמדדו 34 מעלות - השיא מאז החלו המדידות בשנת 1974, בנגבה נמדד חום דומה רק בשנת 1966 ובעין החורש נרשם חום גבוה יותר רק בשנת 1959. 

 

בשירות המטאורולוגי מדווחים, כי טמפרטורות המקסימום במחצית הראשונה של החודש הנוכחי גבוהות מהממוצע הרב שנתי ב-6-4 מעלות. כן עולה, כי זו מחצית נובמבר הראשונה החמה ביותר מאז 1941. גם בהתייחס לטמפרטורת המינימום זוהי המחצית החמה ביותר ברוב התחנות, מלבד כפר בלום.

 

בנוסף, במהלך כל התקופה של אוגוסט עד אמצע נובמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת. השוואה בין פרק הזמן של תחילת אוגוסט 2010 עד אמצע נובמבר 2010 לבין פרקי זמן מקבילים בעבר מגלה, כי זו התקופה החמה ביותר מתחילת המדידות.


לכתבה באתר ynetעוד בנושא: 

Comments