דו"ח: הוכחות לקשר בין שימוש בסלולרי לגידולים במוח

פורסם: 14 בינו׳ 2013, 6:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בינו׳ 2013, 6:38 ]

קבוצת חוקרים בינלאומית סקרה 1,800 מחקרים שנעשו על השפעת קרינה לא מייננת על הבריאות ; ילדים רגישים במיוחד לסיכוני הקרינה


מאת צפריר רינת, 14/1/2013

בשנים האחרונות התרבו מאוד ההוכחות לכך שיש סיכונים בריאותיים מהחשיפה הקיימת לקרינה ממכשירים אלקטרונים שונים וממתקני שידור. כך קובעת קבוצת החוקרים הבינלאומית BIOINTIATIVEבדו"ח נרחב שפרסמה בשבוע שעבר. החוקרים טוענים שאין די בתקני הקרינה הקיימים וגם ממליצים לא לעודד את השימוש במחשבים ניידים ומתקנים אחרים המבוססים על שימוש בתקשורת אלחוטית בבתי ספר.

קבוצת המומחים כוללת כמה מהמדענים הבולטים במחקר על השפעת קרינה לא מייננת (לא רדיואקטיבית) על הבריאות. לאחר דו"ח ראשון שפרסמו בשנת 2007, שבו באחרונה החוקרים לבדוק את המחקרים שהתפרסמו מאז וסקרו בסך הכל כ-1,800 מחקרים.

על פי הפרסום החדש, יש הוכחות גוברות לקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים וגידולים מסוגים שונים במוח. החוקרים מודים שקיימת מחלוקת בקהילה המדעית לגבי פרשנות הממצאים, אבל הם מציינים שהעובדה שכן התגלו ממצאים על עלייה בשיעור הגידולים אחרי שימוש של עשר שנים בלבד במכשירים אלו, צריכה להדאיג. זאת מכיוון שגידולים במוח לאחר חשיפה לקרינה רדיואקטיבית מתגלים רק 20-15 שנה לאחר החשיפה לקרינה. על פי אחד המחקרים, אצל אלו שהתחילו להשתמש במכשיר סלולרי בילדותם, יש סיכון גדול פי חמישה לגידולים במוח כאשר הם יהיו בשנות ה-20 לחייהם.

בסך הכל התברר שהקשר בין חשיפה לקרינה וסיכון בריאותי קיימת ברמות של חשיפה נמוכות בהרבה מאלו שנצפו במחקרים ישנים יותר. בנוסף לגידולים במוח, ההשלכות החמורות ביותר שהתגלו הם לוקמיה אצל ילדים ומבוגרים ועלייה בשכיחות המחלות הפוגעות בהתפתחות מערכת העצבים.

אנטנות סלולריות.


בתריסר מחקרים חדשים נמצא קשר בין חשיפה למכשירי סלולר לבין נזק לתאי הזרע אצל גברים. מכשיר סלולר שנמצא בכיס או תלוי על החגורה יכול לפגוע על פי חלק ממחקרים אלו בדנ"א של תאי הזרע וכתוצאה מכך בפוריות הגבר. על פי מחקרים נוספים, בקרב נשים בהריון העושות שימוש במחשבים ניידים ומכשירי סלולר, עלולה להיות פגיעה בהתפתחות המוח של העובר. פגיעה זו יכולה להתבטא בהפרעות התנהגות ולמידה.

ילדים רגישים במיוחד לסיכוני הקרינה וקבוצת החוקרים טוענים שהורים רבים אינם מודעים מספיק לרגישות זו. "הורים ממשיכים להשתמש במוניטורים בחדרי ילדים ובצעצועים הפולטים קרינה, לעתים קרובות מבלי להיות מודעים לסכנות האפשריות", מציין הדו"ח. החוקרים אף טוענים שחלק מההפרעות הפיזיולוגיות וההתנהגותיות שהתגלו אצל ילדים אוטיסטים מזכירים את הנזקים הבריאותיים כתוצאה מחשיפה לקרינה.

"יש כיום הרבה יותר עדויות והוכחות לסיכונים בריאותיים שלהם נתונים מיליארדי בני אדם", ציין,עם פרסום הדו"ח, אחד מעורכיו, הד"ר דיוויד קרפנטר. "אי אפשר לשמור יותר על הסטטוס קוו הקיים". לכן מוצע בדו"ח לנקוט שורת פעולות להקטנת הסיכון.

אחת הדרישות של החוקרים היא להחמיר את התקנים שנועדו להגביל קרינה ממכשירים שונים ומתקני שידור. "סף הבטיחות שקיים כיום הוא גבוה בכמה סדרי גודל מהסף הנדרש כדי להגן על הבריאות", נטען לעומת זאת בדו"ח החדש. הם מציעים רמות קרינה חדשות שיקבעו כסף שממנו אין לחרוג, שיתבססו לא על ההשפעות התרמיות של הקרינה (המידה שבה היא מחממת את תאי הגוף), אלא על השפעות ביולוגיות.

דו"ח BIOINTIATIVE נוקט עמדה מחמירה הרבה יותר כלפי סיכוני הקרינה לעומת הזרם המרכזי של הקהילה המדעית. למשל, הסוכנות הממשלתית להגנת הבריאות בבריטניה, אחד הגופים המרכזיים העוסקים במניעת נזקי קרינה, פרסמה לפני כמה חודשים דו"ח מקיף שהגיע למסקנה שאין סיכונים בריאותיים בחשיפה לקרינה מתחת למה שקבעו התקנים הקיימים.


לכתבה בהארץComments