ל"ג בעומר זיהום אוויר והשלכות בריאותיות

פורסם: 30 במאי 2011, 13:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במאי 2011, 13:51 ]
מאת:
הקואליציה לבריאות הציבור
פורסם ביום: 19 במאי 2011תגיות: בריאות הציבור, זיהום אוויר בל"ג בעומר, ל"ג בעומר, משרד הבריאות

חגיגת ל"ג בעומר היא אירוע מיוחד – הישיבה יחד סביב המדורה, השירים, צליית המרשמלו ותפוחי ההאדמה כל אלה הם חלק בלתי נפרד מחוויות הילדות האהובות על ילדנו. אולם למדורות ל"ג בעומר ישנה גם השפעה סביבתית ובריאותית מזיקה.

סקירת נתוני הניטור מל"ג בעומר מעידה, כי לחגיגה יש מחיר סביבתי-בריאותי כבד: בערב החג מכסה עשן סמיך את מדינת ישראל ורמת זיהום האוויר עולה באופן ניכר. בעירת המדורות מעלה פיח, עשן וחלקיקים אשר נישאים עם הרוח ונשארים באוויר במשך מספר שעות.

מלבד הנזק לסביבה ולאיכות האוויר, החשש הוא מנזקים בריאותיים, כאשר הראשונים להיפגע הם האוכלוסיות הרגישות: ילדים, קשישים, חולים במחלות נשימה, חולי לב, ועוד.

בטווח הקצר של כמה שעות, עשויה להתרחש החמרה של התקפי אסתמה ומחלות נשימה אחרות כגון COPD, ברונכיטיס, כמו גם לידות בטרם עת¹, אשפוזים ואף החמרה של טרשת עורקים ותמותה בגין התקפי לב², או תמותת תינוקות. במחקר שנעשה בישראל בשנת 2004³, ביישובים ראשון לציון ורחובות ובו נבדקו ההשלכות של עליית זיהום האוויר רק על פניות למיון ואשפוזים בגין החמרה של אסתמה והחמרה של COPD אצל ילדים ומבוגרים. כצפוי, נמצאה עליה מובהקת (פי 2.25) בשיעור הפונים לחדרי מיון בגין החמרת אסתמה או COPD.

מדורות ל"ג בעומר זיהום אוויר ונזקים בריאותיים

בעקבות שריפת עץ וחומרים פלסטיים הנזרקים לאש עולה הסיכון לחשיפה מיידית לחומרים רעילים רבים וביניהם גם לדיאוקסינים – חומרים כימיים המתאפיינים ברעילות גבוהה כבר בריכוזים נמוכים ויציבות לאורך שנים מבלי להתפרק, כך שהשפעתם השלילית נמשכת גם לאחר שנים רבות.

הדיאוקסינים נוצרים כתוצאה משריפת דלקים, עצי יער ומדורות, התפרצויות געשיות ופעילות תעשיתית. מחקרים מצאו כי חשיפה לרמות שונות של דיאוקסינים פוגעת במערכת העצבים ובעור, מחלישה את מערכת החיסון, פוגעת בהתפתחות מערכת העצבים, מזיקה לכבד ועלולה לגרום לפיגור שכלי, אוטיזם וסוגי סרטן שונים.

כיצד ניתן ליהנות מהמדורה המסורתית ולהפחית את החשיפה המסוכנת?

  • מומלץ להגביל בזמן את השהות ליד המדורה בעיקר לקבוצות רגישות – ילדים, קשישים, חולים.
  • יש לאסור שריפת חומרים שתוצרי הבעירה שלהם גורמים לנזק הבריאותי, כגון: פלסטיק על סוגיו השונים, ניילונים, כבלים, רהיטים מצופים בלכות וצבעים שונים, רהיטים משולבים בחומרים סינתטיים ועוד.
  • חינוך והסברה: להקדיש את שעת החברה בבתי הספר להסברה על התנהגות אחראית בל"ג בעומר והגברת המודעות הסביבתית.

הקואליציה לבריאות הציבור קוראת להעלות את מודעות הציבור להשפעות הבריאותיות של מדורות ל"ג בעומר וכן לצמצם את פליטת הדיאוקסינים בישראל הן בימי חג והן בחול.

לכתבה באתר הקואליציה לבריאות הציבור

כתבות קשורות:
מה ידוע על זיהום אוויר ותחלואת ילדים (לדוח המלא)
נפלה שלהבת: סוף-סוף מעמדו של ל"ג בעומר הולך ומתערער
חופרי לתושבים: אל תדליקו מדורות בל"ג בעומר
קומזיץ, עשן וקוצר נשימה: מה אנחנו נושמים בל"ג בעומר?
לג בעומר - מכתב להורים מראש העיר רעננה
ל"ג בעומר אקולוגי בגוש דן: עצים מחירייה למדורה
על אש קטנה: משהו טוב עבר על המדורות התל-אביביות
רעלים מסוכנים מסביב למדורה. מדריך


Comments