ירידה חדה בזיהום האוויר ביום כיפור

פורסם: 27 בספט׳ 2012, 8:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בספט׳ 2012, 6:59 ]
גרף זיהום אוויר לפני, במהלך, ואחרי יום כיפור 2012. מוצגים ערכי תחמוצות חנקן (NOx).

 

המשרד להגנת הסביבה דיווח כי שיעור תחמוצות החנקן בערים הגדולות ירד כמעט ל- 0.
מאת איתי טרילניק, 27/9/2012
 
המשרד להגנת הסביבה דיווח היום כי זיהום האוויר בערים הגדולות פחת ביום כיפור באופן משמעותי, לאור הפסקה כמעט מוחלטת של תנועת כלי רכב ברחובות. הירידה המשמעותית, עד שני סדרי גודל בכמה מקומות, נמדדה בריכוז תחמוצות החנקן, הגורמות להפרעות ומחלות בדרכי הנשימה, ואף לגרום להתקפי אסתמה.             

במשרד הסבירו כי שיעור מזהם נפוץ נוסף, חלקיקי אבק נשימים, ירד במידה נמוכה יותר, שכן לחלקיקים אלו נדרשים עד כ-10 ימים על מנת להתפזר.

העיר בה נרשמה הירידה המשמעותית יותר בשיעור תחמוצות החנקן היא חיפה. באזור העיר התחתית הגיע שיעור המזהם ל-1-4 חלקיקים למיליארד (PPB), לעומת 188 חלקיקים למיליארד היום בבוקר. במקום השני נמצא גוש דן, שהפחית את השיעור מ- 188 ל-1-9, ובמקום השלישי ירושלים, עם ירידה מ-177 ל-1-9 במרכז העיר.

ערים נוספות בהן נרשמה ירידה בשיעור תחמוצות החנקן באוויר הן מודיעין (מ-84 ל-1-3), אשדוד (68 עד 1-8) ואשקלון (59 ל-1-6).

תחמוצות חנקן נוצרות בעת שריפת הדלק במנוע, בשל תגובה כימית של חמצן עם חנקן אטמוספרי. תרכובות אלו גורמות לגירויים בדרכי הנשימה ובעיניים, ואף למחלות בדרכי הנשימה והתפרצויות התקפי אסתמה. תחמוצות חנקן הן הבסיס ליצירת גז אוזון קרקעי (בניגוד לשכבת האוזון בגובה 20-30 ק"מ המגנה עלינו מקרינת השמש), הגורם גם כן לנזקים במערכת הנשימה.

לכתבה באתר דהמרקר

נשמנו לרווחה: בכמה ירד זיהום האוויר בכיפור?

תנועת כלי הרכב בכבישים השתתקה, המכוניות התחלפו באופניים - ורמת זיהום האוויר ברחבי הארץ צנחה ביום כיפור. איפה האוויר היה הכי נקי?
ynet, 27/1

זה טוב לריאות. רוכבי אופניים בכיפור צילום: EPA

יום כיפור עשה טוב לאוויר שאנחנו נושמים: המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ה') כי בכל תחנות הניטור של המשרד נרשמה "איכות אוויר טובה" ביום כיפור, שבו התנועה בכבישים עמדה כמעט על אפס והמכוניות התחלפו באופניים. בעיר התחתית בחיפה, למשל, ריכוז תחמוצות החנקן באוויר עמד היום על 203 לעומת 1-4 חלקיקים למיליארד אתמול.
 

במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי ריכוזי תחמוצות החנקן מהוות סימן לזיהום אוויר מכלי רכב. "השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות", נמסר, "נדגיש כי הירידה הדרסטית חלה רק בתחמוצות חנקן ולא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה, מאחר ולחלקיקים יש זמן שהות ארוך באטמוספירה (כ-10 ימים) עד לסילוקם".

בגוש דן נמדדו אתמול 1-9 חלקיקים למיליארד, לעומת 188 שנמדדו היום. במרכז ירושלים נמדדו הבוקר 177 חלקיקים למיליארד, לעומת 1-8 שנרשמו ביום כיפור. מהנתונים שפורסמו, עולה כי מבין הערים הגדולות, מצב זיהום האוויר בבאר שבע הוא הטוב ביותר. היום נמדדו שם 23 חלקיקים למיליארד לעומת 2 עד 10 אתמול - הבדל לא גדול מאוד.

לכתבה באתר ynet

יום כיפור מוכיח: כשאין מכוניות האוויר טוב יותר
גם השנה ביום כיפור נמדדה איכות אוויר טובה מאוד בערים הגדולות. עם תחילת הצום ירדו באופן דרסטי ריכוזי תחמוצות החנקן

תגיות: יום כיפור, זיהום אוויר,תחבורה (סביבה)

לפעמים לא צריך מחקרים של שנים, יום כיפור מוכיח - שנה לאחר שנה- כי כשאין מכוניות על הכביש איכות האוויר טובה יותר. המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (ה') את הנתונים המוכיחים שוב כי התחבורה היא המזהמת הגדולה ביותר.

נתוני תחנות ניטור איכות אוויר מכל הארץ הצביעו על ירידה משמעותית בזיהום האוויר הנגרם מתחמוצות חנקן במהלך החג. בגוש דן, למשל, ירדו ריכוזי התחמוצות לאחד עד תשעה חלקיקים לביליון (חל"ב), לעומת 188 שנרשמו הבוקר (ה'). בחיפה צנחו הריכוזים מ-195 חל"ב בערב החג לאחד עד ארבעה ביום הכיפורים עצמו.
צילום: אי-פי-איי
יום כיפור בתל אביב. אור ירוק ל-25 שעות צילום: אי-פי-איי
 
בצומת הרחובות בר אילן-שמואל הנביא בירושלים נרשמו לפני תחילת הצום ריכוזי תחמוצות חנקן של  123 חל"ב. עם כניסת החג ריכוזים אלה צנחו לשישה עד 12 חל"ב ביום הכיפורים.

למעשה, איכות אוויר טובה מאוד נרשמה ביום הכיפורים בכל תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה. "עם כניסת החג ירדו באופן דרסטי ריכוזי תחמוצות החנקן המהוות סמן לזיהום אוויר מכלי רכב בתחנות התחבורתיות בגוש דן ובירושלים", אומרים במשרד להגנת הסביבה.
לדברי המשרד, השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות. במשרד מדגישים כי "הירידה הדרסטית חלה רק בתחמוצות חנקן ולא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה, מאחר ולחלקיקים יש זמן שהות ארוך באטמוספירה (כעשרה ימים) עד לסילוקם".

לכתבה באתר nrg

יום הכיפורים - איכות אוויר טובה מאד בערים הגדולות

הודעת דובר המשרד להגנת הסבייבה, 27/9/2012

נתוני תחנות ניטור איכות האוויר הפזורות ברחבי הארץ הצביעו על ירידה משמעותית בזיהום האוויר הנגרם מתחמוצות חנקן במהלך החג. בגוש דן ירדו ריכוזי התחמוצות ל-1 עד 9 חלקיקים לביליון, לעומת 188 שנרשמו  הבוקר. בחיפה צנחו הריכוזים מ-195 חלקיקים לביליון בערב החג ול-1 עד 4 ביום הכיפורים עצמו .
כביש ירושלים תל אביב . 
צילום: אילן מלסטר

מצב זיהום האויר בערים הגדולות
איכות אוויר טובה מאוד נרשמה ביום הכיפורים בכל תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסת החג ירדו באופן דרסטי ריכוזי תחמוצות החנקן, המהוות סמן לזיהום אוויר מכלי רכב בתחנות התחבורתיות בגוש דן ובירושלים.

ריכוזי תחמוצות החנקן אתמול בגוש דן ובירושלים עמדו על ערכים שבין 1 ל-9 חלקים לביליון (חל"ב). זאת לעומת היום בשעות בוקר, בו הגיעו הריכוזים בגוש דן עד ל- 188 חלקים לביליון ובמרכז ירושלים נרשמו ריכוזים של עד 177 חלקים לביליון.

בצומת הרחובות בר אילן - שמואל הנביא במרכז ירושלים נרשמו בערב יום כיפור לפני הצהרים ריכוזי תחמוצות חנקן של  123 חל"ב. עם כניסת החג ריכוזים אלה צנחו ל 6- 12 חל"ב ביום הכיפורים.

בעיר התחתית של חיפה ירדו  ריכוזי תחמוצות החנקן מ- 195 חל"ב בערב יום הכיפורים  לריכוזים של 1 עד 4 חל"ב ביום הכיפורים.

השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות. נדגיש כי הירידה הדרסטית חלה רק בתחמוצות חנקן ולא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה, מאחר ולחלקיקים יש זמן שהות ארוך באטמוספירה (כ-10 ימים) עד לסילוקם.

טבלת השוואה של ריכוזי חלקיקים

​טבלה מסכמת של ריכוזים מדודים במספר ערים ביום כיפור והיום בשעות הבוקר:
מקום​ יום כיפור​
היום בבוקר
 (27/9/2012)​
גוש דן ​ 1 - 9 ​ 188​
מרכז ירושלים​ 1 - 9 ​ 177​
חיפה תחתית​ 1 - 4​ 203​
כרמיאל​ 1 - 4​ 12​
עפולה ​ 1 - 4​ 28​
באר שבע​ 2  - 10​ 23​
מודיעין ​ 1 - 3​ 84​
אשדוד​ 1 - 8​ 68​
אשקלון​ 2 - 6​ 59​

להודעת הדובר באתר המשרד להגנת הסביבה


גרף זיהום אוויר (מיוצג באמצעות מזהם NOX) מיום כיפור שנת 2007
Air pollution (NOx) during Yom Kippur 2007Comments