בשל הזיהום הסביבתי || ירידה דרמטית באיכות וכמות תאי הזרע של גברים

פורסם: 13 בדצמ׳ 2012, 5:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 13 בדצמ׳ 2012, 5:52 ]

ממצאיו של מחקר מקיף בקרב 26 אלף גברים בצרפת מדליקים נורת אזהרה לבעיה חמורה שעשויה לאיים על בריאות המין האנושי כולו

מאת צפריר רינת, 13/12/2012
 

על פי מחקר שהתפרסם בשבוע שעבר באחד מכתבי העת המדעיים הבולטים בחקר הפריון, הגברים בצרפת נמצאים בצרות של ממש, והם כנראה לא לבד. המחקר מצא ירידה משמעותית באיכות ובכמות של תאי זרע אצל גברים. הסיבות לכך קשורות ככל הנראה לזיהום סביבתי, הגורם לנזק מתמשך בעשורים האחרונים.

כתב העת "Human Reproduction" פירסם ממצאי מחקר מקיף, שבדק את הריכוזים של תאי זרע אצל גברים צרפתים בשנים 1989-2005. מדובר בדגימות שנלקחו מיותר מ-26 אלף גברים. זה הופך את המחקר, ככל הנראה, למקיף ביותר מסוגו. הוא נערך אמנם בצרפת, אבל סביר להניח שהוא משקף מגמה דומה במדינות אחרות בעולם.

החוקרים אספו דגימות של נוזל זרע של גברים בגילים 18-70. הן נלקחו מ-126 מרכזים
לטיפול בבעיות פריון בצרפת. בכל המקרים מדובר בזוגות שטופלו בעקבות בעיית פריון
ידועה של האשה. לכן היתה סיבה להניח, שלגברים יש איכות זרע המשקפת את מצב הבריאות באוכלוסייה הכללית.

 

החוקרים מצאו, שלאורך 17 שנות המחקר היתה ירידה משמעותית ועקבית של 32% בריכוזי תאי הזרע. הם מציינים, שאצל גברים בגיל ממוצע של 35 ירד ריכוז תאי הזרע מ- 73.5 מיליון תאים בכל מיליליטר של נוזל זרע לשיעור של 49 מיליון. בנוסף לכך היתה ירידה של 33.4% בשיעור תאי הזרע שהיו תקינים מבחינת המבנה והצורה. עם זאת, ריכוז תאי הזרע שנמדד אצל גברים בסוף תקופת המחקר הוא גבוה עדיין מהתחום שבו מתחילות להיות בעיות פריון.

אחת המגבלות של המחקר היתה העובדה, שלחוקרים לא היה מידע סוציו-אקונומי או מידע בריאותי נוסף על הגברים שבהם מדובר. לכן לא יכלו להעריך נתונים כמו תזונה, משקל יתר או עישון, העשויים להשפיע על איכות הזרע. אולם החוקרים טוענים, כי אל המרכזים הללו מגיעים גברים משכילים יותר, הנוטים לעשן פחות ולסבול פחות מבעיות של עודף משקל. לכן הם מעריכים, שיש לחפש הסברים אחרים לירידה המשמעותית כל כך. הם אפילו סבורים, שייתכן כי באוכלוסייה הכללית - שהחתך שלה מורכב מאנשים בעלי רקע סוציו-אקונומי נמוך יותר - הבעיה חמורה עוד יותר, עקב השפעת גורמים בריאותיים כמו עישון ועודף משקל.

ההסבר שהחוקרים מציינים במאמר שפירסמו וגם בראיונות לתקשורת הוא זיהום סביבתי, בעיקר כזה הקשור בחומרים המשבשים את המערכת האנדוקרינית של הגוף. זו המערכת האחראית להפרשת הורמונים חיוניים להתפתחות הגוף ולתפקודו היום יומי. אם כך הדבר, הרי שמדובר בסימן אזהרה לבעיה סביבתית רחבה ועמוקה הרבה יותר - מפני שתאי הזרע הם התאים הראשונים שמהם מתפתח העובר, ולכן סביר להניח שיהיו פגיעות נוספות בשלבי ההתפתחות הבאים שלו. חשש נוסף הוא, שמדובר בפגיעה שתעבור גם לצאצאים של אותם גברים.

חומרים משבשי פעילות אנדוקרינית נמצאים במגוון רחב של מוצרים תעשייתיים, מבקבוקי פלסטיק, מוצרי קוסמטיקה וסבונים ועד חומרי הדברה וחומרים המשמשים כמעכבי בעירה ברהיטים ובמכשירים חשמליים. חומרים אלה חודרים לגוף האדם או לגוף בעלי החיים ומחקים פעילות של הורמונים, וכך משבשים את הפעילות הטבעית של הגוף.

כבר יותר משני עשורים נערכים מחקרים אקולוגיים, שבמסגרתם התגלו שינויים רבים 
בתכונות מיניות אצל חיות בר בטבע, ובכלל זה התפתחות תכונות נקביות אצל זכרים. אלה קשורים במידה רבה של ודאות בחשיפה לחומרים כימיים משבשי מערכת אנדוקרינית.

לפני כמה חודשים פירסמה קבוצת חוקרים אמריקאים בכתב העת "Endocrine Reviews" סקירה וניתוח נרחבים של מחקרים העוסקים בחומרים כימיים משבשי פעילות אנדוקרינית. המסקנה המדאיגה שלהם, שאינה מקובלת עדיין על כל הקהילה המדעית, היתה, שגם חשיפה לרמות נמוכות ביותר של חומרים אלה גורמת לנזקים משמעותיים.

אין מדובר רק בנזקים למערכת הרבייה, אלא גם למערכות נוספות של הגוף ולהיווצרות
בעיות בריאות כמו משקל עודף וסוכרת. הנזקים מתחוללים בשלבים שונים של החיים.
איך מתמודדים עם זיהום כימי, שלא ניתן לעצור אותו בארובות או לדלל אותו? איך
מונעים מאלפי חומרים להתפשט ולחדור לגוף כשהם הנמצאים כמעט בכל דבר שאנו צורכים ומשתמשים בו? אלה שאלות כבדות משקל שאתן יש להתמודד; מפני שהידע המדעי מלמד, כי מדובר באיום ממשי ונרחב על בריאות המין האנושי כולו.

כיום אין תשובות מספקות לשאלות אלה. מדענים מציעים לשפר את שיטות המעקב והמחקר. יש דרישה להחמיר בתקינה ולהביא לכך שחומרים משבשי פעילות אנדוקרינית יוצאו משימוש. אחת הטענות המרכזיות של מדענים היא, שהבדיקות האמורות לבדוק את השפעת החומרים לפני הכנסתם לשימוש מפגרות מאוד אחרי המחקר שהוכיח את ההשפעה המאיימת של החומרים שבהם כבר נעשה שימוש.


כתבות קשורות:
Comments