משרד הבריאות נגד המכרה בערד: יגביר התמותה

פורסם: 17 ביולי 2012, 5:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 ביולי 2012, 5:48 ]
בשורות טובות לתושבי ערד: משרד הבריאות הגיש את עמדתו הסופית לועדות התכנון, המתנגדת להקמת מכרה הפוספטים מחשש לקרינה רדיואקטיבית וזיהום אוויר. "תוספת תחלואה ותמותה תהיה בוודאות"
בילי פרנקל, 17/7/2012

משרד הבריאות הגיש לוועדה המחוזית לתכנון ולבניה דרום את עמדתו הסופית, המתנגדת להקמת מכרה הפוספטים ליד ערד. על פי המסמך, הפעילות במכרה שבמשרד ראש הממשלה ניסו לקדם, תגרום לתוספת קרינה רדיואקטיבית וזיהום אוויר, שגיבירו את התחלואה והתמותה באזור.  

מדובר בבשורות טובות עבור תושבי האזור, שבשנים האחרונות מנהלים מאבק מול חברת רותם אמפרט הרוצה לקבל אישור להפעיל את המכרה בשדה בריר הסמוך לעיר. "התכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור", נקבע במסמך.  "תוספת תמותה ותחלואה תהיה בוודאות".  

בין השאר מפורט, כי הפוספט עצמו מכיל אורניום וחומרים רדיואקטיביים אחרים, וכתוצאה, "הפעילות במכרה תביא לתוספת קרינה שלא ניתן להעריך אותה במדויק בשלב זה. קרינה זו מהווה סיכון ופגיעה בריאותית פוטנציאלית לאוכלוסיה הסמוכה". 

בנוסף מצביע המסמך על סכנה בריאותית כתוצאה מפעילות כלי הכרייה והמשאיות להוצאת הפוספט מאתר הכרייה. "פעילות זו תביא לתוספת של זיהום אוויר על ידי תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן וחומרים אורגניים... שידועים בתרומתם לתחלואת מחלות לב ומחלות ריאה, וייתכנו גם סוגי תחלואה נוספים", צוין.  

עמדת משרד הבריאות נשענת על חוות הדעת של ד"ר מיכה ברחנא, לשעבר רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, וד"ר יהונתן דובנוב, סגן הרופא המחוזי בחיפה. הם קבעו כבר ב-2008, כי הקמת המכרה תביא לעלייה בתמותה ובתחלואה של תושבי ערד והיישובים הבדווים בסביבתו.  

מכרה הפוספטים תוכנן סביב הר בריר בשטחה המוניציפלי של העיר ערד. התכנית להקמת המכרה מקודמת בשנים האחרונות על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כימיקלים לישראל שבשליטת משפחת עופר. במשרד ראש הממשלה גם ניסו לקדם את המכרה והזמינו חוות דעת, שממצאיה סותרים את אלה של משרד הבריאות.   

"אנשי המקצוע במשרד הבריאות, עליהם הופעלו לחצים כבדים מכיוון לשכת ראש הממשלה בתואנה של נימוקים ביטחוניים, סירבו למעול בתפקידם כמי שאמונים על בריאות הציבור", מסר יעקב לקס, יו"ר עמותת התושבים "רוצים לחיות בלי מכרות".  

"גם המשרד להגנת הסביבה הביע התנגדות להקמת המכרה לפני מספר חודשים", הוסיף לקס. "אנו מקווים כי לאור ההתנגדויות המקצועיות של שני המשרדים, הוועדה המחוזית תבטל את התכנית להקמת מכרה סמוך לבתינו, ותקבע כי המכרה מסוכן ואין להקימו".

 

משרד הבריאות: מכרה בשדה בריר יגדיל התמותה

עכשיו זה סופי: משרד הבריאות מתנגד להקמת מכרה פוספטים בשדה בריר, סמוך לערד. "הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית", נכתב בנייר עמדה שהעבירה בשבוע שעבר הדסה אדן, מהנדסת מחוז דרום במשרד הבריאות, לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.
ערד. משרד הבריאות לצד תושבי העיר
ערד. משרד הבריאות לצד תושבי העיר צילום: יהודה לחיאני
כזכור, רותם אמפרט מקבוצת כיל מתכננת להקים במקום מכרה פוספטים. בעבר כבר הודיעו אנשי משרד הבריאות על התנגדותם לפרויקט, אך אז, ככל הנראה בשל התערבות משרד ראש הממשלה, הוחלט להזמין חוות דעת נוספת.

חוות הדעת הנוספת, נכתבה על ידי ד"ר שמואל שפירא, סמנכ"ל בית החולים הדסה. חוות הדעת של שפירא הוגדרה כסודית, עד שנחשפה בתשובת הפרקליטות לעתירת תושבי ערד והסביבה והקואליציה לבריאות הציבור. חוות הדעת זו קבעה כי אין סכנה בהקמת המכרה.

עיר על שפת מכרה
ביד המכרה: מי מייעץ למשרד הבריאות?
הכל ברור? רותם אמפרט עונה לתושבי ערד
לא בריא: בדרך למכרה הפוספטים בשדה בריר
מתנגדים למכרה: תושבי ערד נגד ראש הממשלה
כעת נראה כי חוות הדעת הראשונה (שנכתבה על ידי ד"ר יהונתן דובנוב וד"ר מיכה ברחנא) היא גם עמדתו הרשמית של משרד הבריאות. "הפעילות במכרה תביא לתוספת קרינה שלא ניתן להעריך אותה במדויק בשלב זה. קרינה זו מהווה סיכון ופגיעה בריאותית פוטנציאלית לאוכלוסיה הסמוכה", נכתב במסמך. עוד נכתב כי "במקרים כאלה בהם קיים סיכון לבריאות הציבור, נהוג לפעול על פי עקרון הזהירות המונעת ולא להביא למצב בו תהיה פגיעה בפועל בבריאות האוכלוסייה".
"אין נתונים ברורים וחדים לגבי הצפי של תוספת זיהום אוויר", נכתב עוד, "אך ידוע בוודאות, כי לכל תוספת זיהום משוייכת תוספת תחלואה ותמותה. גם אם קיים ויכוח לגבי מספר החולים והנפטרים מתוספת הזיהום, עדיין תוספת תחלואה ותמותה תהיה בוודאות".

המאבק על מכרה הפוספטים
הקרב על מכרה הפוספטים בערד

"אנשי המקצוע במשרד הבריאות, עליהם הופעלו לחצים כבדים מכיוון לשכת ראש הממשלה בתואנה של נימוקים ביטחוניים, סירבו למעול בתפקידם כמי שאמונים על בריאות הציבור", אמר היום בתגובה יעקב לקס, יו"ר עמותת התושבים "רוצים לחיות בלי מכרות".
לקס ציין כי עמדה זו מצטרפת גם לעמדת המשרד להגנת הסביבה בנושא, שהתנגד להקמת המכרה. "אנו מקווים, כי לאור ההתנגדויות המקצועיות של שני המשרדים, הוועדה המחוזית תבטל את התכנית להקמת מכרה סמוך לבתינו, ותקבע כי המכרה מסוכן ואין להקימו", הוסיף לקס.

טרם התקבלה תגובת רותם אמפרט
 
Comments