ארדן: יש להפסיק קידוחי הנפט בים

פורסם: 24 באוק׳ 2012, 8:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 באוק׳ 2012, 8:25 ]

השר להגנת הסביבה דורש להפסיק את הקידוחים עד להקמת מערך לאומי לטיפול בזיהומים. החשש: אסון אקולוגי בחופים עקב תקלה

מאת יעל דראל, 24/10/2012
 
תגיות: קידוח נפט, גלעד ארדן
בעוד תעשיית הקידוחים לחיפוש אחר מצבורי גז ונפט בים דוהרת קדימה, יש מי שסבור כי מדובר במהלך חסר אחריות, שחושף את ישראל לאסון אקולוגי פוטנציאלי – שאין ביכולתה להתמודד עם השלכותיו. בימים האחרונים שיגר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מכתב חריף אל שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, בו הוא מתריע כי לישראל אין כיום שום יכולת להתמודד עם אירוע משמעותי של דליפה שעלול לנבוע מתעשיית הקידוחים.
המשך קידום קידוחי הנפט בקצב הנוכחי מהווה חוסר אחריות לאומי
המשך קידום קידוחי הנפט בקצב הנוכחי מהווה חוסר אחריות לאומי תצלום: רויטרס
במכתב, שעותק ממנו הגיע לידי מעריב עסקים, מזכיר ארדן כי מזה כשנה ישנה דליפה מאתר לוויתן ומבהיר כי המשך קידום קידוחי הנפט בקצב הנוכחי מהווה חוסר אחריות לאומי, בעיקר נוכח מתקני התשתית המרובים המפוזרים לאורך רצועת החוף בישראל והעובדה כי חופים מהווים כיום את אחד ממשאבי הטבע הציבוריים המרכזיים במדינה.
כל האמצעים

"דליפת נפט כתצאה מתקלה חמורה בקידוחים אלה יכולה לגרום לזיהום ים וחופים מאסיבי חמור...נדגיש כי מדינת ישראל אינה ערוכה כיום לטפל באירועי דליפת שמן מסדר גודל משמעותי וכי קידוחי הנפט מקודמים למעשה ללא מוכנות לאומית לאירועים שכאלה", כותב ארדן.

ארדן, אשר בהמשך מכתבו מכנה את המשך הקידוחים "מהלך חסר אחריות", דורש  מהשר לנדאו להפסיק את תמיכתו בהמשך החיפושים, עד להקמת מערך לאומי מתאים. "אבקשך לא לתמוך בהמשך פעילויות אלה, כל עוד משוכנעים כי טרם ביצוע הקידוחים מוקם מערך שכזה וכי בידי גורמי המדינה והיזמים ישנם כל האמצעים והנהלים על מנת למנוע פגיעה חמורה בסביבה הימית והחופית כתוצאה מדליפת נפט".

מכתבו של ארדן מגיע בין השאר על רקע כוונתו של המשרד להגנת הסביבה להביא בקרוב לאישור הממשלה הצעת מחליטים להקמתו של מערך לאומי מסוג זה. בתוך כך, בעוד כשבועיים צפוי להתכנס בנושא גם כנס ירושלים לסביבה וטבע החמישי במספר של החברה להגנת הטבע, אשר יוקדש למגוון הלחצים הכלכליים המופעלים על הסביבה הימית בישראל.


כתבות קשורות:
Comments