מחקר: נמצא קשר בין אסבסט למוטציות גנטיות

נשלח 12 ביוני 2011, 5:37 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 12 ביוני 2011, 5:47 ]

לעכברים שחיים באזור נהריה, מוכה האסבסט, יש ריכוז גבוה יותר של מוטציות גנטיות. כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת חיפה. "תדירות המוטציות עלול להגדיל הסיכוי להתפתחות גידולים סרטניים"

יונתן הללי | 12/6/2011 14:44    
תגיות: אסבסט
גם עשר שנים לאחר שנסגר מפעל האסבסט באזור נהריה, מתברר כי הסכנה עדיין קיימת. ממחקר שנערך באוניברסיטת חיפה עולה כי לעכברים שחיים באזור נהריה, אזור הידוע כבעל ריכוזים גבוהים של אבק וסיבי אסבסט, יש ריכוז גבוה יותר של מוטציות גנטיות. זאת לעומת עכברים שחיים באזור שאינו רווי באסבסט.  
 
שטח מזוהם באסבסט. אסבסט עלול לגרום לא רק לסוגים שונים של סרטן אלא גם לשינויים גנטיים צילום: אלכס רוזקובסקי
במחקר החדש של ד"ר רחל בן-שלמה וד"ר אורי שיינס מהחוג לביולוגיה של אוניברסיטת חיפה-אורנים, קובעים החוקרים כי "המחקר מצביע בבירור על הקשר שבין המצאות בסביבה רווית אסבסט לבין עלייה בשכיחות המוטציות הגנטיות המתרחשות בגוף היונק".

ממחקרים קודמים על האסבסט ידוע כי מדובר בחומר שחודר לגוף דרך נשימה או מאכילת מזון הנגוע בסיבי אסבסט ועלול לגרום לא רק לסוגים שונים של סרטן אלא גם לשינויים גנטיים במבנה ה-DNA. עוד ידוע כי האסבסט הוא חומר שמתפרק לאורך שנים ארוכות.

בעקבות הנתונים של משרד הבריאות, שהצביעו על עלייה בשיעור חולי הסרטן שמקורו בחשיפה לאסבסט באזור הגליל המערבי, ביקשו החוקרים לבדוק האם קיימים שינויים גנטיים בקרב אוכלוסיית העכברים החיים באזור נהריה. לדברי החוקרים, הסיבה להתבוננות דווקא באוכלוסיית העכברים היא שדור באוכלוסייה זו מתחלף כל שלושה חודשים, נתון המסייע לחוקרים להניח שאוכלוסיית הדגימה בנהריה עברה חשיפה לאסבסט של עשרות דורות אחורנית.
במרחק 50 ק"מ

במסגרת המחקר, נבדקו עכברי בר משני מקומות: עכברים שגדלו בקרבת מפעל "אילנית", מפעל לייצור מוצרים מבוססי אסבסט שפעל בנהרייה עד שנת 1997, ועכברים מאזור קריית טבעון המרוחקת מעל 50 קילומטרים מנהריה ואינה חשודה כסביבה מזוהמת באסבסט. דגימות נלקחו משתי הקבוצות, ונבחנו שישה אתרים ב-DNA לבדיקת ההבדל הגנטי בין שתי קבוצות העכברים.

כאמור, הממצאים גילו ריכוז גבוה יותר של מוטציות גנטיות בעכברים מאזור נהריה. עוד התברר כי הממצאים הגנטיים הצביעו על שוני ב-DNA ועל כך שלעכברים מאזור נהריה הייתה סבירות גבוהה יותר לפתח מוטציות. עוד נמצא כי המגוון הגנטי של העכברים מאזור טבעון היה גבוה יותר בהשוואה לקבוצת העכברים מנהריה.

"הממצאים מלמדים אותנו על כך שהחומר המוטגני המזהם - אסבסט במקרה זה - מעלה את תדירות המוטציות, דבר שיכול להעלות את הסיכוי להתפתחות גידולים סרטניים", סיכמו החוקרים.

כתבות קשורות:
Comments