קנס של כ-4 מיליון ש' לצה"ל: לא פינה אסבסט

פורסם: 12 בפבר׳ 2013, 7:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 בפבר׳ 2013, 7:39 ]
המשרד להגנת הסביבה מתכוון להטיל קנס עצום על הצבא, בגלל שלא פינה משטחי אסבסט ליד מחנה נתן שבדרום, בו משרתים מאות חיילים. האסבסט הוכח כמסרטן, וחדירה שלו למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות כמו סרטן
יואב זיתון, 11/2/2013

קנס ענק לצה"ל מהממשלה: המשרד להגנת הסביבה הודיע הערב (ב'), כי בכוונתו להטיל עיצום כספי בגובה של 3.8 מיליון שקלים על הצבא, בגלל מפגע אסבסט מסוכן שנגרם ע"י רשויות הצבא ליד מחנה נתן שבבאר שבע, ולא פונה. 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה :

במשרד טוענים, כי מדובר בהתעלמות מצו שהוציאו אנשי המשרד ומורה על פינוי מיידי של משטחי האסבסט המפוררים בבסיס שליד בירת הנגב, בו משרתים מאות חיילים. בצו נדרש צה"ל לבצע פעולות דחופות למניעת סיכון בריאות החיילים ולפנות את מפגע האסבסט המסוכן, אך בחלוף שבעה חודשים מהוצאת הצו, הלוחות השבורים מהחומר הפריך, עדיין מוטלים חשופים באוויר וללא טיפול. 

במשרד להגנת הסביבה ציינו, כי מדובר בפעם ראשונה בה משרד ממשלתי מודיע לצבא על כוונה לקנוס אותו. לטענת המשרד, בתום פרק של 30 יום מהשבוע, הצבא יאלץ לשלם הקנס או לפנות בנושא ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להפחית את גובה הקנס. 

במשרד להגנת הסביבה הסבירו עוד: "מפגע האסבסט בבסיס הוא תוצאה של שורת מחדלים בצה"ל שהחלה באוגוסט 2011 עם שבירת מבנה אסבסט בשוגג. בניגוד להוראות החוק למניעת מפגעי אסבסט, צה"ל לא עדכן מיידית את המשרד להגנת הסביבה על המפגע, אלא המתין במשך כחודש וחצי. 

"יצוין כי על פי החוק, סילוק אסבסט דורש הגשת תכנית עבודה, אישורה וביצוע הסרה ופינוי על פי נהלים ברורים, באמצעות קבלן ומפקח המוסמכים לנושא. עם זאת, צה"ל ביצע פינוי חלקי בלבד של השברים וללא קבלת כל היתר. בנוסף, המפגע הוזז כמאה מטרים ממקומו, על-ידי פעולת גרירה שיצרה מפגע נוסף - פיזור האסבסט על פני שטח גדול יותר, תוך יצירת אבק המכיל סיבי אסבסט. יודגש כי קיים פוטנציאל סיכון גבוה לחיילים הנמצאים בבסיס בסמיכות למפגע". 

במשרד הזכירו, כי האסבסט הוכח כמסרטן בבני אדם, וחדירה של אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות, כגון סרטן, המופיעות תקופה ארוכה לאחר החשיפה הראשונית. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר: "לא ייתכן שחיילים יסכנו את עצמם דווקא בתוך הבסיסים כתוצאה ממחדלים סביבתיים ובריאותיים". 

טרם נמסרה תגובת צה"ל.

 Comments