מחקר: בדלי סיגריות אינם רק מטרד, אלא זיהום סביבתי

פורסם: 24 במאי 2014, 12:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 במאי 2014, 12:23 ]

החוקרים מדגישים שבדל סיגריה הוא הפריט השכיח יותר של פסולת בעולם, וכי בדלי סיגריות מכילים רעלים שונים המסוכנים למקורות מים

מאת צפריר רינת, 21/5/2014

חוקרים בארצות הברית טוענים שיש להפסיק להתייחס לבעיית בדלי הסיגריות רק כבעיה של פסולת בשטח ציבורי, ושיש לראות בה איום של חומרים רעילים על הסביבה. הם קוראים לגבש צעדי אכיפה והסברה שיביאו להפחת התופעה.

תומס נובוטני ואלי סלוטר מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת סן דייגו, פרסמו סקירה של בעיית בדלי הסיגריות בכתב העת Global Enviromental Health and Sustainability. הם מדגישים שבדל סיגריה הוא הפריט השכיח יותר של פסולת בסביבה, לפי ממצאים באזורים שונים בעולם.

ההערכה היא שכמעט שני שלישים מהסיגריות שמעשנים מושלכים בסוף לסביבה. כמות הבדלים הנזרקת גדלה באופן משמעותי לאחר שהחלו לאסור על עישון במבני ציבור, מקומות בילוי ומקומות עבודה. רבים מהבדלים נשטפים במי גשם דרך תעלות ניקוז למקורות מים ועלולים לזהם אותם.

סיגריות. מזהמות את מקורות המים ברעלים מסוגים שונים
סיגריות. מזהמות את מקורות המים ברעלים מסוגים שונים. צילום: רויטרס

בדלי הסיגריות מכילים מגוון רחב של חומרים רעילים, הכוללים שאריות חומרי הדברה שבהם משתמשים בגידול טבק וסוגים שונים של פחמימנים, שהם מזהמים רעילים וידועים כמסרטנים. בניסויים מבוקרים התברר שהם פוגעים בבעלי חיים ממינים שונים הנמצאים בנחלים ונהרות. גם בפילטרים של סיגריות מצטבר זיהום רב שחלקו מכיל מרכיבים רעילים.

בגלל הסיכונים האלו מציעים החוקרים לגבש אמצעים נוספים לקיימים כיום (פחי אשפה וקנסות) למניעת השלכת בדלים. אחד האמצעים שהם מציעים לקדם הוא קביעת מס למימון עלויות איסוף הבדלים, שיושת על חברות הסיגריות, ולכן גם על הצרכן, ועשוי להביא לירידה בצריכת סיגריות.

אמצעי נוסף הוא ציון על קופסאות הסיגריות שהבדלים הם פסולת, ולכן אין להשליכם לסביבה. ייתכן שיצטרכו גם לאסור על שימוש בחומרים רעילים הנמצאים בבדלים ומסכנים את הסביבה. יש המציעים לשקול קביעת פיקדון על בדלים, בדומה לזה הקיים לגבי משקאות. הדבר יעודד צרכנים להחזיר את הבדלים למתקן איסוף בתמורה לקבלת הפיקדון. בעיר ונקובר בקנדה החלו בשנה שעברה בהצבת תיבות המיועדות לאיסוף בדלים והשבתם למחזור.

לכתבה בהארץ
Comments