בג"ץ לא אישר להתקדם בהקמת עיר הבה"דים

פורסם: 19 באוק׳ 2009, 7:25 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 19/10/2009
 
למדינה הותר להתחיל ולבצע באתר הקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב עבודות תשתית ועפר עוד בטרם הושלם הליך התיכנון והסקר הסביבתי. היא ביקשה להקים גם מבני תשתית כמו מכלי מים אך בג"ץ דחה את הבקשה.

בית המשפט העליון דחה אתמול (א') את בקשת המדינה להתיר לה להרחיב את העבודות להקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב לפני השלמת הסקר הסביבתי באזור. 

על פי החלטת בג"ץ מפברואר 2008, למדינה הותר להתחיל ולבצע באתר עיר הבה"דים עבודות תשתית ועפר עוד בטרם השלמת ההליך התיכנוני של הבסיסים, וסקר סביבתי מלא. התנאי היה שמדובר בעבודות עפר ותשתית מוגבלות והפיכות, ללא הקמת מבנים קבועים, כך שניתן יהיה לעצור ואף לזנוח אותן אם ממצאי הסקר יקבעו כי יש מניעה לאכלס את קריית הבסיסים, הנמצאת כ-10 ק"מ מהמועצה התעשייתית רמת חובב.  

העבודות אכן החלו, אך באוגוסט ביקשה המדינה להרחיב אותן, ולהקים במקום חדר לתשתיות חשמל, מתקן לאגירת מים ושני מכלי מים מבטון. כמו כן ביקשה המדינה להציב במקום מבנים יבילים. לטענת המדינה, מתקנים אלו מהווים חלק אינטגרי מעבודות התשתית שהותר לה לבצע.

עמותת "אדם טבע ודין" התנגדה לבקשת המדינה וטענה כי אם אפשר בית המשפט להקים את המבנים והמתקנים, הרי שהדבר יפגע בסיכויי ההתנגדות שהגישו לתכנית בהיבט של חסכון במים.

 שופטי בית המשפט העליון איילה פרוקשיה, עדנה ארבל ויורם דנציגר דחו את בקשת המדינה וקבעו כי הותר למדינה לבצע בשטח עבודות בהיקף מוגבל בלבד, וכי הקמת המבנים המבוקשים הינה עבודות בינוי בהיקף ממשי המהווים סטייה מהותית מהאיזון שהוחלט.

Comments