בן אליעזר: בתי הזיקוק בחיפה הם פצצה גרעינית

פורסם: 24 בנוב׳ 2010, 6:55 על ידי: Sustainability Org

נמשכת חקירת דליפת הגז בבתי הזיקוק בחיפה אמש, שגבתה את חייהם של שלושה בני אדם. במשרד התמ"ת הקימו צוות חקירה מיוחד ומבדיקות ראשוניות עולה כי העובדים שנפגעו נחשפו למימן גופריתי שהינו גז רעיל ביותר. "אני מתריע כבר שנים על הסכנה", אמר בן אליעזר, "אם האיזור ימשיך להיות מסוכן אפעל לסגירתו"

nrg מעריב | 24/11/2010 11:54
תגיות: בזן, חומרים מסוכנים,בנימין בן אליעזר

במשרד התמ"ת ממשיכים היום (ד') לחקור את הנסיבות שגרמו לאסון הקשה בבתי הזיקוק בחיפה אמש, אשר גרם למותם של שלושה עובדים. כיווני החקירה כוללים בדיקה של כשלים מקצועיים, כשלים טכניים ועבירות על החוק ועל הנהלים. שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, התייחס לראשונה לאירוע החמור ואמר כי "האיזור הוא כפצצה גרעינית".
 
שר התמ
שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר. "האיזור כפצצה גרעינית" צילום: יוסי זמיר

בן אליעזר אמר לכתבים בכנס בהרצליה, כי פקחי המשרד חוקרים את התאונה ובודקים את נסיבותיה. "זו לא הפעם הראשונה ולא הפעם השנייה שאירוע כזה מתרחש".

בן-אליעזר הוסיף: "אני מתריע כבר שנים על הסכנה במקום, שכמוהו כפצצה גרעינית. אני מקווה שעל ציר הזמן – בשל המסוכנות בריכוז החומרים והמפעלים המסוכנים באיזור – יחל פינוי זהיר של המתקנים המסוכנים על ציר הזמן בשנים הקרובות. 

אם האיזור ימשיך להיות מסוכן - אפעל לסגירתו

"כמו כן, פעלתי בתפקידי הקודם כשר התשתיות להביא גז טבעי לאיזור, שיוכל להפחית את הסיכון הרב שיש באזור". לדבריו, "אנחנו עדיין חוקרים את נסיבות התאונה, וצריך להיות זהירים לגביה. אם אראה שהאיזור ממשיך להיות מסוכן מבחינה בטיחותית – אפעל לסגירתו".

חוקרת תאונות ראשית של משרד התמ"ת, שרון בן-גל, בנתה צוות חקירה מיוחד לאירוע, הכולל מהנדסת כימיה וחוקרים נוספים. מחקירה ראשונית עולה, כי התאונה אירעה במתקן הלפיד בעת שעובד שעסק בהחלפת חסם בקו המוביל ללפיד חש ברע וחבריו חשו לעזרתו. בעקבות כך נחשפו העובדים למימן גופריתי שהינו גז רעיל ביותר.

ממצאי החקירה יועברו למשטרה, ולצד הבדיקות שנערכות במישור הפלילי, יגובשו מסקנות ולקחים לצורך מניעת הישנות תאונות דומות.
צילום: עיריית חיפה
בתי זיקוק ומפעלים פטרוכימים בחיפה צילום: עיריית חיפה

לכתבה באתר nrg

Comments