בעקבות הזיהום: כתב אישום נגד אגן כימיקלים

פורסם: 14 בנוב׳ 2010, 21:10 על ידי: Sustainability Org
המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום נגד החברה ו-5 ממנהליה הבכירים, בשל עבירות של פליטת חומרים מזהמים לאוויר ולמים, כתוצאה משריפה שפרצה במפעל. השר ארדן: "זה חלק מהמדיניות של אפס סובלנות כלפי מזהמי סביבה"
יעל דראל, 11/11/2010

המשרד להגנת הסביבה הגיש היום (ה') כתב אישום כנגד חברת אגן כימיקלים וכנגד 5 ממנהליה הבכירים, בעקבות עבירות של זיהום אוויר, זיהום מים והפרת תנאים בהיתר רעלים. במשרד ציינו, כי האירוע שהוביל להגשת כתב האישום הוא שריפה שפרצה בחודש ינואר 2009 במחסן חומרים מסוכנים במפעל, באזור התעשייה הצפוני של אשדוד.

 

מפעל אגן כימיקלים נמצא בסמיכות רבה למושב ניר גלים, שתושבי סבלו במשך שנים ממפגעי ריח ורעש וחיו תחת חשש לחשיפה לסיכונים מחומרים מסוכנים. במשרד ציינו, כי השריפה גרמה לפליטת חומרים מזהמים לאוויר ולנחל לכיש, והביאה לפינוי של תושבי ניר גלים מהיישוב מחשש לבריאותם.

 

במשרד הדגישו, כי: "השריפה עצמה היתה תוצאה של אי הערכות סביבתית נדרשת של המפעל ואי עמידה בדרישות המשרד". לדברי השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, "כתב האישום הוא חלק מיישום המדיניות של אפס סובלנות כלפי מזהמי סביבה ואין הבדל מי הוא הגורם המזהם. הדין ימוצה עם כל מי שגורם למפגעים סביבתיים".

 

מאז האירוע ובעקבות פתיחת חקירה בנושא, הציג המפעל למשרד תוכנית חירום מיידית לטיפול בכל הבעיות הסביבתיות. במשרד מבהירים כי רובן נפתרו או נמצאות בטיפול. עם זאת, חקירה של המשטרה הירוקה העלתה, שהמפעל הפר את תנאי היתר הרעלים שלו בתקופה שבין יוני 2008 לפברואר 2009.

 

כתב האישום מייחס לחלק מן הנאשמים גם עבירות של זיהום מים וזיהום אוויר חזק או בלתי סביר כתוצאה מאותו אירוע. העונשים המקסימליים בחוק על עבירות בגינן מוגש כתב האישום הם עד 3 שנות מאסר וקנס של מיליוני שקלים.

 

מאגן כימיקלים נמסר בתגובה: צר לנו על החלטת המשרד להגנת הסביבה. מכתשים אגן פעלה ופועלת לשמירת הוראות החוק והיא תמשיך ותפעל כך גם בעתיד.


לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:
השריפה באגן כימיקלים: קצה הקרחון של בעיה
Comments