כיל נקנסה במיליון שקל לאחר שסירבה לדווח על פליטות מזהמים

פורסם: 21 בדצמ׳ 2013, 8:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 בדצמ׳ 2013, 8:27 ]

על פי כתב האישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה, מאז 2004 פלט המפעל בשורת מקרים ריכוזים גבוהים וחריגים של החומר המסרטן מתילן כלוריד עד לרמה הגבוהה ב-1,436% מהתקן

מאת אבי בר-אלי, 15/12/2013

מפעל תרכובות ברום, מקבוצת כיל של החברה לישראל , ייקנס על ידי המשרד להגנת הסביבה בסכום של מיליון שקל - כך פסק היום (א') בית משפט השלום בבאר שבע. זאת לאחר שסירב למסור תוצאות בדיקות סביבתיות שביצע, על אף שנדרש לכך, תוך הפרה לכאורה של רישיון העסק.

מפעל תרכובות ברום מייצר חומרים לחקלאות ולתעשייה. על פי כתב האישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה, מאז 2004 פלט המפעל בשורת מקרים ריכוזים גבוהים וחריגים של החומר המסרטן מתילן כלוריד עד לרמה הגבוהה ב-1,436% מהתקן. עוד נטען כי החברה לא ביצעה את חובותיה הסביבתיות ואף סירבה למסור את הבדיקות כשנדרשה לכך במהלך תקופת החריגות.

במסגרת הסדר טיעון שאליו הגיעו הצדדים, הורשעה החברה בעבירות אי דיווח על פליטות מזהמים, לפי חוק רישוי עסקים, ואילו העבירות האחרות העוסקות בחריגות בפליטות נמחקו.

מפעל תרכובות ברום
מפעל תרכובות ברום
צילום: אליהו הרשקוביץ

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, אמר כי "מדינת ישראל קטנה מדי מכדי שיהיו בה חצרות אחוריות. אין לנו שום כוונה לאפשר לאף אחד להתייחס לאוויר של כולנו כרכושו הפרטי".

מתרכובות הברום נמסר בתגובה: "מדובר על תקלה בדבר אי דיווח שנעשתה בתום לב מלפני תשע שנים – מאז כיל עברה דרך ארוכה של שיפור מתמיד ושינוי באסטרטגיית הקיימות של החברה, כולל שיפור משמעותי במדיניות הפתיחות והדיווח, ובכלל זה גם דיווחים וולונטאריים, פרסום דוחות תאגידיים ומעקב אחר טביעת הרגל הפחמנית של החברה. ביטוי נוסף ומוחשי למחויבות החברה הינה ההשקעה הגדולה של כיל בשמירה על הסביבה שהגיעו בעשור זה למעלה משני מיליארד שקלים – יותר מכל חברה אחרת בישראל".

Comments