מחקר: מוטציות בקרב פרפרים בפוקושימה

פורסם: 15 באוג׳ 2012, 13:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 באוג׳ 2012, 6:57 ]

רעידת האדמה במרס אשתקד פגעה קשות בחרק, אשר נחשף לנשורת רדיואקטיבית שהתפזרה בעקבות האסון. 'מקרים חמורים של אנומליות'

סוכנויות הידיעות | 15/8/2012 9:20
תגיות: פוקושימה,רעידת אדמה ביפן
ההשלכות המלאות של הפגיעה בכור הגרעיני בפוקושימה, שאירעה בעקבות רעידת האדמה במרס אשתקד, עדיין לא ידועות, אבל נראה שהמילה האחרונה בסיפור טרם נאמרה. מחקר חדש שפורסם השבוע בכתב העת הנחשב ‭"NATURE"‬ חושף כי פרפרים ביפן עוברים מוטציות בשל חשיפה לנשורת הרדיואקטיבית בעקבות האסון.

המדענים אספו 121 פרפרים באזור כחודשיים לאחר האסון ומצאו בהם "מקרים חמורים של אנומליות‭:"‬ כנפיים קטנות בצורה החורגת מהרגיל ומוטציות ברגליים ובמחושים. אולם המחקר חושף כי הקרינה פגעה לא רק בפרפרים שנפגעו באופן ישיר, כי אם גם בדורות הבאים.

שנה אחרי: פוקושימה עדיין פצצה מתחזקת
צילום: אי-פי-איי
פרפר בריא למעלה ופרפר עם מוטציה למטה. תוצאות מדאיגות צילום: אי-פי-איי

בדור שנפגע באופן ישיר נמצאה מוטציית הכנפיים המצומקות בקרב 12 אחוז מהמדגם. השיעור הזה עלה בקרב פרפרים מהדור השני והגיע ל‭18-‬ אחוז, כאשר חלק מהם מתו לפני שהגיעו לבגרות. כשפרפרי הדור השני עם המוטציות הזדווגו עם פרפרים בריאים, שיעור המוטציות עלה ל‭34-‬ אחוז בדור השלישי.

בספטמבר, כחצי שנה אחרי האסון, המדענים אספו שוב דגימות של 238 פרפרים. שיעור המוטציות בהם היה 28 אחוז, והוא עלה ל‭52-‬ אחוז בקרב צאצאיהם. אחרי שהפרפרים הורבו בתנאי מעבדה, המדענים שמו לב למוטציות שקודם לא נראו, כמו מחושים מעוותים.

המדענים אומרים שהפרפרים שנאספו חודשיים אחרי האסון נחשפו לכמויות גדולות של קרינה כשהיו זחלים. לדבריהם, הסיבה לאחוזי המוטציות הגבוהים יותר בקרב פרפרי הדור השני או אלה שנאספו מאוחר יותר היא שהם נחשפו לקרינה גבוהה בשלב הרבה יותר מוקדם בהתפתחות, מיד אחרי ההפריה או אפילו לפניה.

עם זאת, אין בכך כדי להסיק מסקנות מיידיות על נזק גנטי לבני אדם. "הרגישות לקרינה משתנה ממין למין, ולכן צריך להמשיך לחקור בעלי חיים אחרים", אמר ל"דיילי מייל" הבריטי ג'וג'י אוטקי, אחד מעורכי המחקר ומרצה באוניברסיטת ריוקוס שבאוקינאווה. "בני אדם שונים לחלוטין מפרפרים, ולפיכך כנראה יהיו הרבה יותר עמידים בפני השפעות הקרינה על הבריאות".

 
 
Comments