ביד המכרה: מי מייעץ למשרד הבריאות?

נשלח 9 ביוני 2011, 3:10 על ידי Sustainability Org

מדוע השתתפו מומחים שהגישו בעבר חוות דעת לאחים עופר בישיבה פנימית של משרד הבריאות בנוגע להקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר? תושבי ערד זועמים: "פגיעה קשה באינטרס הציבורי"

nrg מעריב | 7/6/2011 10:43
תגיות: ערד (סביבה), שדה בריר,רותם אמפרט,מכרה פוספטים

במקרה? האם מומחים שהגישו בעבר חוות דעת לרותם אמפרט בנוגע להקמת מכרה הפוספטים סמוך לערד השתתפו בישיבה פנימית של משרד הבריאות? לישיבה, שהתקיימה בסוף השבוע שעבר, לא הוזמנו נציגי התושבים או מומחים מטעמם, אבל כן השתתפו שניים שהגישו בעבר דוח בנושא לחברה של האחים עופר.

הכל ברור? רותם אמפרט עונה לתושבי ערד
  
ערד. הזכות לחיות חיים בריאים?
ערד. הזכות לחיות חיים בריאים? יהודה לחיאני

"נראה שהממשלה החליטה להעמיד לרשות האחים עופר את כל הכלים השלטוניים שעומדים לרשותה, ואינה מסוגלת לקבל אף החלטה עצמאית ולשמור על האינטרס הציבורי – חייהם ובריאותם של אזרחיה", אומר יעקב לקס, יו"ר עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות". "קשרי ההון-שלטון מתבטאים בכך, שבכל מקום בו נדרשת הכרעה של גורם ממשלתי כלשהו בנוגע לעמדתו לגבי מכרות פוספטים של האחים עופר, תמיד ישתתפו נציגי האחים עופר בדיון, למרות שמדובר באינטרס כלכלי עצום של גורם פרטי אל מול האינטרס הציבורי של הזכות לחיות חיים בריאים", הוסיף לקס.

במשרד הבריאות לא מכחישים. "מדובר בפגישה שכללה ארבעה עובדי משרד הבריאות ואיש מקצוע חמישי שמייעץ מעת לעת למשרד", הם מסרו בתגובה. לדבריהם, כולם הביעו דעות שונות במשך השנים. יש לגבש מדיניות אחידה, שתועבר בקרוב. לשאלתנו מדוע לא הוזמנו נציגי התושבים או מומחים מטעמם, השיבו במשרד הבריאות: "יועצים שאין להם קשר למשרד לא הוזמנו". יחד עם זאת הדגישו במשרד הבריאות כי "בכל מקרה בריאותם של תושבי כסייפה, ערד ויתר היישובים באזור בראש מעייננו".

כזכור, לאחרונה סיימו הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות לגבש את עמדת המקצועית המתנגדת להקמתו של מכרה הפוספטים. זאת לאור הסכנות הצפויות לחייהם ולבריאותם של תושבי האזור. התושבים עתרו לבג"ץ וטענו כי לאחר גיבושה הסופי של עמדת משרד הבריאות, פנה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה לסגן סגן הבריאות וביקש שיזמין חוות דעת נוספת.


זו נכתבה על ידי ד"ר שמואל שפירא, סמנכ"ל בית החולים הדסה. חוות הדעת של שפירא הוגדרה כסודית, עד שנחשפה בתשובת הפרקליטות לעתירת תושבי ערד והסביבה והקואליציה לבריאות הציבור. חוות הדעת, שאינה כוללת כל מידע חדש ומתעלמת מחלק מחוות הדעת שאינן תומכות בהקמת המכרה, קבעה כי אין סכנה בהקמת המכרה.

ברותם אמפרט בחרו שלא להגיב.

לכתבה באתר nrg

Comments