בין בריאות לסביבה: מאיה שדה מעבירה את הידע

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 5:29 על ידי: Sustainability Org
מאת ערן דקל, תאריך פרסום: 19/1/2010
 
מאיה שדה. ''במקרים רבים ניתן להוכיח קשר בין זיהום סביבתי ופגיעה בבריאות של בני אדם בצורה מדעית''
צילום: אנטיה שדה

תחום הבריאות ותחום הסביבה קשורים באופן הדוק. התחלתי לשלב בין שני התחומים כשלמדתי לתואר הראשון בביולוגיה. באותה שנה התפוצצה פרשת הקישון. במסגרת אחד הקורסים כתבתי עבודה בנושא וגיליתי שבמקביל לתלונות של צוללני השייטת על בעיות בריאותיות במהלך השירות, התרחשה בנחל הקישון תמותה של בעלי החיים. הבנתי אז שבמקרים רבים ניתן להוכיח קשר בין זיהום סביבתי ופגיעה בבריאות של בני אדם בצורה מדעית.

בתואר השני החלטתי להתמקד באפידמיולוגיה סביבתית – התחום החוקר את השפעת הזיהום הסביבתי על הבריאות. כשגיליתי שהנושא אינו קיים כמעט באקדמיה הישראלית, הרחקתי עד ללונדון, לאחד מהמוסדות הוותיקים ביותר בתחום בריאות הציבור, שם למדתי לתואר שני בבריאות הציבור בדגש על זיהום סביבתי. כששבתי לישראל הבנתי שלבד מפרופ' ריכטר, מורי בנושא בתואר הראשון, אני כנראה אחת מהיחידים בארץ עם הכשרה אקדמית בתחום.

ניסיתי להפוך כל אבן כדי להעביר את הידע שצברתי, ולחזק את התחום גם בישראל. הצעד הראשון היה במשרה חלקית במרכז "השל" לחשיבה ומנהיגות סביבתית, שם ריכזתי קבוצת דיון והקמתי ניוזלטר שעסק בנושא. למזלי התגלגלה לידי הזדמנות חד-פעמית: התקבלתי לעבוד כיועצת לקרן "יד הנדיב", אחת הקרנות הפילנתרופיות הגדולות בישראל. עבודה זו, לצד כמה מהדמויות המרכזיות בעולם הבריאות והסביבה שהוזמנו לארץ לחוות דעתם, הובילה להקמת "הקרן לבריאות וסביבה" בשנת 2007.

מאיה שדה. ''שואפת להגיע ליום בו כולנו נפעל בצורה נחרצת כדי לשפר את המצב'' צילום: ענב וידן
 
"הקרן לבריאות וסביבה" פועלת לשיפור הבריאות בישראל באמצעות הפחתת הזיהום הסביבתי. הכלי העיקרי שלנו הוא מדע מהימן וקשר בין מחקר מעשי לבין מדיניות. מבחינה מדעית, החיבור בין "בריאות" ל"סביבה" הוא מורכב מאוד ומאתגר. אבל אם לאסתמה – ששיעוריה גדלים בעולם, כנראה בשל זיהום אוויר – יש פתרון סביבתי בהפחתת זיהום האוויר, מוכרחים שני התחומים "לדבר" ביניהם בכל הרמות, משלב המחקר ועד למשרדי הממשלה.

כאשר מחקר מצליח להראות קשר בין גורם סביבתי למחלה, הוא משמש ככלי רב עוצמה. דוגמה בולטת היא מחקר שעקב במשך 16 שנה אחרי 8,000 תושבים בשש ערים שונות בארה"ב, ומצא קשר בין רמת זיהום האוויר בעיר לבין התמותה; ממחלות לב-ריאה, מסרטן הריאות והתמותה הכללית. הסתבר שבעיר בעלת זיהום האוויר הגבוה ביותר היה גם שיעור התמותה הגבוה ביותר: 26% יותר מאשר בעיר הפחות מזוהמת. המחקר היה גם בין הראשונים שגילו שחלקיקים זעירים הנפלטים מכלי רכב, ממפעלי תעשייה ומתחנות כוח, הם מזהמי האוויר העירוניים המסוכנים ביותר לבריאות.

ממצאי המחקר שימשו כבסיס ליצירת תקני חשיפה בחוק "אוויר נקי" האמריקאי. ואכן, מחקר המשך מצא שההפחתה בזיהום האוויר הביאה לירידה של ממש בתמותה, או במילים פשוטות: המחקר והתקן הצילו חיים. אני מקווה שביום שבו התושבים בישראל יבינו עד כמה איכות הסביבה רלוונטית לבריאותם ושביכולתם לשפר את המצב, ישתנו יחסינו עם הסביבה.

כשאני יוצאת ממשרדי הקרן בירושלים בדרכי הביתה ורואה ילדים ואימהות עם תינוקות בדרך חברון, אחד מצירי התחבורה המזוהמים בישראל, אני גם רואה לנגד עיניי את הריאות של הילדים ושל התינוקות שאינן מתפתחות בצורה מלאה בגלל האוויר המזוהם הנפלט מכלי הרכב. אני שואפת להגיע ליום בו כולנו נראה זאת, ונפעל בצורה נחרצת כדי לשפר את המצב.

מאיה שדה (33) מירושלים, עוסקת בפיתוח תוכניות בקרן לבריאות וסביבה

תחקיר והפקה: ערן דקל
 
Comments