ארבעה מחקרים עדכניים: יש קשר בין סלולר לסרטן

פורסם: 1 ביוני 2011, 22:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 ביוני 2011, 23:03 ]
מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן במכון גרטנר, טוענת שהמחקרים, שעדיין לא פורסמו, הם שעומדים מאחורי האזהרה
 
2/6/2011, רוני לינדר-גנץ

ארבעה מחקרים עדכניים (ששלושה מהם נערכו בשיתוף ישראלי) שמצאו קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לבין סרטן וטרם פורסמו, תרמו ככל הנראה להודעה הדרמטית של ארגון הבריאות העולמי משלשום - כך מסרה פרופ' סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן וקרינה במכון גרטנר בתל השומר.

בהודעה נטען כי קרינה מטלפונים סלולריים עלולה לגרום לסרטן וכי יש לסווג את השימוש בהם בקטגוריה B2, הכוללת חומרים מסרטנים מוכרים כמו עופרת, פליטות ממנועי דלק וחומרי הדברה.

סדצקי הוסיפה כי מאחר שהמחקרים טרם פורסמו, היא לא יכולה לפרט מה הממצאים בהם, אך היא אמרה כי הם היו מונחים על שולחן הוועדה מטעם ארגון הבריאות העולמי, וכי הם מוסיפים מידע חדש שלא היה במחקרים קודמים, "ולדעתי תרמו להחלטה זו". סדצקי ניהלה את החלק הישראלי במחקר האינטרפון הבינלאומי - המחקר הגדול ביותר שנעשה עד כה לבדיקת הקשר בין סלולר לסרטן שהתפרסם לפני שנה בדיוק.

במחקר נמצא כי העשירון העליון של המשתמשים הכבדים בסלולר נמצא בסיכון מוגבר ללקות בגידולי מוח ממאירים מסוג גליומה. במחקר נמצא כי אלה המדברים יותר מחצי שעה ביום נמצאים בסיכון של 40% יותר מאחרים לפיתוח גידולי מוח ממאירים, וכי הממצאים החוזרים מצביעים על עלייה בסיכון להתפתחות גידולי מוח וגידולים בבלוטת הרוק.

"החלטת ארגון הבריאות העולמי משמחת", אומרת סדצקי. "זו החלטה חשובה כי היא נותנת גושפנקא להנחת העבודה הוותיקה של משרד הבריאות, לפיה שימוש מסיבי בטלפון סלולרי מהווה פוטנציאל לסרטן, וכי יש לנקוט זהירות מונעת בשימוש בו. הקטגוריה B2 מחייבת התייחסות ופעולה, כפי שפעלנו לצמצום השימוש בעופרת ובחומרי הדברה.

"הארגון היה יכול להיות זהיר ולומר שאין מספיק מידע, כי הרי מטבע הדברים יש פה טכנולוגיה חדשה שמקדימה את הביולוגיה, ואין אפשרות להגיע לידע מוצק יותר. אבל אם לאחר בסך הכל 13 שנות חשיפה (הזמן הארוך ביותר שנבדק במחקר) הגענו להגדיר זאת כמסרטן אפשרי - צריך לחשוב איפה נהיה אחרי 20 ו-30 שנות מחקר".

בעקבות הכרזת ארגון הבריאות העולמי פנה אתמול ח"כ ד"ר דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת (פנים-עבודה) לסביבה ובריאות, לשר החינוך בדרישה להתחיל מיד ביישום תוכנית כוללת להפחתת השימוש בטלפונים סלולריים במערכת החינוך.

ממשרד החינוך נמסר כי בסוגיות הקשורות בבריאות התלמיד, פועל המשרד בכפוף להנחיות משרד הבריאות. עוד נמסר כי עבודת הוועדה הבין-משרדית תפרסם הוועדה את הנחיותיה בעניין התנהגות נכונה בקרב ילדים, כשאלה ילוו בתוכנית חינוכית מתאימה. סדצקי, שחברה בוועדה, אמרה כי "אנו לא חושבים שזה נכון לאסור לגמרי שימוש בסלולר במערכת החינוך, אבל נכון ללמד את הילדים איך להשתמש בו באופן מושכל".

ממשרד הבריאות נמסר: "בימים אלה מוקמת יחידה לקרינה במשרד הבריאות שתעסוק בתיאום מדיניות המשרד, בין היתר בנושאים של טלפונים סלולריים והשלכותיהם על הבריאות. בכוונת משרד הבריאות להגביר את מעורבותו בתהליכי התכנון העתידיים של פרישה ושימושים של רשתות סלולריות".

מפורום החברות הסלולריות נמסר בתגובה: "החברות הסלולריות פועלות וימשיכו לפעול בהתאם לכל ההנחיות והתקנים הנקבעים על ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, במטרה להפעיל שירותים סלולריים בטוחים ואיכותיים".

 

לכתבה בדהמרקר

כתבות קשורות:

 
Comments