המלצה: למנוע טלפונים ניידים בבתי ספר

נשלח 16 במאי 2011, 1:00 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 במאי 2011, 1:14 ]

חברי ועדה של מועצת אירופה הזהירו כי שימוש בטלפונים ורשתות אלחוטיות מסכן את הבריאות, ועל כן יש לאסור שימוש בהם בקרב ילדים

nrg מעריב | 15/5/2011 13:05
תגיות: טלפונים ניידים, מועצת אירופה, קרינה סלולרית
ועדה של מועצת אירופה ממליצה לאסור על שימוש בטלפונים ניידים וברשתות אלחוטיות ליד ילדים, כולל בבתי ספר, מאחר שיש ראיות לכך שלטכנולוגיות אלה יש "השפעה מסוכנת פוטנציאלית" על בני אדם – כך דיווח היום (א') הסאנדיי טלגרף.

הוועדה לענייני איכות סביבה, חקלאות ועניינים מקומיים ואזוריים, אשר כוללת 84 חברי פרלמנט ופוליטיקאים מהמדינות החברות בארגון, בחנה את המחקר האחרון בדבר השפעות של שדות אלקטרומגנטיים ואספה עדויות ממומחים. מהדוח עולה כי המסקנה היא שיש סכנה כי הקרינה שנפלטת מרשתות אלחוטיות יכולה לגרום לסרטן ולהשפיע על התפתחות המוח.
 
נערה מדברת בסלולר.
נערה מדברת בסלולר.  צילום הדמיה: SXC
 
חברי הוועדה קראו למנוע חזרה על טעויות שנעשו בעבר מול סכנות האסבסט, הטבק והעופרת בדלק, וגיבשו הצעת החלטה שקוראת לממשלות החברות "לנקוט בכל הצעדים ההגיוניים כדי לצמצם את החשיפה לשדות אלקטרומגנטיים".

ההמלצות המרכזיות של הוועדה הן לאסור על כל שימוש בטלפונים ניידים וברשתות אלחוטיות בכיתות ובבתי הספר ולשים על מוצרים תוויות שמזהירות מפני הימצאותם של שדות אלקטרומגנטיים שעלולים לגרום לסיכון בריאותי. בין השאר ציינה הוועדה את הסיכון בשימוש בטלפונים אלחוטיים ובמוניטורים למעקב אחרי תינוקות.
 
"צעד רחוק מדי"

עוד המליצה הוועדה לקבוע רמות סף לחשיפה ארוכת טווח למיקרו-גלים מהסוג שבהם נעשה שימוש בטלפונים ניידים, לבצע קמפיין הסברה בקרב ילדים ונערים לגבי הסיכונים הבריאותיים ולהגביר את המחקר על סוגים מסוכנים פחות של אנטנות ושל טלפונים ניידים.

הצעת ההחלטה של הוועדה תועלה לאישור בפני המועצה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, אשר בה חברים 47 מדינות.

בניגוד לאיחוד האירופי, למועצת אירופה אין סמכות לקבל חוקים על המדינות החברות, אולם להחלטותיה יש השפעה ניכרת על מקבלי ההחלטות ולא פעם היא מהווה בסיס לחקיקה.

המסקנות של הוועדה מנוגדות להמלצה הנוכחית של ארגון הבריאות העולמי, לפיה טלפונים ניידים ורשתות אלחוטיות אינן מסוכנות. כמה דוחות מחקר שפורסמו בשנים האחרונות גם הגיעו למסקנה כי אין קשר ישיר בין הטלפונים הניידים לבין סיכונים בריאותיים כמו סרטן.

פרופסור לס ברקליי, סגן יו"ר התוכנית לתקשורת ניידת ומחקר רפואי, אמר לעיתון כי עדיין מתבצעים מחקרים כדי לבחון את ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש בטלפונים ניידים, אולם ציין כי להערכתו ההמלצות של הוועדה מוגזמות.

"יש מעט ראיות כרגע לגבי ההשפעות המסוכנות", אמר. "העוצמות שפולטים הטלפונים הניידים ממשיכות לרדת והן פחות מהמגבלות שנקבעו על ידי הוועדה הבינלאומית להגנה מפני קרינה. איסור על טלפונים ניידים ורשתות אלחוטיות בבתי ספר הוא צעד רחוק מדי בעיניי".
 

כתבות קשורות:
Comments