דליפה בצפון-מזרח סין: "הנפט דביק כמו אספלט"

פורסם: 22 ביולי 2010, 15:17 על ידי: Sustainability Org
על-פי הערכות, גודלה של דליפת הנפט לים הצהוב כפול מכפי שחשבו תחילה - לפחות 430 קילומטרים רבועים. הדליפה היא תוצאה של פיצוץ צינור לפני חמישה ימים. סין: הכל נמצא תחת שליטה. ארגוני הגנת סביבה: זו הודעה חסרת אחריות
AP, תאריך פרסום: 22/7/2010

דליפת הנפט הגדולה למי הים הצהוב, סמוך לחופי עיר הנמל דליאן, עלולה לגרום "לנזק סביבתי חמור" - כך אמר הלילה (יום ה') גורם בממשל הסיני. זאת, חרף הודעותיה הרשמיות של בייג'ינג לתקשורת הבינלאומית, לפיהן הדליפה אינה משפיעה על הסביבה.


"הנפט חציו מוצק, חציו נוזלי" (צילום: AFP) 

 

מקורה של דליפת הנפט בפיצוץ צינור לפי כחמישה ימים. הנפט נשפך בכמויות גדולות לים הצהוב, אולם ממדי הדליפה אינם ברורים לפי שעה. על-פי הערכות שפורסמו אתמול, גודלה של הדליפה כפול מכפי שחשבו תחילה - לפחות 430 קילומטרים רבועים. אמצעי התקשורת בסין דיווחו כי הדליפה הופסקה והיא נאמדת בכ-1,500 טונות נפט.

 

ארגוני הגנת סביבה, ובראשם "גרינפיס", חוששים מאוד שסין מסתירה את ממדי הדליפה האמיתיים. לדבריהם, לצוות החירום הסיניים אין את הציוד הדרוש. לטענת גרינפיס, הודעת סין כי הדליפה משפיעה על הסביבה, היא הודעה "חסרת אחריות" - שכן לא ניתן לדעת בשלב זה את השפעתה על הדגה ולצמחיה הימית.


חופים שחורים סמוך לעיר דליאן (צילום: רויטרס) 

 

נסיבות פיצוץ צינור הנפט, הנמצא בבעלות חברת האנרגיה הלאומית של סין, אינן ברורות בשלב זה.

 אולם צילומי השריפה, כמו גם צילומים של פעילי ארגוני סביבה שגורשו מהאזור, עוררו מיד את תגובת השלטונות. כ-800 סירות, מהן 40 בעלות ציוד לאיסוף נפט, פועלות בניסיון להשתלט על הדליפה.

 

סוכנות הידיעות שינחואה דיווחה כי לפי שעה - אסרו הרשויות את הדגה באזור העיר דליאן ומזרחה לכיוון חופי צפון-קוריאה - עד סוף אוגוסט. "ביקרתי בכמה חופים באזור וגיליתי שהם שחורים לחלוטין מנפט", אמר זונג יו, פעיל ארגון גרינפיס בסין. "הנפט חצי מוצק-חצי נוזלי והוא דביק כמו אספלט".
 
Comments