דוח ממצאי הזיהום של הקואליציה לבריאות הציבור: ויכוח במקום פעולות

פורסם: 14 בנוב׳ 2009, 3:03 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 11/11/2009
 
נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בחרו לקבול על העובדות שהוצגו בדוח, הקושר בין זיהום לתחלואה, במקום לפעול. המשרד להגנת הסביבה: רשת הניטור בישראל עומדת בסטנדרטים אירופאים.
 
חודש לאחר פרסום דוח הקואליציה לבריאות הציבור בנוגע לקשר בין תחלואה לזיהום אוויר, ממצאיו הגיעו אתמול (ג') לדיון ראשון בוועדה המשותפת לבריאות וסביבה בכנסת.
 
מהדוח, המרכז בתוכו מחקרים שנעשו בנושא בעשורים האחרונים בארץ ובעולם, עולה תמונה מדאיגה ביותר. ממדידות שנעשו בארץ בשנתיים האחרונות עולה כי רמת החלקיקים הנפלטים ממכוניות וממפעלים תעשייתיים ונחשב למסוכן ביותר, גבוהה באוויר בישראל פי שניים ואף שלושה ממדינות גדולות במערב אירופה.
 
הגז גורם למחלות סרטן, לב ולמחלות נשימתיות. בתל אביב נמדדו 32 מיקרוגרם של הגז - גורם למחלות סרטן, לב ולמחלות נשימתיות - למ"ר, זאת לעומת 12 מיקרוגרם למ"ר בלבד שנמדדו בלונדון, העיר שהמציאה את התעשייה ושמספר הרכבים גבוה פי כמה. גם בניו יורק ובקליפורניה נמדד ריכוז דומה לזה של לונדון.
 
בדיון בחרו נציגי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לתקוף את ממצאי הדוח.  "הדוח של הקואליציה טועה ומטעה", אמרה שולי נזר, ראש אגף איכות אויר במשרד להגנת הסביבה. לדבריה, רשת הניטור בישראל עומדת בסטנדרטים האירופאים ונחשבת לאחת המדינות בה כמות תחנות הניטור לנפש היא הגבוהה ביותר. באיזור חיפה פועלת אחת הרשתות הצפופות ביותר בעולם של תחנות ניטור.
 
סופת אבק
ד"ר לבנה קורדובה, ממערך ניטור אויר ארצי של המשרד להגנת הסביבה טענה כי בדקה את רמות הזיהום בפריז והן גבוהות מהרמות בתל אביב. "מקורות חלקיקי PM2.5 הינם מקורות אנטרופוגניים (מעשה ידי אדם) ומקורות טבעיים. תרומה חשובה לריכוז החלקיקים הללו הם סופות האבק שמגיעות לאזורנו ומוצאן במדבריות צפון- אפריקה וערב הסעודית", אמרה.
 
נציג משרד הבריאות , ד"ר מיכה בר חנא, טען ש "בישראל יש כ-200 ילדים חולי סרטן מתוכם כמה עשרות בודדות בחיפה, ומבחינה סטטיסטית קשה לעשות מחקר על כמות כזאת". בר חנא הוסיף ש"סרטן אינו אינדיקטור יעיל לזיהום סביבתי, שכן זמן ההתפתחות שלו הוא לכל הפחות מספר שנים".
 
בתגובה לדברים אמר ד"ר ג'אמס קריקון, יו"ר הקואליציה לבריאות הציבור, ש"נציגי מדינה שתפקידם למנוע את הנזקים שאותם באנו להעלות היום, עסוקים כרגיל בלהתווכח איתנו על העובדות שהוצגו בדוח במקום ליישר קו ולהשתמש במידע שמובא כאן מהעולם כדי לחזק את הפעולות שכבר נעשות במשרדי הממשלה על מנת להפחית את נזקי זיהום האוויר". לדבריו, אין מדובר בתופעה מינורית אלא תופעה חמורה ולא רק אזור אחד ניזוק (כגון חיפה) אלא כל הערים הגדולות. זיהום האוויר בארץ מקורו בתעשייה וברכב ורק אחוז קטן מגיע מהמדבריות.
 
ועל כך הוסיפה מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, ליאורה אמיתי: "במשרד להגנת הסביבה אין התמחות בנושאי הנזקים הבריאותיים, אולם גם אין די פיקוח ובאכיפה. אין כמעט בכלל ניטור של חומרים מסוכנים בישראל ומיקום חלק מתחנות הניטור, שנוי במחלוקת".
 
לכתבה ב-nrg
Comments