דו"ח שהכין המשרד להגנת הסביבה ממפה לראשונה את הקרקע המזוהמת בגוש דן

פורסם: 24 בדצמ׳ 2009, 5:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 בדצמ׳ 2009, 5:57 ]
תאריך פרסום: 23/12/2009
 
המשרד להגנת הסביב איתר חומרים רעילים ומסרטנים באתרים רבים באזור ת"א, ובהם 90% מתחנות הדלק ו-96 קידוחי מי תהום.
 
דו"ח של המשרד להגנת הסביבה ממליץ למגן אזורים נרחבים בגוש דן מפני זיהומי קרקע. הזיהום, שחלקו מתפשט כגזים מן הקרקע, מכיל חומרים מסרטנים וחומרים היכולים לפגוע במערכת העצבים ובמערכת ההורמונלית של הגוף.

על פי הדו"ח, בשטחים המבוקשים ביותר לבנייה בגוש דן קיימים זיהומי קרקע ומי תהום בהיקף נרחב, המחייבים עריכת בדיקות וסקרים. בחלק מהאזורים אף נדרשות פעולות מיגון, בטרם יותר לבנות בהם או לאכלס אותם. במשרד מציינים שכבר כיום קיימות שכונות מגורים שעל תושביהן לאוורר מרתפים המשמשים חדרי עבודה או משחקים, כדי למנוע חשיפה מסוכנת לזיהום המגיע מהקרקע.

הדו"ח שהכין המשרד נועד להציע דרכים לטיפול בזיהום במסגרת הליכי תכנון ובנייה, על מנת למנוע מצב שבו תוכנית בנייה הושלמה ללא התייחסות לבעיית הזיהום.

מהנתונים עולה כי בגוש דן כבר נמצא זיהום ב-137 אתרים, בשעה שאתרים רבים נוספים עדיין לא נבדקו.

מקורות הזיהום העיקריים הם מפעלים לציפוי מתכות, מפעלי תעשייה צבאית שפעלו בעבר באזור, תחנות דלק ומתקנים תת-קרקעיים לאחסון ולטיפול בשפכים וחומרים מסוכנים. כיום נותרו רק 40 מפעלים לציפוי מתכות, אך באלה עדיין נעשה שימוש במתכות רעילות וחומרים מסרטנים. עוד גורמים לזיהום 17 אתרי פסולת ישנים, שפעלו ללא תשתיות ניקוז ואיטום.

אזורי מוסכים גורמים גם הם לזיהום. שלושת מוקדי הזיהום הגדולים ביותר הם אזור התעשייה בחולון, אזור מפעלי תע"ש ברמת השרון ורצועת מפעלים ובתי מלאכה ששכנה בעבר לאורך נתיבי איילון, בגבול תל אביב-רמת גן ועד רחוב סלמה ונווה שאנן בתל אביב.

ביותר מ-90% מתחנות הדלק שנבדקו במחוז תל אביב נמצא זיהום קרקע משמעותי שנגרם מדליפת דלקים וחומרים שונים, ובשליש נמצא זיהום מי תהום. על פי נתוני משרד הבריאות, בשלושת העשורים האחרונים נסגרו 96 קידוחי מי תהום במחוז תל אביב בשל זיהום - יותר ממחצית הקידוחים במחוז. יתרה מזאת, בכמעט שני שלישים מהקידוחים שנותרו התגלה זיהום, אם כי ברמות נמוכות יותר מרף הזיהום שמגדיר התקן.

מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה, ברוך ובר, אמר כי "אנחנו עורכים בימים אלה סקר מרתפים בתל אביב, שאמור לתת מידע על היקף הזיהום. אבל יש מקומות כמו שכונת ביצרון, שבהם אנחנו כבר יודעים שיש זיהום, אם כי אין לנו מיפוי מדויק משום שמדובר בבתים פרטיים". כיום קיים מיגון בחלק מהמבנים באזור תל אביב, אך ובר מדגיש כי על הרשויות המקומיות לעקוב אחר אתרים באזורים מזוהמים שבהם יש תוכניות בנייה. הוא ציין שלאחרונה התריע המשרד בפני עיריית גבעתיים על בניין בתחומה שנמצא בשטח מזוהם וזקוק למיגון. בקרית הממשלה בתל אביב הוצג מיגון לאחר שהתגלה זיהום קרקע, ובאתר נוסף הופסקה פעילות מוסך במרתף שהיה חשוף לזיהום.

המשרד להגנת הסביבה מקדם בימים אלה חוק לטיפול בזיהומי קרקע, אך החליט לא להמתין לאישורו ולהמליץ כבר עכשיו על אופן ההתמודדות עם הזיהום. על פי המתווה שמציע המשרד, כל תוכנית בנייה הנמצאת באזורים החשודים כמזוהמים, על פי מפה שהכינו במשרד, תועבר למסלול של טיפול בקרקע מזוהמת. בהתאם לחומרת המצב ותוך התייעצות עם המשרד ועם ועדות התכנון, ייקבע אם יש לערוך באתרי בנייה עתידיים סקר לגילוי היקף הזיהום, ועל פי ממצאי סקר זה ייקבע כיצד יש לטפל בזיהום.
 

כתבות קשורות:
Comments