די בכמה שעות של זיהום אוויר כדי לגרום מוות לחולי לב

פורסם: 17 במאי 2010, 12:20 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 06:58 17/05/2010

אסופת מחקרים שפרסמה האגודה האמריקאית למניעת מחלות לב מגלה:


חשיפה קצרת טווח לזיהום אוויר יכולה לגרום למוות של חולי לב או להחמרה במצבם, וגם הורדה משמעותית ברמות הזיהום לא מבטלת את הסיכון - אלה הן כמה מהמסקנות המרכזיות של בדיקה מקיפה של מחקרי זיהום אוויר שערכה האגודה האמריקאית למניעת מחלות לב. מהבדיקה עלה כי זיהום האוויר האופייני לסביבה עירונית, מסכן במיוחד חולים במחלות כרוניות: תוחלת החיים של אלה מתקצרת בכמה חודשים עד שנים בממוצע בשל חשיפה מתמשכת לזיהום.

בדיקת האגודה האמריקאית נעשתה באמצעות מומחים מתחומים שונים, ששלושה מהם יבואו בעוד כמה חודשים לישראל כדי להשתתף בכנס שעורכת הקרן לבריאות וסביבה, לקראת כניסתו לתוקף בשנה הבאה של חוק אוויר נקי. אחד מממצאיהם המרכזיים הוא שזיהום אוויר מהווה גורם סיכון חמור יותר למוות בקרב חולי לב מאשר בקרב אנשים הסובלים ממחלות בכלי הנשימה.

על פי מומחי האגודה, המחקרים שנערכו בשנים האחרונות חיזקו את ההוכחה לכך שחלקיקי זיהום זעירים (בקוטר 2.5 מיקרון) החודרים לעומק מערכת הנשימה, עלולים לגרום למוות בקרב חולי לב גם לאחר חשיפה של שעות או ימים בלבד. ככל שהחשיפה לזיהום ממושכת יותר, כך הולך וגובר הסיכון.

"החשיפה לחלקיקים יכולה לגרום לאירועי לב גם אצל אנשים שקודם לכן היו בסך הכל בריאים במשך שנים", אמר מי שעמד בראש צוות כותבי מסמך האגודה, הקרדיולוג ד"ר רוברט ברוק. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה בישראל, בשנים האחרונות היתה כמעט בכל האזורים חריגה מהרמה המומלצת של חלקיקים מזהמים באוויר.

על פי המחקרים השונים, אין "סף בטוח" של חשיפה לזיהום, וגם הפחתה משמעותית לא מבטלת אותו לחלוטין, בעיקר כשמדובר בחשיפה ארוכת טווח. עם זאת, במקומות שבהם ירדו ריכוזי זיהום האוויר, נרשמה ירידה בתמותה ממחלות לב בתוך שנים בודדות.

חשיפה מתמשכת לזיהום אוויר מחריפה את ההתפתחות של כמה מחלות לב, ובכלל זה פגיעה בעורקים, הגברת הסיכון להתקפי לב ושינויים בקצב הלב. ככל הנראה, זיהום אוויר מחריף גם את מצבם של חולי סוכרת.

כיום מקובלים כמה הסברים לאופן שבו משפיעים חלקיקי זיהום זעירים על הגוף. אחד ההסברים שמציינת האגודה האמריקאית הוא שחלקיקים אלה מגרים ומזהמים תאי עצבים בתוך הריאות, והדבר גורם לשרשרת שינויים המתחוללת בכל הגוף. האגודה הודיעה שתחבור לסוכנות הפדרלית להגנת הסביבה בארה"ב כדי לקדם חקיקה שתפחית עוד יותר את זיהום האוויר. במקביל קוראת האגודה לקיים הסברה בעניין הסיכונים הנגרמים מחשיפה לזיהום אוויר בקרב חולי לב לאוכלוסיות רגישות נוספות, בהן קשישים וחולי סוכרת.
Comments