לחברת החשמל אין כסף להפחית את זיהום האוויר

פורסם: 30 בינו׳ 2015, 13:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בינו׳ 2015, 13:55 ]

לפני כשנה החלו בחברה ביישום "הפרויקט הסביבתי החשוב ביותר": הפחתת פליטת זיהום האוויר מארובות תחנות הכוח השורפות פחם. אלא שעתה טוענים בחברה כי אין די מימון להשלימו

צפריר רינת, 23/1/2015

אחד המראות המוכרים מעל שמי מישור החוף הוא פס עבה של זיהום אוויר בגווני אפור וחום, שרובו נוצר בתחנות הכוח של חברת החשמל כמו זו בחדרה, ששורפות פחם ומשחררות לאוויר מזהמים מסוכנים לבריאות כמו תחמוצות חנקן וגופרית. באחרונה קיבלו תושבי האזור בשורה עת החלה חברת החשמל ביישום תוכנית להפחתת פליטות הזיהום בתחנות בחדרה ובאשקלון לאחר שהמשרד להגנת הסביבה חייבה לעשות כן.

היקפו של פרויקט זה מגמד כל פעילות למניעת זיהומים שבוצעה עד היום ועלותו מוערכת ביותר משבעה מיליארד שקלים. לשם השוואה, העלות של הפעולות הנרחבות להפחתת זיהום וטיפול במפגעים סביבתיים שבוצעו בעשור האחרון בנאות חובב מוערכת ב-1.6 מיליארד שקלים.

אלא שעתה מתברר כי עתידו של הפרויקט, שאמור היה להסתיים עד 2018, נמצא בסכנה בגלל המצב הכלכלי של חברת החשמל. זו אף הזהירה באחרונה כי הוא ייעצר אם לא יובטח מימון להמשך ביצועו. בחברה טוענים כי הם זקוקים למימון נוסף מרשות החשמל, אלא שברשות אומרים שמימון מסוג זה אפשרי רק כהחזר - כאשר הפרויקט יושלם ויוחזר לציבור וימומן בעזרת העלאת תעריף החשמל. בינתיים, איש אינו יודע מה יעלה בגורל הסכנות הבריאותיות לתושבי אזור החוף.

מטרת השלב הראשון של הפרויקט, שכבר יצא לדרך בשתי תחנות הכוח, היא להביא לכך שיחידות ייצור חדשות יהיו מצוידות באמצעים הנדרשים להפחתת הזיהום. בשלב הבא אמורה חברת החשמל להפחית את הזיהום גם מיחידות ייצור החשמל הוותיקות יותר בשתי התחנות.

על היקף העבודות ניתן ללמוד מהפעילות המתבצעת בחודשים האחרונים בתחנת הכוח בחדרה. באתר הוקם מפעל של חברה פולנית שמשימתו היחידה היא לייצר גלילי פיברגלס, שישמשו כצינורות המוכנסים לארובה החדשה שהוקמה כדי לקלוט את הגזים לאחר שעברו תהליכי טיהור. הארובה הישנה תושבת ותשמש רק כגיבוי.

לצד הארובה נבנים מתקנים שבהם יתבצעו תהליכי הטיפול בזיהום. "אנחנו מתחילים בטיפול עוד בשלב שריפת הפחם", מסביר צבי שטג, מנהל אגף תכנון הנדסי בחברת החשמל. "בין השאר נטחן את גרגרי הפחם לקוטר זעיר יותר כדי שהשריפה תהיה יעילה יותר".

הגזים הנפלטים בעת שריפת הפחם יעברו לסולקנים ומסננים - מתקנים שבהם מתבצעים תהליכים המפחיתים משמעותית מזהמים כמו תחמוצות חנקן וגופרית. המשרד להגנת הסביבה מעריך שהפרויקט כולו יביא להפחתה של 80% מכמות מזהמים אלו. בנוסף, תהיה ירידה של עשרות אחוזים בפליטה של חלקיקים המכילים מזהמים ומהווים סיכון בריאותי משמעותי בגלל יכולתם לחדור אל תוך מערכת הנשימה, וכן יימנעו מחלות ומוות כתוצאה מחשיפה לזיהום. אחת התוצאות תהיה חיסכון בעלויות ההוצאות הבריאותיות שיצדיק להערכת המשרד את ההשקעה הגדולה.

"זהו הפרויקט הסביבתי החשוב ביותר בתחום איכות האוויר", אומרת שולי נזר, סמנכ"לית במשרד להגנת הסביבה. "צריך לזכור שתחנות מסוג זה במדינות אחרות כבר מזמן פועלות עם האמצעים הללו". לפי ניתוח איכות אוויר שערך המשרד להגנת הסביבה, רמת הזיהום בחדרה ובאשקלון גבוהה במיוחד בגלל זיהום מתחנות הכוח. עד עתה ביצעה חברת החשמל עבודות ביחידות הייצור החדשות בהיקף של קרוב לשני מיליארד שקלים, אבל אי-ודאות רבה אופפת את השלב הבא שבו יטפלו ביחידות הייצור הוותיקות יותר שמהן נפלט עיקר הזיהום.

אלא שחברת החשמל מצויה במצוקה תקציבית קשה. בנוסף, לא ברור עדיין מתי תיושם הרפורמה שתכננה הממשלה לבצע במשק החשמל שבמסגרתה אמור היה להתברר מעמדה של החברה. על רקע מצוקה כלכלית וארגונית זו הודיעה חברת החשמל למשרד להגנת הסביבה שיש חשש ממשי שלא תוכל להשלים את פרויקט הפחתת הפליטות אם לא יובטח התקציב הנדרש ליישומו. "ביקשנו באופן רשמי מהמשרד להגנת הסביבה לפרוס את משך ביצוע התוכנית", נמסר מחברת החשמל. "עקב סיבות מימוניות החברה לא תוכל להמשיך את הפרויקט בחלק הנוגע לתחנת הכוח באשקלון".

שטג מוסיף ואומר ש"צריך לזכור שמדובר בפרויקט שעלותו דומה לזו של הקמת תחנת כוח, מבלי שהוא יספק לנו אפילו מגה־ואט אחד של חשמל". לדבריו, "אנחנו מבינים שחשוב לבצע אותו אבל אנחנו צריכים ודאות".

מי שאמור להבטיח את מימון הפרויקט היא רשות החשמל. חברת החשמל ביקשה לקבל ממנה כבר עתה הבטחה לכיסוי העלויות, ומשרד האנרגיה, התשתיות והמים שותף לעמדה זו. "המודל הראוי הוא שרשות החשמל תכיר מראש בפרויקטים הנמצאים בתוכניות הפיתוח של חברת החשמל", נמסר מהמשרד. "כמובן שלאחר הביצוע ניתן יהיה לערוך תיקונים בתחשיבים בהתאם לביצוע".

אלא שמרשות החשמל נמסר שהחוק מחייב אותה להחזיר את ההשקעות של חברת החשמל לפרויקט מסוים לאחר שזה הושלם והחלה הפעלתו. מימון ההחזר ייעשה באמצעות העלאת תעריף החשמל רק כאשר תסתיים התוכנית. ברשות ציינו שפרויקט הפחתת הפליטות מורכב במיוחד ועדיין נותרו סימני שאלה לגבי העלות שלו. הרשות נמצאת בדיונים מול חברת החשמל ועדיין לא קיבלה את כל ההבהרות הנדרשות.

לפני כחודשיים פנתה בעניין זה יושבת ראש הרשות, אורית פרקש־הכהן, למנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן. היא הבהירה לו שבהיעדר מידע מלא ולאור השינויים המהותיים שהיו בעלויות הפרויקט, הרשות לא תוכל לבצע בקרת עלויות כנדרש ממנה. "הרי ידוע לך היטב שהרשות היא בעלת האחריות בנושא ואין היא רשאית להטיל מקדמות על הציבור באמצעות התעריף לפני מועד מתן השירות לציבור", כתבה.

ואילו במשרד להגנת הסביבה מסרבים בינתיים לאשר עיכובים בביצוע התוכנית. "זהו פרויקט שיש לו חשיבות רבה", אומרת נזר. "אנחנו חוששים שאם הוא ייעצר - יהיה קשה לחדש אותו".

Comments